*

şükela:  tümü | bugün
 • capablanca'dan sonra gelen, ikinci dünya savaşı öncesi dünya satranç şampiyonu. saldırgan ve aktif oyunuyla bilinir. satranç dahisi capablanca'yı azmiyle yenmiştir. 30dan fazla kişiyle körleme oynamasıyla da ünlüdür. (bkz: dünya satranç şampiyonları) (bkz: alekhine savunması)
 • her ne kadar sevmediğim bir adam olsa da dünya satranç şampiyonu ünvanına sahipken ölen tek insandır. ciddiyet ve ahlakla da hiç işi olmaz, capablanca ile rövanş maçı yapmamak için binbir dalavere çevirmiştir. paul keres alekhinele dünya şampiyonlugu maçı yapmaya hak kazanmış ama araya ikinci dünya savaşı girmiş ve alekhine ölmüştür.
 • satranc dehasi, usta oyuncu. alekhine savunmasinin (e4, af6 ile baslayan, viyana oyununun dahice gelistirilmesiyle olusan bir satranc acilisi) yaraticisi. 1927-1935 ve 1936-1946 yillari arasi dunya satranc sampiyonu. 1927'de casablanca'yi yenerek sampiyonlugu elde etmis ve neredeyse 20 yil boyunca -max euwe'ye 1935'te bir yilligina kaptirmasi disinda- bu unvani elinde tutmustur.
 • bir dönem bacağını kırdığı için turnuvalara tekerlekli sandalyeyle katıldığı, ama masadan rakiplerinin sedyeyle ayrıldığı söylenir.
 • ayrıca çok çirkef bir oyuncudur. rakiplerini masa başında rahatsız etmeyi görev bellemiştir. yüzlerine sigara dumanı üfler, hamlesini ayakta yapar, durmadan ayağa kalkıp oturur ve rakibin konsantrasyonunu bozar. bu oyuncudan sonra satranca turnuva içi bazı ahlak kurallar getirilmiştir. turnuva salonunda sigara içilememesi, hamlelerin otularak yapılma zorumluluğu gibi.
 • her turlu cirkefine ve spekulasyonlara ragmen, hucum oyunlarindaki derinlik ve deha, halen tum buyukustalarda ilham ve hayret uyandiran bir adet satranc buyukustasidir.
  zamaninda capablanca ile oldugu kadar fisher ile de inanilmaz oyunlar cikarmi$tir.
 • unlu four pawns attack taktiginin yaraticisidir ayni zamanda.
 • 1937'de euwe'den şampiyonluğu geri aldığı rövanş maçında oyunlardan birini zil zurna sarhoşken kazandığı anlatılagelir.
 • 1927
  1929
  1934 senelerinde şampiyon olmuş fransız santranç ustası
 • yaşamındaki renklilik bakımından fischer'i dahi geride bırakabilecek eski dünya satranç şampiyonudur.

  dört kez evlenmiş ve vefatına kadar sürecek olan son evliliği dışında, hiçbir evliliği bir yıldan uzun sürmemiştir.
  sovyet devriminden sonra, ortaya çıkan yeni duruma alışamamış ve 1921 yılında fransa'ya iltica etmiştir.
  trenle fransa'ya giderken, polonya sınırında pasaport soran gümrük görevlisine, elindeki ahşap satranç tahtasını sallayarak şöyle yanıt vermiştir: "ben dünya satranç şampiyonu aleksandr alyehin". bu bakımdan, sınırdan pasaport yerine satranç tahtası göstererek geçen bir kişi olarak, bildiğim kadarıyla alanında tektir.
  çok sağlam içicidir. euwe ile yaptığı dünya şampiyonluğu rövanş maçı dönemi hariç, durmak dinlenmek bilmeden içmiştir.
  bir keresinde, çok sevdiği çoğul gösterilerden* birinde, alkolün sonucunda sidik torbasına uygulanan basınç sonucu çıkarıp* birinci masanın önüne işeyince, gösteri iptal edilmiştir.

  yine kendinden hiç beklenmedik şekilde, ikinci dünya savaşı patlak verince, o sırada turnuva oynamakta olduğu buenos-aires'i derhal terkederek fransa'ya dönmüş ve orduya yazılmıştır.
  savaş bittikten sonra, alekhine imzalı, alman gazetelerinde yayınlanmış yahudi karşıtı yazılar bulunmuştur. alekhine bu yazıları kendinin yazdığını yaşamı boyunca inkar etmişse de, ölümünden sonra, son karısı grace wishard'ın eşyaı arasında, söz konusu yazıların, üstadın el yazısıyla yazdığı özgün metinleri bulunmuştur.

  mezarı paris'te, montparnasse mezarlığındadır*.
hesabın var mı? giriş yap