şükela:  tümü | bugün
 • çekoslovakyada komünizmi reforme etmeye kalkınca prag baharı adı verilen olaylarla görevinden alınmış olan çek sosyalist parti lideri. olaylardan sonra öldüğü 1992 yılına kadar pragda bir tramvay deposunda bekçi olarak çalışmıştır.
 • prag bahari'ndan sonra cekoslovakya buyukelcisi olarak ankara'ya surulmustur.
 • prag'da, kalenin yakınındaki meydanda heykeli dikili mühim şahsiyet. tur rehberleri kendisi için "o da çekoslavakya'nın atatürk'üydü işte" gibi bir benzetme yaparlar, kalırsınız öyle...
 • türkiye'de kendini kelimenin tam anlamı ile liberal demokrat adleden, sağ veya sol cenaptan olsun,herkesin kahramanı olması gereken çekoslovakyalı siyasi parti lideri.komünist ideolojinin eksikliklerini görüp reform sürecine doğru cesur bir adım attığında başına demir yumruğu yiyen ama ömrünün sonuna kadar yılmayan demokrasi kahramanı...kızıl ordu tarafından önce çekoslovakya'nın türkiye büyükelçiliğine atanan daha sonra ise bir orman ürünleri fabrikasında görevlendiren kimse...prag'da "communism walk" adı verilen tura katıldığınız da uzun yıllar kızıl ordu hakimiyeti altında yaşamış yaşlı amcaların onu anlatmaya çekindiklerini ama siz sorduğunuzda gözlerinin parladığını görürsünüz...
 • genel ağırlığı çek'li olan çekoslovakya kominist partinin slovak lideridir. ilk slovak lideridir. çekoslovakya'yı sosyal demokrat bir yapıya sokarken prag bahar'nı başlatmıştır. güler yüzlü sosyalizm adlı değişim paketi ile baya hayran bulmuş ama başarılı olamamıştır...
 • 1970'de komunist parti'den atilmistir. 1989-1992 arasinda federal çekoslovak meclisinin baskanligi gorevini yurutmus ve çekoslovakya'nin ayrilmasina karsi cikmistir.
 • aydın insan. 1968 yılında, parti sekreteri olarak atandığında “sanatsal ve bilimsel yaratıcılık önündeki her türlü engeli kaldırmak zorundayız” dedi .

  böylece çekoslovakya’da prag baharı başlıyordu. kendi deyişiyle “insan yüzlü sosyalizm” isteyen dubcek bir dizi reform yapılacağını ilan etti. bunlar arasında sansürün kaldırılması ve yurttaşlara hükümeti eleştirme hakkı verilmesi vardı.

  ne dersiniz günümüz türkiye'sinin de bir dubcek'e ihtiyacı yok mu ?
 • 1968 yılında çekoslovakya komünist parti genel sekreterliğine gelmiştir. gelişiyle ülkede liberalleşme eğimleri baş göstermeye başlamış, bu dönem prag baharı olarak anılmıştır. bu durumdan rahatsız olan sovyetler ülkeyi işgal etmiştir.
 • gerçek, örnek alınası bir dünyalı. "güler yüzlü sosyalizm" bakışı yine sscb tarafından derdest edilmiş, çek ve slovak halklarının birbirinden ayrılmaması için mücadele ederken dünyadan ayrılmıştır. edindiğim bilgilere göre iyi ve güzel için mücadele eden az sayıdaki tarihsel kişiliklerden biridir.
 • 1 eylül 1992'de geçirdiği araba kazasındaki yaralanmalar sonucu 7 kasım 1992'de 71 yaşında ölmüştür. wiki