şükela:  tümü | bugün soru sor
 • satrançtaki taş fedalarıyla ilgili şöyle bir şey söylemiştir:

  "people sometimes complain that there are fewer 'brilliant' sacrifices than there used to be in the past. however, the point is that players just don't allow them anymore!"
 • bugun itibariyle dunya blitz satranc sampiyonu. her turlu satranc formatinda dunyanin en iyi oyuncularindan biridir.
 • gerçek deha sahibi, keskin satranç oyuncusu. bence en iyilerden, ama olay umrunda değil sanki. öylesine oynuyormuş gibi bir hava içinde. zaten hep akşamdan kalma bir hali var. ağırlığını standart zamanlı satrança vermesini isterdim. matrak bir herif izlenimi bırakıyor.
 • sürekli zaman sıkışmasına giren dünyada stilini en begendiğim oyuncu. ıvan sokolov, şöyle bir şey anlattı. grischuk'a ya neden böyle çok düşünüp de zaman sıkışmasına giriyorsun oyunlarda demiş. pokerci de olan grischuk, rakibimin ne düşündüğümü düşündüğünü düşünüyorum bir kere bu psikolojik mücadeleye girince düşünecek çok şey oluyor der.
 • satrancinda, tavirlarinda ve giyiminde kendine ozgu bir karakteri vardir. hic polemige girmez ve feci sekilde agirbaslidir. kendisini siklikla chess.com'daki online gosteri maclarinda ve blitz turnuvalarinda gorebilirsiniz.

  guncel olarak dunya siralamalari;

  klasik: 7.
  rapid: 2.
  blitz: 10.
 • muhteşem adam

  https://www.youtube.com/watch?v=z6zdquzgivu

  en bomba laflarından birisi compilation'a girmemiş ahahaha: https://www.youtube.com/watch?v=dcovfp7m-d4
 • bir üst entryde paylaşılan thug life videosu ile adaylar turnuvasındaki basın toplantılarıyla yarmış bir kişilik. özellikle peter svidler'a sataştığı an aşırı komik. kahkaha attım.
  "ı always try not to watch svidler during the tournament because he is too briliant for me and ı start to feel miserable."

  bunun yanında başka bir turnuvada (hangisi olduğunu hatırlayamadım) oyunculara diğer oyuncular hakkında kısa tanımlamalar yapılması istense ne olurdu sorusuna grischuk için genel olarak "mr. time trouble" benzetmesi yapılmıştır. gerçekten grischuk'un zaman problemi aslında onun problemsiz oynadığı vakitlermiş gibi. bu konuda da nev-i şahsına münhasır bir satranç oyuncusu diyebiliriz.
 • turnuvalara giderken yanında poşet taşımasıyla meşhur 83'lü satranç ustası.

  satrançla ilgim yoktur ama geçen gün abim videolarını gösterdi de baya nevi şahsına münhasır bir adammış. röportajında tuvaletlerden şikayet ediyor, poşetinde pet şişe falan taşıyor, gireceği turnuvada yerini bulamayıp şaşkın şaşkın etrafa bakınıyor.
  normalde onun konumundaki ustalar takım elbise falan, gayet ciddi takılırlarken grischuk, rahat bir kıyafet ve elinde poşetle geziyor.
 • potansiyelini tamamen ortaya çıkarmadığından şüphelendiğim deha satranç oyuncusu, çılgın rus.

  2018 adaylar turnuvasında bir basın toplantısında, mamedyarov ile olan maçından sonra kendisine şu soru yöneltiliyor: "how much did you prepare for this game?" grischuk'un muazzam cevabı şu oluyor: "my whole life".

  aynı zamanda süreyi tam ayarlayamamasının nedeninin de bu olduğunu düşünüyorum. adam spesifik olarak bir maç için hazırlık yapmıyor. oyun esnasında düşünüyor. ondan yetiştiremiyor tabi süreyi.

  edit: gelmiş geçmiş en sıkıcı dünya şampiyonasını, yorumlarıyla bir nebze olsun eğlenceli hale getirdiği için kendisine şükranlarımı sunuyorum. svidler, anish giri ve grischuk üçlüsü muazzam.
 • dünya satrancının en büyük trolü. adam laf sokma üzerine basın toplantısı yapıyor. hele o bidonda çişini göstermesinden sonra üstüne başka diyecek birşey kalmadı. blitz şampiyonluğu dışında büyük bir başarısı olmayan satranç sporcusu.