• sürekli zaman sıkışmasına giren dünyada stilini en begendiğim oyuncu. ıvan sokolov, şöyle bir şey anlattı. grischuk'a ya neden böyle çok düşünüp de zaman sıkışmasına giriyorsun oyunlarda demiş. pokerci de olan grischuk, rakibimin ne düşündüğümü düşündüğünü düşünüyorum bir kere bu psikolojik mücadeleye girince düşünecek çok şey oluyor der.
  • bir üst entryde paylaşılan thug life videosu ile adaylar turnuvasındaki basın toplantılarıyla yarmış bir kişilik. özellikle peter svidler'a sataştığı an aşırı komik. kahkaha attım.
    "ı always try not to watch svidler during the tournament because he is too briliant for me and ı start to feel miserable."

bunun yanında başka bir turnuvada (hangisi olduğunu hatırlayamadım) oyunculara diğer oyuncular hakkında kısa tanımlamalar yapılması istense ne olurdu sorusuna grischuk için genel olarak "mr. time trouble" benzetmesi yapılmıştır. gerçekten grischuk'un zaman problemi aslında onun problemsiz oynadığı vakitlermiş gibi. bu konuda da nev-i şahsına münhasır bir satranç oyuncusu diyebiliriz.
  • (bkz: alexander igorovich grischuk)
    1983 doğumlu rus satranç büyük ustasıdır(bkz: grandmaster). satranç dünyasının en sempatik isimlerinden biridir. 2006, 2012 ve 2015 dünya blitz satranç şampiyonudur ve zaman sıkışması (bkz: zeitnot) problemini çok yaşar. 2017 yılında kendisine yöneltilen ''what can keep grandmasters awake at night?'' sorusuna ''i have problems to wake up not to sleep'' yanıtını vererek bu konuda bizden biri olduğunu göstermiştir. **

bugünlerde 2018 dünya satranç şampiyonası'nı gm peter svidler ve im sopiko guramishvili ile birlikte chess24 youtube kanalında canlı yayında yorumluyor.
  • 2018 dünya rapid satranç şampiyonasında'da yine tuvalet ve gardrop şikayetleri içeren röportajlar vererek trollemeye son hız devam etmekte kendisi. rahat sıçamadığı takdirde problemler yaşıyor sanırım. oldukça sempatik bir abi.
  • (kendisine zor bir satranç konumu gösterilerek)

- oyununuzda böyle bir pozisyonla karşılaştığınızda öncelikle neye bakıyorsunuz?
    - diğer tahtalarda oynanan oyunlara bakıyorum.

thuglife sasha!
  • muhteşem adam

https://www.youtube.com/watch?v=z6zdquzgivu

en bomba laflarından birisi compilation'a girmemiş ahahaha: https://www.youtube.com/watch?v=dcovfp7m-d4
  • şu meşhur şişe olayında gösterdiği şişede idrar değil, maçlar esnasında içtiği ev yapımı çaydır. evet büyük trolldür ama her şeyden önce nerede ne yapması gerektiğini bilen bir adamdır. kendisi de şaşırmış bu muhabbete ki berlin adaylar turnuvası’ndan sonra açıklama yapmış.

https://twitter.com/…tatus/1019861151499235328?s=21
  • adam benim gözümde sırf kumar borcunu kapatabilmek için karamazov kardeşleri yazan satrancın dostoyevskisi gibi. sanki ciddiye alsa çok daha iyi bir konuma gelebilecek birisi. aynı zamanda iyi bir poker oyuncusu.
  • çok iyi oyuncu, çok kıyak adam, keyifli eleman.

işini pek ciddiye alır gibi bir hali yok, hatta sanki hobi olarak satranç oynarken yanlışlıkla büyükusta olmuş da zorla turnuvalara katılır gibi bir hali vardır.

ropörtajları çok keyiflidir, ben finegold ile beraber satranç dünyasının bambaşka yüzleridirler.
  • dünya satrancının en büyük trolü. adam laf sokma üzerine basın toplantısı yapıyor. hele o bidonda çişini göstermesinden sonra üstüne başka diyecek birşey kalmadı. blitz şampiyonluğu dışında büyük bir başarısı olmayan satranç sporcusu.
hesabın var mı? giriş yap