şükela:  tümü | bugün
 • abd'nin kurucularindan, ilk hazine bakani. "founding father" olarak da bilinir. 10 dolarlik banknotlarin on yuzunde resmi vardir.
 • imparator olma azmi oldugu soylenir. bir soylenceye gore, amerikan anayasasi'nda "amerika birlesik devletleri topraklarinda dogmamis biri baskan olamaz" gibi bir maddenin bulunmasinin da baslica sebebidir.

  zira abd'nin "founding father" olarak adlandirilan kurucularinin aslinda cok ama cok buyuk bir cogunlugu ingiltere dogumludur. peki nicin boyle bir maddeyi anayasaya eklemis ve kendi baskan olma hayallerini cope atmislardir?

  bunun sebebi olarak iste bu adam gosterilir. "sadece bu adami baskanlik koltugundan uzak tutalim" fikri ile boyle bir maddenin anayasada kendine yer buldugu soylenir.

  dogrulugu tartisilir olsa da, yine de olasidir. zira unutmamak gerekir, politika her zaman yereldir.

  (bkz: amerikan siyaseti)
 • ayrica anayasa hazirlanirken "amerikan ba$kani olene kadar gorevde kalsin" teklifinde bulunmu$ bir insan evladi.
 • metaire, louisiana merkezli amerikan kredi yonetimi ve harac toplama firmasi. turkiye'de ufak bi kollari mevcut.

  http://www.alhamco.com/
 • 1804 yılında zamanın başkan yardımcısı aaron burrile yaptığı duelloda (o tarihde duello yasadışı )yaralanıp ölmüş.
  mağlup hakkın rahmetine kavuşurken galip de cinayetle suçlanıp politik kariyerine son vermiş.
 • daha yeni kurulmus abd'yi zamaninda ingilterenin yaninda fransaya karsi savasa sokmak isteyen, bunu kendi partisi olan federalistlerin basindaki john adamsa yediremeyince ne yapip edip baskan olmasini engelleyen fakat bu sonucla da baskanligi asil dusmani ve fransiz hayrani olan thomas jeffersona birakan kurucu baba (founding father).

  george washington'in her zaman sag kolu olmustur, karayiplerde bir adada evlilik disi bir sekilde dunyaya gelmis sonrasinda amerikan politikasinin zirvesine tirmanmayi basarmistir, azimlidir, mermeri delmismidir bilemiyorum.

  kendisi hakkinda yapilmis soyle bir sey de mevcuttur: http://www.youtube.com/watch?v=wnff7nmigne
 • "yargı üç devlet kuvveti arasında en zayıfıdır." demiş.
 • kendisini daha detaylı anlamak isterdim açıkçası. sözlerinden çıkardığım sonuç kendisinin tam bir adalet sevdalısı olduğu ve devlete sadık olduğu gerçeğidir.

  "devlet niçin kuruldu? çünkü insanların tutkuları ve hırsları sınırlama olmaksızın akıl ve adaletin emirlerine uymayacaktır."

  "adalet devletin amacıdır. sivil toplumun amacıdır. adalet için daima mücadele edilecektir."

  doğru. devletin kuruluş amacı yegane budur. düzeni sağlamak bu da adalet ile mümkündür.
 • george washington'in baskanligi zamanindaki protégé'si.
 • hazina bekanlığının çarşamba günü açıkladığı kararla 2020 yılında 10 dolarlık banknotlarda yerine artık bir kadın geçecek. bu kararın alınmasında amerikalı kadınların oy hakkı kazanmasının 2020'de 100. yıl dönümü olacak ve bu kapsamda piyasaya üzerinde bir kadının tasviri olan yeni banknotlar sunulacak.