şükela:  tümü | bugün
 • 18. yüzyıl klasisizm akımının temsilcilerindendir. doğanın harmonik düzeninin kural ve yasalarını bulduklarından yazarların önce klasik akımın temsilcileri olan aristo ve homerosu anlamaları gerektiğini düşünmüştür. ona göre insan doğasının bir parçası olan taklit etmenin uygulandığı kavram doğa değil gelenektir. eleştiri üstüne yazıları vardır. eleştiri üzerine yazdığı eserlerden birinde (an essay on criticism) eleştirmenler ve yazarlar arasındaki bitmek bilmeyen savaşı anlatır. yazarların bakış açısını yansıtmasına rağmen eleştirmenlerin tarafındadır. yazarların sınırsızca yeteneklerini ortaya koymak istemelerine karşı çıkar çünkü ona göre yaratıcılık yeteneğiniz olsa bile yazma işleminin tekniğini bilmiyorsanız duygu ve düşüncelerinizi bir şekle sokup, eserinizi tamamlanmış bir hale getirmeniz imkansızdır.
 • alexander pope hakkında söylenegelen bir laf vardır:
  şiirden nefret etmek için ya gerçekten nefret dolu olmanız yada alexander pope okumanız gerekir.
  netekim beni nefret ettirmiş durumda.
 • "rape of the lock" adlı eserinde, iki soylu aile arasındaki bir kavgayı mock-epic tarzında anlatmaktadır. bu konuyu işlemesinin sebebi ise o aileleriden birisine mensup bir soylunun ricasıdır. sonunda herşeyi tatlıya bağlar ki aileler de artık iyi geçinsinler diye.
  "rape of the lock" ve "ilyada" arasında bir sürü paralellik bulunmaktadır. savaşa hazırlık ve savaş sahneleri, savaşa gireceklerin en ince ayrıntılarına kadar tek tek tanıtılması (catalogue)ve kahramanların silahlarının hepsinin özel yapım silahlar olmaları bunlardan bir kaçı. catalogue kısmı -ilyada'da da olduğu gibi- o kadar uzundur ki insan feci şekilde sıkılır. ama sabreden de muradına erer çünkü konusu eğlencelidir. en eğlenceli kısımlarından biri bir partiye giden soylu hanımefendiler ile beyefendiler arsındaki "göz" savaşıdır. hanımlar bir bakışla beyleri öldürürler, ondan sonra... (bkz: daha gider bu)
 • katolik olmasına rağmen dönemin edebiyat çevrelerinde oldukça etkili bir yazardı.
 • verdigi mesajlar leibnizinkine benzer, voltaire in candide sini okuyunca gozunuzdeki degeri biraz olsun kaybolur.
 • bir edebiyat eleştirmeninin nasıl olması konusunda yargılarda bulunan yazar.
 • gecen sene ingilizce edebiyat dersinde siirlerini okurken bir cok kelimesini anliyamadigim icin bunalima girip,intihara suruklendigim yazar.
 • doğru olan, haklı olandır. - alexander pope