şükela:  tümü | bugün
 • fransız gezgin, kaşif, şarkıcı, feminist. doğu araştırmaları öncüsü, doğunun ilk kadın gurusu, tibet in yasak kenti lhasa ya ve dalai lama nın sarayı potalaya giren ilk batılı.
 • 17 yaşında kendini yollara vuran, yirmi yaşında ezoterizm ile tanışıp balıklama dalan, doğu bilgeliğini bu yaşlarda keşfeden, yolculukları için gerekli parayı opera şarkıcılığıyla kazanan, 40 yaşlarında himalayalarda bir mağaraya yerleşip önce lama sonra guru ünvanını alan, evlat edindiği oğlu ile üç bin km yürüyüşün ardından tibete yasadışı biçimde giren, bir ara dönüp nice yakınlarında samton dzong (meditasyon kalesi) adında bir ev yaptıran, kutsal himalayaları bir kez daha bulmak için 80 yaşındayken alplere tırmanan bir özgür ruhlu hatun kişi.

  tibette iken, dağların derinliklerindeki mağaralar ya da tapınaklarda bulunan gizli kütüphanelerdeki binlerce yıllık el yazmalarını incelemiş, ingilizce ve fransızca ya çevirmiştir.

  victor hugonun yakın arkadaşı olan babası onun için şöyle dermiş:
  "benim kızım beyaz tenlidir ama ruhu sarıdır"
 • doğu felsefesi, doğu inancı ve oraya yaptığı seyahatleri hakkında 30'dan fazla kitap yazmış yazar, kâşif, anarşist, budacı, spiritüalist. onun öğretileri jack kerouac ve allen ginsberg gibi yazarları, alan watts gibi filozofları ve ezoterist benjamin creme'i etkilemiştir.

  özgürlüğüne ve ruhçuluk anlayışına oldukça düşkün olduğundan daha 18'ine gelmeden ispanya, isviçre ve ingiltere gibi ülkeleri gezmiştir.

  yaşamı boyunca japonya'dan(onun ziyaret ettiği sıralar 1. dünya savaşı çıkmıştı o yüzden avrupa'ya gidemedi, burada kalmıştır), tibet'e, oradan sikkim'e(burada budizme merak salmıştır) ve hindistan'a birçok yere gitmiştir.

  1899'da fransız coğrafyacı elisée reclus'ın önsözünü yazdığı anarşist görüşlü bir tez yazmıştır. tüm yayıncılar zamanında bu eseri basmaya çok korktuğundan arkadaşı jean haustont onun için bu yapıtı çoğaltmıştır ve hatta sonrasında bu kitap 5 dile çevrilmiştir.
 • tibet'e girmek icin dilenci kiligina girmis harika kadin.
 • 1911'de hindistan'a yolculuğa çıkarken kocasına 1.5 yıl içinde döneceğini söylemiş fakat biraz(!) geç kalarak yaklaşık 14 yıl sonra geri gelmiş aşmış bir kadındır kendisi. yaptıkları bir insanın cesaret edip yapabileceğinden çok fazla, hakkındaki bilgileri okurken "vay be" demekten kendini alabilen beri gelsin.

hesabın var mı? giriş yap