şükela:  tümü | bugün
  • olmayan fransızcamla şuradaki biyografisinden anladığım kadarıyla: 1931'de belgrad'da doğmuş bir sırp olan popovic, -bir fransız okulu olduğunu sandığım- saint-joseph lisesinde/kolejinde okuduktan sonra, üniversitede (nerede? paris'te galiba) doğu* dilleri (arapça, farsça, türkçe) çalışmış. akademik hayatı boyunca genel olarak balkanlarda islam ve balkanlarda (ve genel olarak) müslüman tarikatları çalışmış. istisnai bir durum olarak ırak'taki afrikalıların isyanı (o ne la!) ile ilgili de bir şeyler yayınlamış. ayrıca maxime rodinson ile de teşrik-i mesaileri olmuş.

ben bu amcanın balkanlar'da islam (l'islam balkanique) isimli kitabını okudum. 1986'da, berlin'de, fransızca olarak basılmış. türkiye'de insan yayınları bir komisyon çevirisi ile yayınlamış. maşallah! çok nitelikli bir başvuru kaynağı olmuş. durup durup başvururum ben buna. zaten orada burada epey atıf görüyordum bu kitaba. alemde namı varmış herhalde. 10 numara eser. daha yağlamayayım işte, eline sağlık, mis gibi kitap yazmış adam.
  • ne yazık ki 1 ekim 2014'te 83 yaşında vefat eden bilim adamıdır.

müteveffanın cenaze töreni bu sabah (8 ekim 2014 çarşamba), paris yakınlarındaki bagneux mezarlığında icra edilecek.

dinince dinlensin.

çok önemli bir balkanlar ve islamiyet uzmanıydı.
  • balkanbilimci popovic, inalco'da arapça bölümünden mezundu. türkçeye de kitabı çevrilen nathalie clayer'in eşiydi. balkanlar çalışan kişilerin referans isimlerden birisidir. bu alanda muteber çalışmaları bulunmaktadır zira.