şükela:  tümü | bugün
  • bach'ın klavye concerto çalan fransız piyanist.
  • françois couperin kaydıyla tanıdığım müthiş piyanist. yorumladığı eserleri angela hewitt'ten de dinlemiştim ve şunu anlıyorum ki alexandra tharaud'un tempo seçimleri çok daha başarılı, (angela hewitt'in kayıtları için fazla şekerli bile denebilir.) piyanonun renk palatedinden ve olanaklarından daha fazla faydalanmış. takip edilmesi gereken bir piyanist özellikle ravel kayıtlarını çok merak ediyorum.
  • scarlatti albümünü dinleyip duruyorum geceden beri. güneş bile uyanmış, ama ben uyumak istemiyorum. doyamadım daha.
  • michael haneke'nin "amour" filminin müziklerine de imza atan “the piano is an extension of my voice, of my body, of my heart” diyen fevkalbeşer.

    "for me, ravel is like couperin and debussy is like rameau. rameau is a composer of nature, of the human voice -- like debussy. and couperin is composer of the very intimate, with just some notes, and it’s more spiritual -- like ravel. that is why the former wrote hommage à rameau while the latter composed le tombeau de couperin – the two sides of ”l’esprit français.” to play french music well, you must understand these two sides: you have to be both on the ground (on the earth) and in the clouds to find the balance between the spirit and nature."

    baroque and beyond: the french spirit of pianist alexandre tharaud