• chopin albümünü dinlemekte olduğum piyanist. aslında yıllar önce oluşturduğum bir playlist'i öylesine açmıştım. bir anda meşhur chopin ballad no. 1 g minor shuffle'dan çıktı. o eser ne ola ki? diye soranlara, aslında hepinizin bildiği, piyanist filminde alman subayın olduğu sahnede çalınan parçadır.

açıkçası çok farklı piyanistten chopin dinlemişliğim var ve farklı yorumlar gerçekten muazzam. lisitsa farklı, fazıl say farklı, rubinstein farklı, sokak piyanistleri farklı, birkaç parça olarak benim amatörce çaldıklarım bile farklı.. hani alexandre kardeşimiz de bir valentina lisitsa değil gibi ama yine de her bir tuşun tek tek duyulduğunu hissediyorum ve bu gerçekten müthiş. kalite budur. lisitsa'nın mesela bi la campanella'sı vardır, tek tek her notayı duyarsın. harikadır. aç şarabını takıl.

neyse, sol minör ballad'dan sonra birkaç chopin daha geldi playlist'ten. baktım, yine aynı delikanlıymış. hoşuma gitti. kendisini yakın takibe alacağım.

(bkz: valentina lisitsa)

(bkz: arthur rubinstein)
  • françois couperin kaydıyla tanıdığım müthiş piyanist. yorumladığı eserleri angela hewitt'ten de dinlemiştim ve şunu anlıyorum ki alexandra tharaud'un tempo seçimleri çok daha başarılı, (angela hewitt'in kayıtları için fazla şekerli bile denebilir.) piyanonun renk palatedinden ve olanaklarından daha fazla faydalanmış. takip edilmesi gereken bir piyanist özellikle ravel kayıtlarını çok merak ediyorum.
  • michael haneke'nin "amour" filminin müziklerine de imza atan “the piano is an extension of my voice, of my body, of my heart” diyen fevkalbeşer.

"for me, ravel is like couperin and debussy is like rameau. rameau is a composer of nature, of the human voice -- like debussy. and couperin is composer of the very intimate, with just some notes, and it’s more spiritual -- like ravel. that is why the former wrote hommage à rameau while the latter composed le tombeau de couperin – the two sides of ”l’esprit français.” to play french music well, you must understand these two sides: you have to be both on the ground (on the earth) and in the clouds to find the balance between the spirit and nature."

baroque and beyond: the french spirit of pianist alexandre tharaud
  • bach'ın klavye concerto çalan fransız piyanist.
  • scarlatti albümünü dinleyip duruyorum geceden beri. güneş bile uyanmış, ama ben uyumak istemiyorum. doyamadım daha.
  • chopin'i bir ayrı çalan piyanist. özellikle ballad no.1 hiçbir varyantını bu kadar mükemmel çalanı görmedim. tanrı bilir bininci dinleyişimdir ama hâlâ daha tüylerimi diken diken etmeyi başarıyor.

bunların ayriyetinde yine kendisinin çaldığı, chopin c-sharp minor op. 66'sını dinlemenizi şiddetle tavsiye ederim. ballad no.1'i dinledikten sonra tabii ki.*
  • fransız piyanist. geniş bir diskografiye sahip olan piyanist, paris konservatuarı eğitimi almıştır.

özellikle (bkz: koloratur soprano) (bkz: sabine devieilhe) ile yapmış olduğu çalışmalar oldukça başarılı.
hesabın var mı? giriş yap