• başarısı seçmenin ayağına gidip programlarını anlatmasına bağlı.

kız ekibiyle birlikte kapı kapı dolaşmış. rakibinin dörtte biri bütçesi olmasına rağmen insanlarla iletişim kurarak seçilmeyi başarmış.

aynı stratejiyi kahramanmaraş'ta ali öztünç da uygulamış ve yıllar sonra söz konusu ilden ilk defa bir chp'li milletvekili seçilmiş.

bence türkiye'deki muhalefet bu durumu iyi okumalı. teşkilatlarını daha aktif kullanarak insanlarla daha fazla iletişime geçmeli. zaten geleneksel iletişim mecraları iktidara göbekten bağlı. o kanaldan yapılabilecekler sınırlı.

politikalarının insanların hayatlarına nasıl olumlu etki getireceğini anlatabilen siyasetçiler başarılı olabiliyorlar.

bence hepimiz için umut ve ilham verici bir kızımız kendisi.
  • woke'ların bir diğer peygamberidir kendisi. kendisinin ne kadar tiksinç ve iki yüzlü olduğunu görmek için birkaç konuşmasını veya twitini görmeniz yeterli. seçildiği eyalette yasakları savunurken aynı anda özgür floridada tatilini yapmayı ihmal etmez, katılmanız için yüksek meblalar ödemeniz gereken galalarda tax the rich yazılı kıyafetler giyip sözde erdem sinyaller. bu tipler işin sonunda amerikanın başına ciddi bela olacak ama bunuda ben düşünecek değilim kendileri düşünsünler. son olarakta twitter'ı elon musk'ın almasına içerlemiş ablamız, neymiş ifade özgürlüğü kısıtlanacakmış. tabi geçtiğimiz dönemde wokelarla aynı fikirlerde olmayıp düşüncelerini dile getirmeye çalışan insanları linçleyip hesaplarını kapatmamışçasına bu yorumları yapıyor olması nasıl bir kevaşe olduğunu gösteriyor. bu tiplerin bir de türkiye versiyonları türedi maalesef ki hiç sormayın bizim buradaki versiyonlar onlardan bile daha tiksinç ama bundan daha geniş bir zamanda bahsedeyim olmadı. haa bu arada bir diğer woke peygamberi olarak (bkz: greta)
  • kendisinin balon olup olmamasi bir kenara 2020 secimlerinde baskan adayi olmasi mumkun degildir zira abd anayasasina gore baskanin en az 35 yasinda olmasi gerekmektedir. bu hanimefendi ise 1989 dogumludur.

bizim ulkenin isleri yetmedi bir de baska ulkeler hakkinda bilmeden atip tutmaya basladik iyi mi.
  • ne kadar az gelişmiş insan var bu dünyada. sosyal nedyadan önce haberimiz yoktu varlıklarından. mutluyduk.

aoc' in birinin eleştiri tweeti için polise şikayet edeceğine inanıyor. polisin de bu tweet'e soruşturma başlatacağına inanıyor.

yetmemiş malakların sesi tucker carlson yorumu da vermiş. günüm güzelleşti.

edit: tucker carlson izleyip paylaşan yazar bize cnn cbc muhabetti yapıyor. ne anlatacaksın bunlara. joker kelime sjw yi de görmesem rahat edemezdim. o da geldi. tucker carlson ne ya. hahaha.

gençler için normal olabilir ama bizim nesil bilgiye erişim için bir devrim olarak gördü interneti. tucker carlson yorumlarıyla devrim kendi çocuklarını yedi. hahaha. tucker carlson ne demiş bakalım. yok ya vallaha ben aptal gazetelerde boktan hıncal uluca maruz kalmayı yeğlerdim bilseydim böyle olacağını.

edit 3: aoc' in kendisini eleştiren bir twitter kullanıcısının evine polis yolladığına inanmak için beyin kıvrımlarının olmaması lazım. kıvrımsız cillop gibi bir beyin. olayın ne olduğuna bile bakmadım. bakmaya gerek görmedim yazım bu entriyi. şimdi aklıma takıldı bakayım dedim. hesap sahibinin iki kanalı var. ikisi de rus devleti finansmanlı. taglemiş twitter. biri tehdit etmiş aoc' yi polis de araştırmıya başlamış. kimdir nedir diye o kişi. bu rus destekli kullanıcı da ben eleştirdim diye polis geldi evime diye yaygara koparıyor. dediği şeylerin hiç bir anlamı yok. polis zaten başkasının peşinde. türkiyede bir ekşi sözlük kullanıcısı da bu kadar salak propagandaya atlıyor. dediğim gibi cillop gibi pürüzsüz beyinler.

evet ana akım medyada göremezsiniz bu kadar aptalca propagandayı. sizi şöyle rus medyasına alalım akit kıvamında mükemmel:

polis aoc için "hayalkırıklığı" yorumunda bulunan savaş karşıtı blogger' ı soruşturdu.

https://sputniknews.com/…calling-aoc-underwhelming/

ya ne diyorsunuz demeokratlar? sahte özgürlükçüler. nasıl baskı altına alınıyor dimi barış gönüllüsü insanlar? ah ulan ah. hıncal uluç' un salak köşesini özledim gerçekten. global aptallık kadar can sıkan bir şey yok. insanlığa inancımı yitiriyorum.
  • facebook cikti cikali bu gunleri bekliyordum ben.

iste! sonunda, -ergenligi dahil- kisisel gecmisinde yaptigi, soyledigi ve hatta dusundugu her seyi, tekzip edilmemis, profesyonel imajmakerlar tarafindan duzeltilmemis ve tamamen erisilebilir bir halde olan ve her an yaptigi, soyledigi ve dusundugu her seyin tum ciplakligiyla kayit altina alindigi bir siyasetci.

bence politik dogruculugun belki de nihayet sadece dogruculuga evrilecegi bir donemecteyiz. cunku trump gibi bir felaketle aslinda politik dogruculugun nasil da patavatsiz bir vurdumduymazligi dogurdugunu goruyoruz. bunu sadece amerikalilar degil, amerika'yla iliskisi nispetinde dunya'da herkes goruyor. haliyle aoc ve onun gibi politikacilar yaklasmakta olan yeni duzen hakkinda fikir veriyorlar.

daha onceleri bu yeni duzen konusunda karamsardim. cunku sosyal medya yuzunden, bu ayan beyan ortada olma durumunun politikacilar uzerinde baski ureterek onlari daha da biatci bir kisilige burundurecegini dusunuyordum. fakat asagidaki iki video bana yeni duzenin aslinda daha ozgur ve haliyle daha adil olacagini soyluyor. umarim oyle olur;

https://www.youtube.com/watch?v=qj2xald7nyq
    https://www.youtube.com/watch?v=1wk0gboo5bm
  • new york eyaleti secim kanunlarina gore partilerin aday belirlemek icin yaptigi onsecimlerde (primaries) oy vermek icin partiye onceden uye olmak gerekiyor. 2016'da onsecimlerde oy vermek icin nisan ayinin ortasina kadar parti uyeliginizi bildirmeniz gerekiyordu. yani onsecim gunu "ben demokrat parti uyesi olmak istiyorum" diyerek oy verme sansiniz yok. bu durum parti uyeligi olmayan "bagimsiz" secmenin partilerin adaylarini belirlemede bir rolunun olmasini buyuk olcude engelliyor.

ocasio-cortez 2018 haziran ayinda demokrat partinin new york kongre adayini belirlemek icin yaptigi onsecimi kazandi. bu onsecimi kazanmak icin demokrat parti uyelerini ikna etmesi gerekiyordu. bazi bagimsizlarla cok onceden gorusup demokrat parti uyesi yapabildi mi bilmiyorum. tahminim bunun olmadigi yonunde. bu durumda ocasio-cotez yalnizca ve yalnizca coktandir demokrat parti uyesi olmus insanlari ikna etti. kapi kapi dolasip konusuldugunda bir demokrat yerine baska bir demokrata oy vermeye ikna olabilecek insanlar bunlar. new york agirlikla demokratlara oy veren bir eyalet oldugu icin ocasio-cortezi kongreye gonderme ihtimalleri de yuksek.

ocasio-cortez'in onsecimi kazanmasini ve kongreye cok buyuk ihtimalle katilmasini saglayan taktikler her yerde ayni etkiyi vermeyebilir. halihazirda cumhuriyetci parti uyesi olan vatandaslari ikna etmek diye bir sey sozkonusu degil zaten. trump her gun goz gore gore yalan soylemesine ragmen cumhuriyetci parti icindeki destegini pekistiriyor. parti icindeki evanjelistler, tutucu katolikler vs. icin yalanlar, aptalliklar, hatta dupeduz hiyanet bile pek onemli degil. yeter ki basta anayasa mahkemesi adayinin belirlenmesi olmak uzere istedikleri seyleri yaptirabilsinler. parali cumhuriyetciler ve hatta orta-ust sinif "ron paul cumhuriyetcileri" de deregulasyon ve vergi indirimi konularinda agizlarina calinan bali yalamakla mesguller. baska bir sey onlar icin pek onemli degil. cumhuriyetciler arasinda bunlarin disinda kalan kisim da agir comar oldugundan ve trump bu comarlarin siktirboktan meselelerini gundeme tasidigindan kasim ayindaki secimlerde bu takim icinden de fire vermeyecektir kolay kolay. demek ki agziyla kus tutsa ocasio-cortez ve benzerleri buradan oy devsiremez.

amerika'da arasecimlerde oy verme yasindaki vatandaslarin ortalama %40'i sandiga gider. bu cok dusuk bir rakam. arasecimlerde oy vermek icin pek kimse hevesli degil, ozellikle bagimsizlar. bir yandan bagimsizlarin oy vermeye gitmelerini saglamak ve demokratlara oy atmak icin ikna etmek gerekiyor, bir yandan da demokrat secmen icinden fire vermemek gerekiyor. bunu her yerde yapmak kolay degil. kasim secimlerinde indiana, montana, missouri ve north dakota'da senatorluklerin korunmasi lazim. bu eyaletlerde hem genc bagimsizlari secim icin heveslendirmek hem de "kurulu duzenim bozulmasin" diyen demokrat parti uyelerini gutmek kolay degil. demokrat partinin stratejisi buralardaki ortayolcu cumhuriyetcilerden de oy alabilmek amaciyla ilimli adaylar belirlemek ve silik ortayolcu soylemleri desteklemek idi. bugun amerika'da ekonomik buyume %4.1 olarak aciklanmisken, issizlik de %3.9'dayken ocasio-cortez benzeri ekonomik soylemler one cikarsa bu eyaletler elde tutulamayabilir. meksika sinirindan gecen aileler falan kimsenin pek umrunda olmaz.

trump ile ilgili daha da uc bir gelisme olmadigi surece demokratlarin hem senatoda hem kongrede cogunlugu saglama ihtimalini dusuk goruyorum. trump ile ilgili uc gelisme bugune kadar tanik oldugumuz rezilliklerin birkac tik ustu olmak zorunda. buna kesin gozuyle bakmak hatali olur.
  • inanılmaz hızlı ve çarpıcı yükselişi, hitabet yeteneği, gözlemlediği siyasi ve yapısal problemleri çözmek için fırtına gibi davranması ve özellikle liberal popülizmini etkili kullanabilmesiyle bana tarihteki en önemli genç hatip ve politikacılardan tiberius sempronius gracchus'u anımsatan porto riko asıllı birleşik amerikalı 29 yaşındaki siyasetçi. sonları benzemesin!

israil filistin meselesi, iklim değişikliği ve sağlık hizmetlerinin sosyalleşmesi konusunda açıkça beyan ettiği ve mensubu olduğu demokratlar içerisinde bile destek topladığı kadar tepki de toplayan fikir ve saptamaları, ya kendisini trump sonrası ülke politikasının baş aktörlerinden birisi haline getirecek ya da güçlü bağlantıları olan ve daha siyasi kariyerinin başında ters düştüğü pek çok dinozor senatör*** tarafından bir şekilde kariyeri yavaşlatılacak ya da zayıf bir ihtimal de olsa sona erdirilecek.

bu devirde senatörlerin, capitol hill'de genç ve yükselen bir senatörü ellerinde bıçaklarla linç ederek öldüreceğini düşünmüyorsunuz, değil mi? *

edit: rudy giuliani uyarısı için cagliari'ye teşekkürler!
  • 2018 demokratik parti ön seçimlerinde demokratik parti'nin 4 numaralı kongre üyesi olan ve gelecekte temsilciler meclisi azınlık lideri olarak nancy pelosinin yerini alması beklenen joe crowley'i mağlup ederek demokratik parti'nin new york 14. bölge adayı konumuna gelmiştir. 2016 seçimlerinde bernie sanders'ın kampanyasında çalışmış olmakla birlikte siyaset arenasındaki ilk ciddi tecrübesi bu olacaktır. zaferi amerikan kamuoyunda büyük şok yaratmıştır, hem sadece 28 yaşında olması, hem de oldukça progressivebir aday olması sebebiyle. amerikan siyasetinde 30 yıl içinde demokratik parti'nin iyice sola kayacağı ve parti içindeki establishmentın cumhuriyetçi parti'ye kayacağı teorimi de doğrulamaktadır.
  • toronto'dan gelmiş göçmen (!) tasarımcısının binlerce dolarlık kıyafeti ile girişi yüzbinlerce dolar olan sikindirik galada poz vermiş siyasetçi.

"onlar zenginlerden nefret ediyor ancak fakirleri de sevmiyorlar."
  • gectigimiz gun evime gelen mobilya ustasindan adini ilk kez isttigim yukselen politikaci.

eleman koyu bir trumpci idi ve cortez 'den sanki bir bocekmis igrenc bir yaratikmis gibi bahsetti durdu. turkiye 'de tipik bir akpartili taksiciyle konusuyormusum gibi hissettim. neyse bu nefreti gorunce bu kadinin is yapabilecegi fikrine kapildim. bekleyip gorecegiz yillar neler gosterecek...
hesabın var mı? giriş yap