şükela:  tümü | bugün
42 entry daha
  • suikastçısından itiraf almış rus muhalefet lideri. haberi bellingcat ve cnn ortak hazırlamış.

ilk okuyunca gerçekten inanamadım, yok artık o kadar da değildir dedim fakat adam gerçekten bir fsb ajanını kandırıp konuşturtmuş ya. navalny, fsb'nin toxin timinden olan bir ajanı (konstantin kudryavtsev), bir uygulamayla telefon numarasını fsb'den biri gibi gösterip kandırmış ve 45 dakika boyunca olayı anlatmasını sağlamış. kendisini fsb merkezinden arıyormuş gibi gösterdikten sonra olayla ilgili bir toplantı yapılacağını söylemiş, fsb ajanı da buna inanmış ve olayı en ince detaylarına, hatta zehirin nereye sürüldüğüne kadar anlatmış. politik olarak ciddi sonuçları olabilecek bir haber yapılmış.

bellingcat'e de ayrı parantez açmak istiyorum. forensic architecture gibi uzun süredir takip ettiğim bir oluşum. gerçekten isabetsiz tek bir haberine rastlamadım. hayran kalmamak elde değil. bu haber belki de yılın haberi olabilecek bir haber çünkü fsb'nin, rus devletinin ta kendisinin, bir muhalefet liderini öldürmeye karar verdiği kanıtlanmış oldu.

haberin detaylarını buradan okuyabilirsiniz.

https://edition.cnn.com/…t (rss: cnn - most recent)
  • alexei navalny, nasıl olduysa kendisi öldürmeye çalışan bir fsb ajanına telefonla ulaşmış ve kendi numarasını fsb karargahındna arıyormuş gibi gösterip, kendisini de fsb memuru olarak tanıtıp o ajanı kandırmış ve kendisine ağustos ayında yapılan sözde zehirlenme olayının ayrıntılarını 45 dakika boyunca anlatmasını sağlayabilmiştır.

bu hikayeye ancak ekşisözlük yazarları inanır
21 entry daha