*

 • 1805-1859 yillari arasinda yasamis fransiz hukukcu ve devlet adami. anglosakson ulkelerde siyasal dusunurlerin en buyuklerinden biri kabul edilen tocqueville'e bu ulkelerde 19. yuzyilin montesquieu'su olarak bakilir ki montesqieu kendisinin de en cok etkilendigini belirttigi dusunurdur. kendi ulkesi olan fransa'da (elbette onlardan bu bilimi ogrendigimiz icin bizde de) sosyolojik dusunce dunyasi comte-durkheim cizgisinde gelistigi icin yakin zamanlara kadar dikkate alinmamistir. en onemli iki kitabi amerikada demokrasi ve l'ancien regime et la revolution(eski rejim ve devrim)'dir.
 • 1805-1859 yılları arasında yaşamış ve liberalizmin ön plana çıkardığı özgürlükle, sosyalizmin temele aldığı eşitlik arasında bir denge kurmaya çalışmış olan düşünür.
  http://sayanythingblog.com/images/tocqueville.jpg
 • tocqueville: "benim tek tutkum ozgurluk aski ve insan onurudur" der. ona gore birey ozgur olmalidir; onurlu ve basi dik olmalidir; bir kisi insan verdigi deger anlaminda liberaldir.
 • en büyük korkusu tyranny of majority'dir tocqville'in. yani çoğunluk tiranlığı. demokrasiler biraz da bunun için tehlikelidir onun için. gücün çoğunluk tarafından kötüye kullanılmasından, azınlığın çoğunluk tarafından ezilmesinden korkar.
 • "onsekizinci yuzyildan itibaren ortak kaynaktan iki nehir akmaya basladi. biri insanlari ozgur kurumlara, oteki mutlak iktidarlara goturmektedir" demis ilimli liberal demokrasi elestirmeni.
  (bkz: hobsbawm; devrim cagi)
 • şöyle de enteresan bir kitaba konu olmuştur kendileri: tocqueville in the ottoman empire. rival paths to the modern state - ariel salzmann.
 • soylu bir aileden gelmekle birlikte dönemin ve günümüzün demokrasi anlayışına ciddi anlamda katkıda bulunmuş düşünür. toplumsal sınıfların varlığını kabul etmekten de öte bu sınıflara neredeyse marxistler kadar önem verir. demokratik rejimin amerikada daha başarılı olmasını toplumsal sınıflardan hareketle açıklar. ünlü kitabi amerika'da, geçmişte ayrıcalıklı sınıflar bulunmamasını ve güçlü bir orta sınıfın varlığını bu kıtada demokrasinin daha kolay bir şekilde oturmasinı sağlamış olan bir etken olarak tanımlar.

  tocqueville demokrasinin getirdiği sorunlardan kurtulmak için, yerinden yönetim, kitle örgütleri ve demokratik kültürü benimsemiş toplum şeklinde üç ilke koyar. başkanlık sistemine karşı olmakla birlikte diğer liberallere göre daha az bireycidir. bir kaç aşamalı meclisi savunmakla birlikte yerel yönetimlerin güçlendirilmesi ve sivil toplum hareketlerinin devlet tarafından özendirilmesi gerektiğini belirtir.

  tocqueville'in o dönemde ortaya attığı sivil toplum destekli katılımcı demokrasi modeli, çağdaş demokrasi anlaşının temelini oluşturan öğelerden biridir.
 • "amerika'da demokrasi" ve "eski rejim ve devrim" tocqueville'in en önemli iki eserinin adıdır. amerika'da demokrasi kitabında, amerika'daki toplumların neden liberal olduğu sorusu üzerinde yoğunlaşmıştır. diğer kitabındaysa, fransa'nın özgür bir siyasal rejimi korumakta neden sıkıntı içinde olduğunu bulmaya çalışmıştır.

  tocqueville, august comte gibi sanayiyle ilgili olgulara, marx gibi kapitalist olguya öncelik vermemiştir. o, önceliği demokratik olguya vermektedir. tocqueville için demokrasi, koşulların eşit kılınmasıdır. ona göre, tabaka ve sınıf ayrımının olmadığı, topluluğu oluşturan bütün bireylerin toplumsal açıdan eşit olduğu toplum demokratiktir. ayrıca tocqueville, özgürlüğün eşitlik üzerine kurulamayacağını, özgürlük koşullarının eşitliğinin sağlanmasının, -bir süre sonra koşulların eşitliği tocqueville'in düşünce sisteminde de temel bir yer edinmiştir- demokratik gerçekliği üzerine dayanması ve kurumlar tarafından korunması gerektiğini düşünmüştür.

  onun için özgürlük kavramının anlamı, keyfe bağlılığın yokluğudur. iktidar yasalara uygun kullanıldığında bireyler güvence altında olacaktır. aynı zamanda "mutlak güç" kimseye verilmemelidir. birbirini dengeleyen karar mekanizmaları olmalıdır. siyasal ve yönetimsel organların çoğalması gerekir.
hesabın var mı? giriş yap