şükela:  tümü | bugün
 • main theme'i de coook unludur . lock stock and two smoking barrels soundtrack'inde super bir versiyonunu da bulmak mumkundur .
 • 1964 yapimi olan filmin yonetmeni yunan michael cacoyannis'tir. murekkep yalamis anlatici rolunde ise alan bates oynamistir.
 • adadaki beni ne generaller ne albaylar istemişti hanımı oynayan lilla kedrova ve dul kadın rolündeki irene papas filmdeki erkeklerin hayatlarına giren hatunları başarıyla canlandırmışlardır.
 • nikos kazancakis'in zorba isimli kitabındaki ilginç karakter. (bkz: zorba)
 • ahir zaman peygamberi. modern çağ filozofu. "el greko'ya mektuplar"a da gölgesi düşmüştür.
  "yatağında yalnız yatan her kadından bir erkek sorumludur" ya da " bir kadın bir erkeği yatağına davet ettiğinde, o erkek red ederse bu teklifi, yaşamı boyunca hatta yaşamından sonra da lanetlenir" gibi özlü sözleriyle gönülçalan bir hergele olduğunu da ispat etmiştir.
 • kendi içinde bir kahramandır, sol ayağına sağı karıştırmayan.
 • filmde bir de zsa zsa gabor tarzi bir madam var, bir cok ulkede, $ehirde bulunmu$, her $ehirde de ayri bir sevgilisi olmu$.. bizim acimizdan ilginc ve ho$ olan tarafi da unutamadigi $ehirlerin ba$inda istanbul'un gelmesi.. hatta gencken burada bulundugu donemde suleyman pa$a diye biriyle tani$mi$ ve halen onu unutamadigini anlatiyor, bunu duyan ve kadindan ho$lanan zorba da biraz bozuluyor tabi..

  ayrica, "tanrinin affetmeyecegi tek gunah vardir, o da bir erkegin kendisini yataga cagiran bir kadini reddetmesidir" der ve bu sozu de ya$li bir turk bilgeden ogrendigini soyler zorba..

  arabistanli lawrence ve cagri'daki gibi (hatta bunlardan daha ba$arili) bir performans sergiliyor anthony quinn.. girit halki da filmde oldukca onemli i$ler cikariyor.. my big fat greek wedding gibi bu filmde de turk kulturu ve yunan kulturu benzerliklerini gormek mumkun..
 • "kadınların hiç kapanmayan bir yarası vardır" der...
 • çanak çömlek yaparken araya giriyor ve isine engel oluyor diye bir parmagini kesen adamdan sozediyoruz burada. alexi zorba özgurluk icin yasadigini soyler hep. ve ozgur olen sayili insandan biridir. bir tepeden asagiya mertek indirirken mekanizma coktugunde bile sogukkanliligi birakmayip "kuzular yaniyor" deye kuzu cevirmenin basina oturmustu. bir kadini korumak icin butun insanligin karsisinda bile durabilirdi. hatta kendini zincirli hissettirecek herhangi birseyden siyrilmak icin herseyi yapardi.
  ama yine de insandi. ozgur olmak istemeyen bir kadinla karsilastiginda tersduz olmustu ornegin butun dusunceleri. nereye giderse gitsin degismeyen degistiren buyusuz adamlardandi.
  her halde, zorba, -varsa- cennete gitmesi gereken bir insandi. dusuncesi bile mutla besliyor. herkesin mutlulugunun bundan gectigini daha iyi nasil anlatabilirsiniz ki: cunku o mutlu ederek mutlu olmayi ogrendigi icin zorba olmustu. ozgur olmustu iste.
  arkaplanda morricone'nin muzigi caliyor. yunan zorba'ya yazilmis.
  "raksetmeyi bilir misin patron?" ben bilen birini taniyorum.
 • 1964 tarihli aynı adlı romanından uyarlanmış ve mikis theodorakisin müzikleriyle bezenmiş siyah beyaz filminde anthony quinn müthiş oyunculuğuyla zorba karakterinin romandan fırlayıp gözümüzün önünde raksetmesine sebebiyet vermiştir...

hesabın var mı? giriş yap