şükela:  tümü | bugün
 • size ne amk dediğim mayodur.

  edit: bana neden meriç denildiğini anlamıyorum. arkadaşlar cahiliye dönemlerimizde biz de konuyu açan arkadaş gibi hayvan hayvan konuşmuşuzdur. ancak bunu 17-18 yaşında ergenken yapıyorduk. dahası 2-3 kişilik arkadaş ortamında. sonra yaş aldık ve bu davranışların yanlış olduğuna karar verdik. şimdi insanları sevmemek ayrı. insanların giyimine kuşamına hayvanca yorum yapmak ayrı şeyler.

  edit2: başlık sahibi ya kaçtı ya da beni engelledi şuan ilk entryi ben yazmışım gibi gözüküyor. bilemiyorum.
 • tilki:

  tüm tilki türlerinin genel bir adıdır. tilkiler orta büyüklükte, hem ot hem de et ile beslenen köpekgiller (canidae) ailesine ait memeli hayvan türleridir. yapı olarak köpeklerden küçük, kafa yapısı düz, üçgen şeklinde kulakları, burunları hafif dik ve gür uzun kuyruklarıyla köpek türlerinden farklıdırlar. tilki (vulpes) cinsine ait 20 farklı tür vardır. antarktika kıtası hariç dünyanın hemen hemen her coğrafyasında bulunurlar. günümüzde en çok bilinen 47 farklı alt türü ile kızıl tilkidir ve genelde tilki olarak adlandırılır.

  tilkiler diğer köpekgiller ailesine ait olan kurtlar, köpekler ve çakallardan daha küçük yapıdadır. tilki türlerinin en büyüğü olan kızıl tilkinin ağırlığı ortalama 4.1 ile 8.7 kilogram arasındayken en küçük çöl tilkisinin ağırlığı ise ortalama 0.7 ile 1.6 kilogramdır. tipik tilki türleri üçgen şeklinde yüz, sivri uçlu kulaklar, uzun gaga ve gür kuyruğa sahiptir. ayak parmaklarına basarak yürürler. bıyıkları siyahtır.

  tilki türlerinin kürkü yaşadığı coğrafi koşullara, mevsimlere ve uzunluklarına göre farklılık gösterir. kürkünün rengi beyaz-siyah ya da siyah-beyaz olmaktadır. üst kısımları ise siyah-gri renklidir. çöl tilkisi çöl yaşamına uyum sağladığı için uzun kulaklara ve vücudunu soğuk tutması için kısa kürke sahiptir. kutup tilkisi küçük kulaklara, kısa ve ince bacaklara, vücudunu sıcak tutması için yalıtımlı kürke sahiptir. tilkilerin kürk rengi mevsimlere bağlı olarak değişmektedir: kış aylarında daha kalın ve tüylüdür, yaz aylarında ise daha ince ve tüysüzdür. senede bir defa nisan ayında ayakları, bacakları ve sırt kısmındaki postunu değiştirir.

  diğer köpekgillerde olduğu gibi tilkilerin ön dişleri 9 tane, köpekdişi 2 tane, küçük azı dişleri 16 tane ve 6 öğütücü dişleri vardır. tilkilerin karakteristik özelliği olan köpek dişleri gözle görülür bir şekilde belirgindir.
  davranış ve üreme

  vahşi hayatta tilki bireyleri 10 yıl kadar yaşam sürmelerine rağmen ortalama tilki bireyi 1 ile 3 yıl kadar yaşam sürer. tilkiler küçük aile grupları kurarak yaşarlar. fakat kutup tilkisi tek başına yaşam sürer. tilki türleri etobur hayvanlardır. besin kaynaklarının çoğunu omurgasız, omurgalılar, yumurta ve meyve türleri oluşturur. ortalama bir birey günde 1 kilogram kadar besin tüketir. tilkiler tüketemedikleri besinleri daha sonra tüketmek üzere yaprak, kar ve toprak altına gömerler. büyük köpek dişlerini kullanarak avının boynundan ısırır ve ölene kadar sağa sola sallar. rakun köpeği ve boz tilkisi ağaca tırmanabilen iki türdür. ağustos-eylül ayları ile aralık-şubat ayları arası çiftleşme dönemidir. dişi 50 ve ya 60 gün kadar gebelik dönemi geçirir ve ortalama 5 tane yavru dünyaya getirir. yavru sayıları yaşanılan coğrafyaya göre farklılık gösterir. örneğin kutup tilkisi 11 yavru dünyaya getirir. dişi tilkiler 4 tane memeye sahiptir.

  bugüne kadar 6 tane iletişim biçimi tespit edilmiştir:

  mızmızlanmak: doğumdan hemen sonra yavrular yapar. yavruların ısı seviyeleri düşük olduğunda ve yeme ihtiyacı hissettiklerinde çıkarttıkları tespit edilmiştir. ayrıca mızmızlanmak diğer genç yavrulardan kendisini koruması için annesini uyarmasını sağlar. bu sayede baba diğer yavrulardan ve ya diğer türlerden yavrusu korur.
  ciyaklamak: doğumdan 19 gün kadar sonra bu sesi çıkarmaya başlar. yavru büyüdüğü için mızmızlanma sesi ciyaklamaya döner. daha çok bebek havlaması, ciyaklaması oyun esnasında daha çok kuvvetlenir.
  şiddetli çağrı: yavrular 1 aylık olduklarında çıkartırlar. genelde uluma şeklindedir. davetsiz misafirler yuvanın yanına geldiğinde yavrular tarafından çıkarılır.
  mücadeleci çağrı: yetişkinler çıkartır. şiddetli çağrı zamanla mücadeleci bir şekil alır. keskin havlama şeklindedir.
  hırıldamak: yetişkin birey yavrularını beslemek ve ya yetişkinin yerini belirtmek için çıkartır.
  havlama: yırtıcı hayvanları gördüğünde ailesini uyarıcı ve savunma amaçlı çıkartır.

  sınıflandırma

  vulpini (tilkiler)

  kutup tilkisi
  iri kulaklı tilki
  boz tilki
  ada boz tilkisi
  kızıl tilki
  bengal tilkisi
  afgan tilkisi
  güney afrika tilkisi
  korsak tilkisi
  tibet tilkisi
  cüce tilki
  soluk tilki
  kum tilkisi
  ova tilkisi
  çöl tilkisi

  canini (köpekler)

  kısa kulaklı tilki
  kurt
  kızıl kurt
  kır kurdu
  altın çakal
  kara sırtlı çakal
  çizgili çakal
  habeş kurdu
  yengeç yiyen tilki
  yeleli kurt
  asya yaban köpeği
  falkland tilkisi
  afrika yaban köpeği
  rakun köpeği
  and tilkisi
  arjantin gri tilkisi
  darvin tilkisi
  pampa tilkisi
  peru çöl tilkisi
  brezilya dövüş tilkisi
  çalı köpeği
 • tanga bu değil arkadaşım,buna brazilian don denir.
  ayrıca yakışmış.
 • bu başlığı açani var ya... neyse
 • edit: silinirse diye https://eksiup.com/p/yt26800i4aj3

  bu kız bu kadar yağlımıymış cidden? selülitler bağımsızlığını ilan etmiş.

  reklamlarda çok fena photoshop kullanıyorlar demek ki bacaklara bak anam evlerden ırak..
 • gayet basarilidir
 • "la bu kizin gobegi ne oyle" dedirtmis fotodur
 • vücudu gerçekten kötüymüş. düzensiz bir yağ dağılımı var, göbeğine ve bel altına doğru genişleme görülüyor.

  kadın dediğin zayıf olur, 90-60-90 olmalı göğüs bile yok kendisinde.
 • selülitleri dikkatlerden kaçmamıştır.

  derdimizi sikeyim birader.
 • canımın karpuz çekmesine sebep olmuştur.