*

şükela:  tümü | bugün soru sor
 • sözlerime şöyle başlamak istiyorum şarkı çok güzel. söz , müzik çok güzel.

  aleyna ne yaptın !

  gel gelelim şarkının klibine, şarkının sözleriyle alakası yok bir türlü bağdaştıramadım. tamam emek var uğraşılmış koreografiler güzel , renkler harika fakat şarkıyla alakası yok resmen hissiyatı bozuyor. maalesef aleyna'cım şarkın güzel ama klibin kötü demek istemiyorum ama kötü.

  ilgili video : https://www.youtube.com/watch?v=gi80-tmedui

  (bkz: bidahakine daha iyi olması dileğiyle)

  edit1: söz ve müzik yıldız tilbeye ait, zaten her yerde yıldızlı şarkılar diye geçmektedir. bunu bilmeyecek kadar cahil değilim efenim lütfen.

  edit2: farkı düşüncelere de yer verilmesi gerektiğini düşünüyorum #77747629 bunu da okuyunuz teşekkürler.
 • bazı insanlar bu şarkının aleyna tilki'nin şarkısı olduğunu mu sanıyor bana mı öyle geliyor ?
 • gozlerim ve hafizam beni yaniltmiyorsa*leyla ile mecnun'nun 73. bolumunde otel sahnesinin cekildigi binayi iceren kliptir.

  edit: bkz duzeltmesi
 • mümkünse sadece radyodan dinleyelim dedirten klip.
 • atanamamış taylor
 • biraz vizyon lütfen.

  kız gayet değişik ve renkli bir klip çekmiş. sıradalığın dışına çıkmış. alışmışsınız yağmurun altında ağlayan kezolara.
 • neredeyse her klibe ev sahipliği yapan, yönetmenlerin klasik "terkedilmiş ev" ve "klip" ikilisinin vazgeçilmezi olan beykoz/perili köşk'te çekilmiş, önceki klibinin kalitesiyle arasında dağlar kadar fark barındıran yeni aleyna tilki klibidir.
 • yarın yayınlanmayacak zaar.
 • aleyna tilki yeni klibini çıkarmış, sözlükte haberdar oldum ve izlemek istedim. ancak arkadaşlar, sevgili romalılar... bu nedir yahu? şarkının sözleri ve müziğiyle en ufak alakası ve bağlantısı olmayan bir kliple karşı karşıya kaldım. mübalağa yapmadan söylüyorum, çok rahatsız oldum.

  bu sebepten şarkının sözleri ve müziği ile ilgili iyi ya da kötü herhangi bir eleştiri yapmadan klibindeki enteresanlıklara vurgu yapmak istiyorum. eminim kral çıplak misali ortada olan klipteki aksiyonlar birçoğunuzun dikkatini çekmiştir.

  daha önceki klipleri için de, rahatsız edici unsurlar barındırdığına dair uzunca yazılar, kritik yapanlar olmuştu, bir kısmını okudum ama pek ilgilenmemiştim. açık söyleyeyim bana zorlama bile gelmişti bazısı. o yüzden hiç öyle komplo teorisi kasan biri değilim. sadece klip açıkça beni rahatsız etti, dahası sözleriyle falan hiç mi hiç alakası olmayan bu klipteki olaylarla gözlere ne sokulmaktadır anlayamadım. evet bir klip rahatsız edici olabilir ama şarkının sözleriyle, atmosferiyle bağlantılıdır, bir hikayesi vardır anlarız. burada böyle bir durum söz konusu değil.

  buradan sonrasında olabildiğince kısa, klipteki aksiyonlarla ilgili şeylerden bahsedeceğim. sadece gözlem ve anlamaya çalışmak benimkisi, hepsi bu.

  aleyna'yı deniz kıyısında, gayet hoş ve huzurlu, güzel bir ortamda görüyoruz başlangıçta. uzakta ise bir oyuncak görülüyor, aleyna ona ağlamaklı şekilde bakıyor. burada nasıl bir yorum yapılması gerektiği sizlere kalmış. oyuncağı mı alıkonulmuş oluyor acaba? bilmem, belki. ya da oyuncakla klipteki aleyna'nın dikkatini mi çekmeye çalışıyorlar? bilmiyorum. ardından oyuncağın arkasında üç adet tekin olmadığı ayan beyan ortada olan, palyaço kılığına girmiş bir grup beliriyor. evet palyaçolar bazı çocuklara korkutucu gelse de çocukların çeşitli etkinliklerine vesaire onları eğlendirmek için katılırlar. bu insanlar bu işten para kazanan insanlardır.

  üç kişilik tekin olmayan grubun aleyna'nın yanına geldiğini görüyoruz. biraz bekleyişin ardından aleyna alıkonuluyor. klipte zorla oradan alındığı açıkça belli ediliyor hem aleyna tilki'nin hareketlerinden hem de diğer üç kişinin aleyna'yı tutuş şeklinden. hemen sonrasında aleyna'nın başı ile çırpınışını görüyoruz. burada dakikayı 1:00'a alıp biraz ekrana bakar mısınız? aleyna'nın surat ifadesine dikkat edin. bu alakasız, sayko ifadenin orada ne işi var? yorumu size bırakıyorum.

  biraz taşıdıktan sonra yine zorla bir arabaya bindiriliyor, ön koltukta klibin başındaki oyuncak da var. oyuncak ile bir çocuğun duygularını istismar edip, onu kandırıp kaçırma opsiyonuna ben daha yakınım. klip bunu gösteriyor gibi.

  arabadaki yolculuğun ardından yine bu üç karakter gibi tekin olmayan, eski olduğu belli olan müstakil bir eve getiriliyor aleyna. burada yine tamamen zorla üst kata çıkarılıyor. zorla olduğu öyle belli ki 1:39'daki merdivenlere bacaklarını atışıyla zaten gözümüze sokuyorlar bu durumu.

  bunun hemen sonrasındaki sahneye dikkati çekmek istiyorum. o merdiven sahnesinin hemen geçişinde sanki itilerek yere atılmış gibi, kendini yere atıyor aleyna tilki. kıyafeti değişmiş, pembe bir naylon çorap giymiş. ilk olarak palyaçolardan birini görüyoruz, sonrasında tekrar aleyna ekrana geliyor ağlamaklı şekilde. ardından yine aynı palyaço ekrana geliyor ve ürkütücü bir şekilde sırıttığını görüyoruz. bu nedir yahu? anlayamıyorum, anlayabilen beri gelsin. sonrasında küvette falan çekimler olmuş ama uzun uzadıya onları yazmak istemiyorum, sizlerin belki çeşitli fikirleri olur.

  bu klibin bir başka boyutu daha var ki, o da klibin sonuna doğru aleyna tilki'nin sanki bu palyaçolardan biri olması. onlara katılıyor. aslında bunun "sanki"si yok, zaten klipte bu açıkça belli edilmiş. kendisi de onlara benzer bir makyaj yapmış. aleyna tilki ve bu üç palyaço, klipte bu kez emrah karaduman'ı kaçırıyorlar yine aynı arabaya zorla koyarak. aleyna tilki için, burada açıkça kullanılmış izlenimi veriliyor. çünkü öncesinde emrah karaduman'a ilk dokunan kendisi. aleyna tilki'yi kaçırdıkları o eski müstakil eve getiriliyor emrah karaduman da.

  dediğim gibi, ben şarkının müziği ve sözlerinin yarattığı atmosfer ile klibi son derece alakasız buldum. gözlemlerimi somutlaştırdım. rahatsız olmamak elde değil. saçma sapan bir klip her şeyin ötesinde. diğer yazarlar ne düşünüyor merak etmekteyim.

  edit: yoğun görüş, klibin saçma ve rahatsız edici içeriklere sahip olduğu yönünde.
  edit2: bir hata düzeltildi.
  edit3: çoğu olumlu olmak üzere birçok mesaj aldım. cevap gerekenleri buradan da yazayım. şarkı yıldız tilbe'ye aitmiş. ben şarkının kime ait olduğuyla, nasıl olduğuyla vs ilgilenmiyorum, sadece klibin kendisiyle ilgileniyorum. birisi, "aleyna 18 yaşında değil mi nasıl çocuk istismarı olabilir?" yazmış. 30 yaşındaki biri de bir çocuk modeli oluşturup, onun üzerinden çeşitli unsurlar gösterip, sergileyebilir bu modeli. yaşla bir alakası yok durumun. oluşturulan bir çocuk modeli ve klip yoluyla tetiklenmeye çalışılan malum şeyler var. bu arada, bazı insanların yaratıcılıktan anladığı şey küçük bir kızın palyaço kılıklı insanlarca kaçırılıp alıkonulması sanırım. ayrıca bir çaylak yazar da klipteki müstakil evin model'in pembe mezar şarkısının klibindeki ev olduğunu yazmış, bunu da belirteyim.