şükela:  tümü | bugün
 • bugüne bugün iki gram sosyoloji ve siyaset bilimi bilen herkesin ucundan kıyısından farkında olduğu gerçektir.

  kemalizmin 6 okunun 7.si bilindiği gibi batıcılıktır. batı'nın kendi tarihi ve kendi tarihsel sürecinde yaşadığı olaylar açısından ortaya çıkardığı fikirleri ezbere bizde kendimize uygulayalım tarzı düz mantık yani.

  oysa ibni haldun'un koyduğu bir gerçek vardır ve tartışılmaz."coğrafya kaderdir" her coğrafya kendi, kaderini kendi düşünce birikimini yaşatır insanlara. iklim değişikliği bile insanların karakterini ve bu karakterlerin sonucu oluşacak toplumsal değerlerin üzerinde etkilidir.

  ayrıca her toplumun tarihi süreç içerisinde bir hafızası olur.yaşadıkları olur.kadıköy'de büyüyen biri kadıköysüz yapamam düşüncesini bu hafızaya ve yaşadıklarına borçludur.dolayısıyla ona kadıköy ü vatan belleten hafızası ve o toprak parçasındaki yaşayışı süresince ortaya çıkardığı düşünce stilidir.

  bütün bunlar en ünlü sosyologlardan en ucuz sosyloglara kadar bilinen bir gerçektir. cumhuriyet dönemiyle birlikte hafızamızı ve tarihimizi terk edip bazı kararları ezbere almamız bizim "millet" olma bilincimizi zedelemiştir. zaten millet olmak demek ortak bir değerler kümesine ortak bir geçmişe sahip olmak demektir. fakat cumhuriyet dönemiyle zarar gören bu zihnimiz maalesef eksi yönlerini ortaya yıllar sonra çıkartmıştır,çıkartmaktadır.

  batıcılık anlayışımız heterojen bir toplum ortaya çıkardı. kendi hafızasını bilmeyen yeni nesil farklı coğrafyanın farkli insanlarinin tarihleriyle hesaplasarak elde ettigi bilince sahip olmaya kalkıştı.halbuki burda ornek alinacak tek nokta " o zaman bizde kendi tarihimizle hesaplasalim"dir.ancak bu zordur. kolaya kacildi yani.

  aslında mesele aleyna tilki'den çok türk müziğinin ölmesi meselesidir. kendi nota sistemini icad eden, tanburi cemil bey'i çıkartan bir "millet" önce kendi dilinden kendi tarihinden uzak düşmüğş tabiri caizse zihni boşaltılıp aptala çevrilmiş daha sonraysa ne gösterilirse ezbere tekrar etmiştir.

  onun içün kendini,kim olduğunu bilmeyen kişiler "başka"larının müziğini uygulamaya çalışacak, etrafında gördüğünü değil kafasınca ideal olanı yapmaya çalışmak için birilerine öykünecek ve aşağılık kompleksinden kurtulamayacak.

  bu işi bile 10 yıllık akp iktidarına yöneltmek kadar aptalca bir kafa yapısı olamaz. bu derin bir kavganın sonucudur. bu batıcılık akımının bize mirasıdır.neanderthal bir nesil. kim olduğunu bilmeyen başkasının kavramlarıyla aşık olan ve başkasının kavramlarıyla yaşamaya çalışan insan tipi. ortaya ne çıkıyor peki. bombok bir şey

  edit:sözlükte kutsal kitabı olan bir dinle bir ideolojinin ayrımının yapılamadığını gördük. mal lan bunlar.

  edit2:bu sozlukteki iq seviyesi o kadar dusuk ki burda aleyna tilki'nin sadece bir ikon oldugunu buraya onlarca farkli isim ve durum yerlestirilebilecegini arka planda elestirilen meselenin ve olayin ne oldugunu anlayan insan sayisi uc bes degildir eminim. hic kafalari calismiyor lan hic.
 • en azından sosyolojiyi ve siyaset bilimini iki gram bildiğinin farkında olanların tespitidir.

  coğrafya kaderse, aç bak bakalım dubai, katar, şarm el şeyh denen coğrafyaların 20 sene, 30 sene önceki fotoğraflarını. adamlar sinek içinde, toprak yollarda tozarken birileri gelip sizin petrolünüz var dedikten sonra ne hale geldiler. demek ki coğrafya değil akıl kadermiş. sen deve sidiği için çöllerde gezerken altındaki petrolden haberin yok. varsa da nasıl işleyeceğinden haberin yok. düşün batı petrolünü alıp sana sadakasını verirken dahi nasıl bir görgüsüz zenginlik içindesin. ıma cığrafya kıderdir. sen boşver kafanı aleynalara yor.
 • aleyna tilki 2000 doğumlu. akp 2002'de başa geldi o tarihten itibaren anti atatürkçü bir politika izledi. yani bu çocuk o anti atatürkçü dönemde yetişti büyüdü ve bu hale geldi. yani siz akplilerin eseri bu çocuk.
 • cevabımı yazdım yazdım yazdım...

  sonra sinirlendim sildim. ama yine de çok sayın osmanlıcı yazar dönsün bir uygur, hun,göktürk gibi eski türk devletlerini incelesin sosyolojik açıdan, milli birlik duyguları açısından sonra konuşsun kim, tam olarak hangi kökenlerinden kopup neye evrilmiş, aslında bizim kökenlerimiz nelermiş...
 • evet dogrudur, hem de ustune ustluk kemalizm'in kalesi konya'dan cikmistir (!)
 • buraya hunluk falan gevelemiş biri.

  türkü türk yapan bütün değerler islam dönemi sonrasıdır. zaten türklük islamiyeti kabul ederek ve islamla bütünleşerek varolmuş bir kavramdır. kafirin yani avrupalının gözünde türksen müslümansın. bunu yıkmak için istediğin kadar 40 takla at. seni oynattıkları bir maymun gibi görürler ama asla kendilerinden olamazsın. bkz avrupa birliği

  türklüğün siyasi macerasındaki kült eser nizamülmülk'üb siyasetnamesidir.edebi manada yunus emre'sidir. mimari manada sinanıdırm imparator manasinda fatih'tir.müzik anlamında dede efendi'dir. türklüğü bir medeniyete dönüştüren şey onun islamla bütünleştikten sonraki geldiği konumdur.

  onun için koca bin yıllık serüveni bırakıp tarihi metinlerde bile kesin olmayan islam oncesi turklugu arastiran insanlardan hep korkun. genelde oryantalisttirler zaten. kim oldugunu unutturmak icin kan izi takip ederler. halbuki soy ve ırk köpeklere ve atlara mahsustur.
 • 2 gram bilgisiyle konuşmaya çalışan bir çomarın tespitidir.

  çomarların da en iyi olduğu şey zaten bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak.
 • dün geceki ay tutulmasını kemalistlerin yaptığı gerçeği ile aynı gerçektir. yersen.
 • ha ama bu tezi savunan tip " işid " i, canlı bombaları , el kaide ' yi , kafa kesmeleri , bombalamaları " islamiyet " in ortaya çıkardığı gerçeğini sittin sene kabul etmez.

  sikik bi işidli çıkacağına dans edip şarkı söylemeye çalışan bi kız mı çıkmış kemalizm yüzünden (!) .

  ne mutlu bize.