şükela:  tümü | bugün
 • 1966'da dunya kupasini kazanan ingiliz milli takiminin teknik direktoru.
 • her daim şapka takan bir kişiydi.
 • 1966 dünya kupası'nı ingiltere'ye kazandıran teknik adam. arjantin maçının ardından oyuncularının rakiple forma değiştirmesine zin vermemiş aralarına girmişti. maç sonrası basın toplantısında güney amerikalılar'a hayvan diyerek nefret topladı. sir unvanı da mevcuttur.
 • 1920-1999 yılları arasında yaşamış futbol adamı. alf'i sever misiniz diye anket yapsak ingiltere'de büyük bir çoğunluk evet derdi. fakat ingiltere'nin alf'i bizim sevdiğimiz kedi düşmanı olan değildir, biricik hocaları ramsey'dir.
  oyunculuk kariyerinde inatçı bir bekti. bazen ortasahada da yer bulmuştu. southampton'da başladığı kariyerine, tottenham hotspur'da devam etti ramsey. otuziki kez millî formayı giydi, üç gol attı. macaristan'ın tarih yazdığı 25 kasım 1953 ingiltere macaristan maçında da bir gol atmıştı.
  1955 yılında ipswich town'ın başına geçti, sekiz yıl sonra da ingiltere'nin başına. ilk icraatlerinden biri fazlasıyla güvendiği bobby moore'u kaptan ilân etmekti. gerisi çorap söküğü gibi geldi. 1966 ingiltere dünya kupasının şampiyonuydu ingiltere. başındaki adama da bayağı borçluydu. beyin yıkaması, aşırı motivasyonu, ikna gücüyle bizim stil gaz hocalara enfes bir örnekti ramsey. çok iyi taktisyendi diyeceklere birkaç kez kaptanından tavsiye aldığını söylemeden geçemeyeceğim. ingiltere, kendisine vefa borcunu ödemek için fazla da beklememişti. alf, sir ünvanına hemen ertesi sene kavuşmuştu zira futbol bazılarının da söylediği gibi anavatanına geri dönmüştü, ilk ve son kez...
  (bkz: football is coming home)
 • ipswich town ile 1960- 1961 sezonunda 2. lig şampiyonu oldukdan sonra 1961- 1962 sezonunda da 1. lig şampiyonluğunu kazanarak eşine az rastlanabilecek bir başarıya imza atan ingiliz menajer.
 • ingiltere a milli takımına tek dünya kupası zaferini kazandıran antrenör. ayrıca kendisi arjantin düşmanlığıyla bilinirdi. hatta o dönemde kupadan eledikleri bu takımın oyuncuları için "animals" (hayvanlar) şeklinde ırkçılığa yorulabilecek bir laf da etmişti.

  http://www.goal.com/…p-10-infamous-world-cup-quotes