şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ams-02 olarak da anılan alfa manyetik spektrometre, uluslararası uzay istasyonu (ıss) üzerine monte edilen bir parçacık fiziği deney modülüdür. modül, kozmik ışınlarda antimadde maddeyi ölçen bir dedektördür ve bu dedektör evrenin oluşumunu anlamak ve karanlık maddenin kanıtı bulmak için yapılmıştır.

  araştırma ekibinin lideri nobel ödüllü parçacık fizikçisi samuel ting'dir. ams-02'yi taşıyan uzay mekiği endeavour, uçuş kodu sts-134 ile 16 mayıs 2011'de fırlatıldı ve spektrometre 19 mayıs 2011'de kuruldu.

  mart 2013'te cern'de düzenlenen bir seminerde prof. samuel ting, ams'nin pozitron-elektron fraksiyonu 10 gev'den 250 gev'ye yükselerek 400.000'den fazla pozitronu gözlemlediğini bildirdi. (daha sonraki sonuçlar, yaklaşık 275 gev üzerindeki enerjilerdeki pozitron fraksiyonunda bir azalma gösterdi). "zaman içinde ya da tercih edilen bir yöne göre önemli bir değişiklik yok: bu sonuçlar karanlık madde parçacıklarının uzayda yok edilmesinden kaynaklanan, ancak diğer açıklamaları dışlamak için yeterli derecede kesin olmayan pozitronlarla tutarlı" dedi. sonuçlar physical review letters'da yayınlandı ve ek veriler hala toplanmaya devam ediyor.

  özellikleri;

  - kütle : 8,500 kg
  - güç : 2,500 w
  - dahili veri hızı : 7 gbit / s
  - görev süresi : 10 ila 18 yıl
  - manyetik alan yoğunluğu : 0,15 tesla (1,200 kg kalıcı neodymium mıknatısla üretilen)
  - orijinal süper iletken mıknatıs: 0,87 tesla (1,8 k'de 2 niobium titanyum sargısı)

  saniyede 1000 adet kozmik ışın modül tarafından kaydedilir ve yaklaşık 1 gb / sn veri gönderir. bu veriler filtrelenmiş ve cern'deki pocc operasyon merkezine indirmek için yaklaşık 300 kb / sn'ye kadar sıkıştırılır.

  ülkemizden bilge demirköz de bu modülün verileri üzerine çalışma yapmaktadır.

  edit : detaylı bilgi için ams l cern