şükela:  tümü | bugün
 • 50:50 agirlik dagilimi, arkadan itisi, kilitli diferansiyeli ve tamamen elektronikten uzak yapisiyla muhtesem zevkli bir aractir. 1.8 turbo versiyonu modifiyeyle guzel yerlere gelir, agizdan salyalar akitir. turkiye'de en cok 2 litrelik versiyonu vardir, o da gayet eglencelidir. mekanik yol tutusta bugune kadar uretilen en basarili modellerden birisidir.

  olsa da yesek.
 • ne sağda, ne solda, ne de ortada bulunan tamamen asimetrik yerleştirilmiş ultra karizmatik egzoza sahip e24 kasa kodlu bmw 6er harici en ünlü, ingilizlerin deyimiyle "compact executive car". neslini 155*, 156* ve 159* ile devam ettirmiştir.

  merak edenler için:

  e24: http://digiads.com.au/…/digiads_car_ads_91747_1.jpg
  75: http://www.cuoresportivo.ch/…75/614x460/enrico1.jpg
 • amerika'da alfa romeo milano ismiyle satılmış araç.
 • şimdi beyler, bu göte bülbül ötmeye de neye öte allahın aşkına?
  http://hizliresim.com/l1vrao

  alfa herhalde bu senelerde bmw olmayı çok istiyormuş. bmw olmanın şartlarından arkadan itiş zaten cepteymiş ve fakat ön arka akslar arasında %50 'şerlik ağırlık dağılımına iş gelince layout'u evirmiş çevirmiş olmamış en son sinire kesip "atın bu anasını siktiğim şanzımanını arka aksa amına koyarım ha!" demiş giuseppe busso.
  http://www.curbsideclassic.com/…alfa-75-chassis.jpg

  unsprungweight de düşük olsun ayrıca arabayı alanlar sanayide hasan usta'ya arka balataları da kontrol ediver usta deyip adamcağızı babalayıp eğlensinler diye arka diskleri defransiyelin iki yanına koymuş.
  http://www.alfaworkshop.co.uk/images/210-4-800.jpg

  ön arka süspansiyonları da özellikle rulman'ın kafasının az bastığı iki modelden (önler torsiyon arkalar de dion tüpü) karışık koyun demiş.

  en son egzoza sıra gelince "bu da burdan çıksın amınakoyim işte " diye arabanın arkasının ortasından çıkartıvermiş.
  https://upload.wikimedia.org/…_75_rear_20110416.jpg

  son olarak şirkete "arabanın belden aşağısı boyalı diye ilan açıp duruyorlar neresi lan bu arabanın beli?" diye birsürü mail gelince beli belli olsun diye bordür çekmişler arabaya.
 • 2000 cc. hacminde, üstten çift eksantrik milli ve triger kayışı yerine zincir kullanan 168 hp.lik bir motora sahip alfa romeo modelidir.

  kara şanjman olarak tabir edilen bir vites kutusuna sahiptir. vitesi kullanmak sabır ve özen ister. çok seri bir araç olmasına rağmen bu huyundan dolayı kalkışları biraz yavaş olabilir. sürücüsünün yeteneği ve araca olan senkronizasyonu ile bu sorun giderilebilinir.

  cam açma kapama düğmeleri tavandadır. yine master caution adı verilen bir genel ve detayları da belirten ikinci bir arıza tablosuna sahiptir.

  araca yandan baktığınızda arka fren disklerinin ve balatalarının olmadığını görürsünüz. "arka frenleri yok galiba" dedirtecek kadar ikna edici bir grafiğe sahiptir. arka frenler diferansiyelin bitişiğinde bulunur. ayrıca ön amortisörler helezon ile değil "u" şeklindeki bir kasnakla desteklenir. aracın şanjmanı diferansiyelin hemen önündedir. zor vites geçişlerinin sebebi de vites kutusunun bu konumu olabilir.

  twinspark modelleri silindir başına çift bujiye sahiptir. çift buji yakıt tüketimi konusunda herhangi bir avantaj sağlamazken performans konusunda ciddi anlamda araca destek verir.

  bir yıl boyunca kendisini onurlandırdığım araçtır. benim yönetimimde iken, seyir esnasında şahsıma -halen de sebebi bulunamamış- bir yangın tecrübesi yaşatmıştır. alfa romeo'nun kadim ustaları aracı incelemiş fakat yangına neden olan arıza tespit edilememiştir. araç serviste bakımdayken başka bir alfa romeo, muhtemelen alfa 33, tecrübe sürüşüne çıkarılmış ve o da yanmıştır.

  alfa romeo 156'nın babası, 159'un ise atasıdır. kendisi ilk ve son alfa romeo'm olup bir daha da buluşmamak üzere vedalaştığım araçtır.