şükela:  tümü | bugün soru sor
  • yıllardır bizlere okullarda öğretilenin aksine i harfi alfabede ı harfinden önce geliyor.
    haydi bakalım hayırlı traşlar.

yani doğrusu: a b c ç d e f g h i ı j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z

kaynak, tdk
    http://www.tdk.gov.tr/…&id=174&catid=50:&itemid=132

e: link yenilendi
  • açıklama bazında paradoksa uzanabilecek hali yanında gezdirmektedir bu durum. şöyle ki; "kanun’da önce “i” sonra “ı” belirtilmişse de yaygın ve yerleşmiş olan sıraya göre önce “ı” sonra “i” gelmektedir. " açıklamasıyla olayı açıklığa kavuşturamayan tdk "alışılmış" adlandırılmasıyla ı-i sıralamasını doğru kabul ederken aynı zamanda i-ı sıralamasını da reddetmemektedir. ya da tam tersi. alışılmış ve kanun üzerine debelenilmekte olan alt kısımdaki 2004-2005 tarihli standart ölçü ise anlaşıldığı kadarıyla i-ı sıralamasını doğrulamakta. yalnız yine bir sorun mevcut. "bu bir geçiş döneminin göstergesi mi?" ve "kanun olarak adlandırılmakta olan alfabe düzeninin neye göre değişikliğe gittiği hakkında neden bir açıklama yok?"
  • doğrusunu okuduktan sonra akıllara şu soru gelmelidir.

iyi de bir ğ vardı, ne oldu ona?
  • http://www.tdk.gov.tr/…aa849816b2ef972a041c6d30ed2e

"* kanun’da önce “i” sonra “ı” belirtilmişse de yaygın ve yerleşmiş olan sıraya göre önce “ı” sonra “i” gelmektedir."
  • eğitim sistemideki çarpıklıklardan bir tanesi dahadır. bu hata olmasaydı şimdi çok daha iyi yerlerde olabilirdim. biliyordum biryerlerde yanlış yapıldığını, mahfettiniz hayatımı.
  • devlet kurumlarının bile haberinin olmadığı durum. isparta'nın 32 istanbul'un ise 34 olması dolayısı ile, olayın yaygın kullanım ile açıklanması garip.

ben" akşam tavuk yiycez" yazabilirim mesela. ha yanlış mıdır yanlıştır.

ama devlet "akşamki davette tavuk yenilecektir" yazmak zorundadır yazışmalarında, "akşamki davette tavuk yencek" yazarsa çüş derim.

bi doğru iş yapın be arkadaşım, ülen her bokumuz yamuk yumuk be !!!
  • gecenin bir vakti karşılaştığım ve ileride kesin bir ukalalık yaparken kullanacağım bilgi. ama kesin ben kullanana kadar yeni yasa çıkar falan ı-i olur o
  • ohoo, pi'yi 3 alalım, ı'yı i'den önce söyleyelim... eğitim sistemi komple "bırakınız alsınlar, bırakınız saysınlar" olmuş. sonra niye uzaya gidemiyoruz, niye sivas'lı tesla yok... ilim fen bu kadar lakayt şeyler değil efendiler.

bu arada kural, harfin önce noktasız sonra noktalı hali diye değil, önce orjinal latin alfabesindeki harf, sonra bizim alfabeye özel kankası şeklinde düşünülürse, c-ç g-ğ o-ö s-ş u-ü analojisine göre doğrusu gerçekten i-ı olabilir. tdk komple haksız değil.
  • ı harfinin i harfinden sonra gelmesi durumudur. bu durum türkçe'ye kazandırılan harflerin, örnek alınan ve türetilen latin harflerden sonra gelmesiyle alakalı olabilir; ç'nin c'den, ğ'nin g'den, ı'nın i'den, ö'nün o'dan, ş'nin s'den ve ü'nün u'dan sonra gelmesi gibi.