şükela:  tümü | bugün
  • kullandığımız latin alfabesine kendimize has güncelleme getirilmesi gerektiği gerçeğidir. ne yani, öyle aldık diye öyle kalacak, hiç değiştirmeyeceğiz diye bir kanun mu var amk?

ben alfabemize ä ve ï harflerinin elzem bir şekilde eklenmesi taraftarıyım zira türkçe madem yazıldığı gibi okunan bir dil; delikanlı gibi bu sözün arkasında durmamız gerek.

örneğin; hatun yazıyoruz ama hatun diye okumuyoruz, hağtun diye okuyoruz.

karun ya da kârûn yazıyoruz ama bildiğimiz klasik şapkalı harf okuması yapmıyor / karun demiyor, kağrun diye okuyoruz.

fatih yazıyor, fatih değil fağtih diye okuyoruz.

i ile de mutlaka örnekler vardır hatta diğer sesli harflerle ilgili örnekler de vardır fakat şu an aklıma tek tek gelmemekte. o yüzden bütün sesli harflerin üzerinde 2 nokta olan versiyonları da alfabemize girmeli taraftarıyım. her nokta harf kullanımını belirtiyor. 2 nokta varsa harf üzerinde, bu harf uzatılarak okunur anlamı çıkıyor.

örneğin fätih diye yazılınca faatih diye okumuş olacağız. kärun yazınca, kaarun. üstteki noktalar harfin uzatılarak okunduğunu gösteren şeyler olacak.

ulan ayak yapmayın olum. türkçe yazıldığı gibi okunan dil diyip kafanıza göre yazıp kafanıza göre okurken değişiklik göstertmeyin, yabancı olsam çok söverdim size. bu yüzden delikanlı gibi sözümüzün arkasında durmak adına bu üzerinde 2 nokta olan sesli harflere elzem bir şekilde ihtiyacımız var. herkesi cimer'e, tdk'ya, tsk'ya, bddk'ya mesaj göndermeye davet ediyorum. evet.

edit. yine bi kelimede yanlış bi harf basmışız gözümüzden kaçmış diye boş yapanlar türemiş. o kelimeyi düzeltmekle birlikte bu boş yapanlara şu entryi ithaf ediyorum.

(bkz: #81183326)
  • fatih'e fağtif dedi ya!
  • eskiden şapkaları vardı o harflerin işte. parlak zekalılar bir ara onları kaldırdılar. o zaman da tepki çekmişti ama değişen bir şey olmadı. şapkalar gidiş o gidiş.
  • patlıcan emojisi de eklenmelidir.
  • (bkz: fağtif)
  • şapkayı kaldırdılar çünkü fes koyacaklar o harflerin başına. maksat cumhuriyet devrimlerini silmek, osmanlı'ya öykünmek.

ciddili not: arkadaş haklı. alfabe alındığı gibi kullanılmaz yüz yıl boyunca, uzmanları tarafından ihtiyaçlara cevap verecek şekilde iyileştirmeler yapılmalı. alfabe bu sonuçta, ayet değil.
  • sen siktir git önce şu alfebeyi uyuz halkına öğret. 90 senedir bi sik öğrenemediler. okuma yazma bilmeyen moruklar hayatımızı sikiyor.