şükela:  tümü | bugün
 • sadece art nouveau reklam posterlerinden ve tiyatro afislerinden tanidigim ve prag'daki mucha muzesini ziyaret ettigimde azili bir slav milliyetcisi oldugunu ogrenerek sasirdigim cek ressam. paris'teki hayatini terk edip, prag'a yerlestikten sonra kendini adadigi milliyetci fikirleri dogrultusunda yaptigi resimler pek bir seye benzemiyor acikcasi, adi ve asiri dramatikler, keske hep paris'te kalip, poster ve tiyatro afisi yapsaymis!
 • prag'da mucha müzesi'ne para verip girmeseniz bile, müze shop'una uğrayıp hediyelik eşya alma fırsatını kaçırmayın. hepsi çok güzel olan posterler arasında seçim yapması çok zor.
 • genellikle hep kadinlari cizen ve hep masum kadinlari cizen 1860 dogumlu bir ressammis kendisi.. birinci dunya savasi sonrasinda praga tasinip "the slav epic" serisi icin milliyetci resimler cizmeye baslamis, 18 yil bu projeyle ugrasmis.. almanlar cekoslovakyayi isgal ettiginde gestapo tarafindan ilk tutuklanandan olmus ve 1939'da olmus..

  pariste yasadigi yillarda sarah bernhardtin gismonda oyunu icin cizdigi posterle fransadaki art nouveau* tarzinda ilk eserini vermis 1894'te. ki zaten bernhardt bunun uzerine kendisiyle kontrat yapip uzun sure tum afislerini ona yaptirmis.

  bir de soyle bir sey duymustum: bir gun herifin biri karisiyla kavga ettikten sonra sinirlenip "masum kadin yoktur huleayyn" nidalariyla pragdaki st. vitus cathedral'deki vitraylarindan birini taslayip indirince geri kalanlari korumaya almislar..

  ayrica bonus olarak (bkz: art nouveau/@ozdek)
 • bence en iyi art nouveau sanatçısıdır kendisi. aynı zamanda bir endüstri ürünleri tasarımcısıdır da. lefevre utils ve macbeth afişleri meşhurdur. bi de bi şampanya markası vardı adını unuttum onun bak.
 • bu adamcagiz olmasa ceklerin hali harap olurmus diyesi geliyor insanin. bilumum katedrallerdeki resimlerden tutun da paralarinin uzerindeki resimlere kadar hepsini bu adam cizmistir...
 • sanırım markiz * duvarlarını süsleyen mevsimler bu amcanın tablolarıdır.
 • (bkz: mevsimler)
 • gece isimli nefis bir resmi bulunan, kultursuz sahsimin hep kendisini ispanyol sandigi ve prag'a gelince pek utandigi cek sanatci.
  klimtt'i andiran \oha evet\ daha yumusak hatli hafif ve ucucu resimleri vardir, genelde kadinlari resmeder.. makyaj malzemeleri kataloglari genelde 'peach' kelimesini kullanir resimlerinin tonlari icin.. pastel de denebilir tabi.. aslinda fragile ve delicate kelimeleri uygun olur, masum, ucucu ya da lirik \hatta hatta naif bile\ pek karsilamaz resimlerindeki kadinlarini.. zaten kelimelerle goruntuleri karsilamak mumkun olsa idi.. degil.
 • sanatçının güzel bir otoportresi, prag'a gidecek durumu olmayanlar için aşağıdaki linkten görülebilir.

  http://www.abcgallery.com/m/mucha/mucha67.html
hesabın var mı? giriş yap