şükela:  tümü | bugün
  • ispanya'yı yönetmiş ferdinand i'in oğullarından birisidir. 1065'te baba ferdinand, öldükten sonra gökten seslenip krallığı üç oğluna dağıtmıştır:

1. sancho - kastilya.
    2. alfonso - leon.
    3. gracia - galiçya.

kardeşlerin en büyüğü sancho, "orası da benim olsun, burası da benim olsun, ilk ben doğdum" diye dolandığı için ortalık karışmış. alfonso, 1068 yılında gracia'nın bağımlı devletlerinden biri olan badajoz emirliğine saldırınca savaş fiili olarak başlamış olur. esasında büyük çekişme sancho ve alfonso arasında olsa da en büyük hasarı küçük kardeşleri olan gracia almıştır. sancho ve alfonso arasında anlaşarak galiçya'yı fethetmiş, arasında paylaşmıştır.

gracia kaçmak zorunda kalınca, o beklenen an gelmiş ve bu sefer sancho ile alfonso birbirini yemeye başlamıştır. ta ki alfonso üst üste aldığı ama bir şekilde ucuz kurtulduğu yenilgilerden sonra golpejera muharebesi'nde(1072) tamamen yenilerek kaçmak zorunda kalana kadar. ama sancho da, henüz boş sahayı değerlendirmeye çalışırken, aldığı zaferin tadını tam olarak çıkaramadan suikaste kurban gider. bir bakarsınız ki alfonso tüm toprakların sahibi olmuş, ispanya'yı tekrar babası gibi birleştirmiş ve büyük bir krallık kurmuş(1077).

çufçuf: pardon gracia'nın neden en büyük hasarı aldığını anlatmadık. alfonso ispanya'da baskın hakimiyetini kurunca, gracia'yı da geri dönmeye ikna ediyor, "gel oğlum, kardeşimsin sen benim, yapar mıyım ben sana bir şey hiç?". gracia da geliyor, abisinin elini öpüyor. abisi de harçlık olarak onu müebbete mahkum ediyor.