şükela:  tümü | bugün
 • 1221-1284 yılları arasında yaşamış leon kralı. ingiltere kralı birinci edward'ın kayinbiraderi olan 10. alfonso, aslında birçok açıdan başarısız görülmekle beraber dünya tarihinde bambaşka bir noktada durmaktadır. sanat aşığı, meloman kral, zamanın birçok troubadourunu himayesine almış, salamanca üniversitesi'nde müzikoloji bölümünün kurulmasını sağlamıştı. guiraut riquier ile yıllarca halvet olduğunu da belirtelim. cantigas de santa maria toplamasının içinde bulunan dört yüzü aşkın şarkıdan birkaçının melodisinin buna ait olduğu belirtilir. malum mottomuz amare et sapere vix deo conceditur ise, gerisini siz düşünün, aşk krala neler yaptırır...
  (bkz: ars longa vita brevis)
 • "tanri evreni yaratirken bana sormus olsaydi, daha basit bir tasarim onerirdim." sozu ile gonullere taht kurmus bir kral.
 • modern düşüncede kötülük adlı kitabı okurken karşıma çıkan ilginç adam. tarihte bilge alfonso ( el sabio )olarak tanınmış leon ve kastilya kralıdır. siyaseten başarısız olsa da kültürel alanda muazzam bir miras bırakmış. bizzat kendisi arapça'dan bilim ve satranç konularında kitaplar çevirmiş. leon ve kastilya için yeni bir anayasanın hazırlanmasına mali destek vermiş. ayrıca galiçya dilinde şiirler yazmış.

  çok daha önemli olan çalışması kutsal kitabın kastilya diline çevrilmesidir. çocuğu olmuyor diye boşanmak istediği kadın ona dokuz çocuk verdi ve bu talihsiz adam hayırsız evlatlarından da çok çekti.

  alfonso' nun trajedisi, bugün bile bizim için hala bir bela davetiyesi durumunda olan din ile ilgili konuşmayla başladı. bu meraklı bilge kral astronomiye düşkündü ve toledo 'dan yahudi astronomlar getirtip onlara bir asronomi çetveli hazırlattı. yıllar süren yoğun çalışmanın ardından alfonso yukarıda bir versiyonu yazılmış olan kelamı sarf etti.

  'tanrı evreni yaratırken fikrimi sorsaydı, birçok şey daha iyi düzenlenebilirdi.'

  onun bu sözü beş asır boyunca batı dünyasında küfrün özünü oluşturdu. ve kralımızın başına gelen felaketlere oh çeken kilise erbabı da, onu mahveden şeyin bu sözler olduğunu ileri sürdü. alfonso küfür niyetinden çok sanırım evrendeki karmaşayı görüp tanrıdan daha iyi bir performans beklemiş olabilir.

  yüzyıllar sonra ünlü filozof leibniz bundan daha iyisi şam'da kayısı derken alfonso ile dalga geçmeye çalışıp durdu. ünlü teodise adlı kitabında alfonso' nun şimdiki bilgilerimize sahip olsa böyle dan dun konuşmaz minvalinde laflar etti.

  not: arkadaş kim naapsın amk. alfonso yu. hayır, ben niye yazıyorsam. arkadaş kırkında bu boş işlerle niye uğraşır bir insan, niye yazar, nasıl bir mutsuzluktur bu anlayamadım ki
 • ispanyolların neden dünyayı bu denli ele geçirdiklerinin yaşamış örneği isyan kralı.
  1252 yılında ispanya kralı x. alfonso gezegen konumlarını belirlemek için özel bir almanak gelistirmiştir.
  o zamandan belliymiş ülkenin geleceği.