şükela:  tümü | bugün
 • 1956 yılında yazdıgı kaplan kaplanın devrim niteliğindeki icerigini müşaade edince fantazi dalinda tolkien ne ise cyberpunk-bilimkurgu dalinda da alfred bester o imis yorumunda bulunmama sebebiyet veren çağının ilerisinde şahsiyet.

  gil galad is my name
  alfred bester is my notion
  sci fi is my dwelling place
  the demolished man , is my destination
 • espler toplumuyla yarmi$ kaplan kaplan ve yikima giden adam kitaplari 24. yuzyilda gecen cok iyi polisiye/bilimkurgu yazaridir. hemen icine alan bir kurguya sahip olsa bile kitaplari birbirine konuca yakin ve benzer karakterleri barindirir.
 • amerika bilimkurgu ve fantasy yazarları tarafından büyük usta "grandmaster" olarak ünvanlandırılmış yazar; ilk okudunuz bilim kurgu yazarı olursa dierleri hiç bir zaman o kadar keyifli olamıcaktır
 • 1958'de yazdigi the men who murdered mohammed de gelmis gecmis en basarili komik bilimkurgu oykulerinden biridir, pek cok derlemede gecer.
 • bilimkurgudan nefret eden birisinin bile hayranlıkla okuyacağı, ohaa dedirten romanlara imzasını atan zekası ve hayal gücü aşmış adam
 • "inanacak bir şeyler olması önemli değil sadece bir yerlerde inanmaya değecek şeyler olduğuna inanmak gerek."
  kaplan kaplanda böyle bir cümlesi vardır, alfred bester ı anlatmak için yeterlidir aslında
 • kendisi green lantern ve superman hikayeleri de yazmıştır.
 • yalnizca iki-uc roman yayinlayarak, edebi alaninda devrim niteligi ta$iyacak urunler koymak konusunda tolkien ile beraber hakli bir ba$ari unvanina sahip olmu$, gocup gittigi bu dunyada gerisinde binlerce hayran birakmi$tir.

  cizgi roman senaristligi, donemin cok populer radyo skeclerinin yazarligi ve bilim kurgu katkisiyla cok hareketli, hizli ilerleyen, arkasindan gelen yazarlarin taklit etmeyi deneyip beceremedigi bir tarzi vardir.
 • muhteşem bilimkurgu dizisi babylon 5'de psy-corp'un en üst düzey telepatı kötü karaktere de alfred bester ismi verilmiştir.
  bu karakteri orijinal star trek serisinde pavel chekov olarak tanıdığımız walter koenig canlandırmıştır.
 • the stars my destination veya diğer adıyla tiger tiger adlı kitabı türkçe'ye kaplan kaplan, demolished man ise yıkıma giden adam adıyla 6 45 tarafından çevrilen yazar.

  belki fazla şahsi bir giriş olacak fakat kaplan kaplan okuduğum en iyi bilim kurgulardandı ki bilim kurgu olarak nitelemek ne derecede doğru tartışılır.zira, cyberpunk'ın yavaş yavaş ortaya çıkışına işaret ediyor kitap.bir de1956'da yazıldığını da hesaba katarsak önemi ortaya çıkacaktır...

  alfred bester'a dönersek, ilk başlarda kısa hikayeler yazarak başlamış.the broken axiom bunlardan biri.ardından dc comics'de çalışmış.green lantern ve superman yazmış ki ikisi de dc comics için son derece önemli kahramanlardır.yani dc her önüne gelene superman yazdırmaz...1951'de ise ilk kitabı olan the demolished man yayınlanmış.bu kitap en iyi bilim kurgu dalında hugo ödülünü kazanmış.demolished man'in etkisi bugüne dahi yansır.örneğin, minority report'taki pre-crime'da etkisi görülebilir.yani, öyle sıradan bir kitap değildir.polisiye kurgu ile bilim kurgu öğelerinin birleştirilmiş olması ise 1951 için dahiyanedir.1953'te who he!', 1956'da ise stars my destination'ı yayınlanmıştır.star my destination'ın ilhamı üstadın, ikinci dünya savaşı sırasında bir kaza sonucu denizde tek başına 133 gün boyunca kalmış fakat diğer gemiler tarafından farkedilmesine rağmen bunun bir tuzak olduğu endişesiyle kurtarılmamış bir denizcinin hikayesini okumasının ardından gelmiştir.ayrıca kitabı yazarken bester, monte cristo kontu'ndan da etkilenmiş.ki zaten kitap esas itibariyle kahramanımız gully foyle'un yüzlerce gün, mahvolmuş bir uzay gemisinde yaşam savaşı vermesinin ardından onu gören bir geminin onu almaması üzerine, kendisini bir nevi ölüme mahkum eden gemiye karşı beslediği kini konu alır desek yeridir.bu kin, gully foyle'un silik kabuğunu kırıp, kozasından çıkmasına vesile olmuştur.adeta bir varolma savaşıdır.fikrimce, the demolished man'den çok daha dolu bir üsluba sahip olsa da nedense bildiğim kadarıyla herhangi bir ödül alamamıştır.bunda kitabın anlaşılabilmesi için çok erken bir tarihte çıkmasının etkisi olduğunu düşünüyorum.zira, cyberpunk 1984 basılmış william gibson'un neuromancer'ı ile şahlanacaktır ve buna daha 32 yıl vardır...bester, stars my destination'un ardından the computer connection (1975), golem 100 (1980), the deceivers (1981) 'ı yazmıştır.

  philip k dick veya stanislaw lem kadar üretken ve doyurucu olmasa da oldukça etkileyici bir yazar.şiddetle tavsiye edilir...