şükela:  tümü | bugün
 • bilinen ilk iq testini geliştirmiştir. yaygın olarak kullanılanı da hala ismiyle anılıyor (bkz: stanford binet iq test). hatta binet'nin başkanı olduğu çocuk hastanesinde jean piaget yanında çalışmış. bunlardan önce çocuklara genel bakış "yeterince bilgili olmayan/(hatta) eksik insan" şeklindeyken, binet ve piaget belirli yaş gruplarının yanlış cevaplarındaki "sistematik ve tutarlı" dokuyu farkediyorlar. işte oradan binet zeka testi geliştirmeye, piaget şema oluşturma*, bilişsellikte asimilasyon * ve ekomodasyon *a kayarak bilişsel psikolojiye açılıyor. zeka testi konusunda diğer fikir babası ve ortağı olan théodore simon'dan bahsetmememse düpedüz ayıp.

  da, bunlar beni kesmedi, bu fransız beyefendisi hakkında daha fazla şey bilmek istiyorum diyenler; koş! http://en.wikipedia.org/wiki/alfred_binet
 • fransız deneysel psikolojisinin gerçek yaratıcısıdır. onun sayesinde bu bilim dalı, yüksek etkinliklerin incelenmesine yönelmiştir. milli eğitime bağlı bir komisyonda, kendilerine verilen eğitimin iyileştirilmesi amacıyla, zeka geriliği olan çocukların bulunup meydan çıkarılması görevini alınca, bir dizi test hazırlayarak* normal çocukların hangi yaşlarda bu testleri başarabildiklerini incelemeyi düşünmüş ve böylece theodore simon ile birlikte, zihin testleri yöntemini başlatan ilk metrik zeka ölçeğini meydana getirmiştir. ressamların ve satranç şampiyonların psikolojisini incelediği çalışmaları vardır.
 • 1857-1911 yılları arasında yaşamış fransız psikolog.
  öğrenme güçlüğü çeken çocukların özel sınıflarda eğitim almasını amaçlayarak (bkz: theodore simon) ile birlikte ilk başarılı zeka testini geliştirmişlerdir.
  zekayı iyi yargılama, planlama ve kritik yansıtma olarak tanımlamıştır. 1916 yılında test stanford üniversitesinde ingilizceye çevrilmiş o günden sonra hazırlamış oldukları teste stanford-binet zeka skalası adı verilmiştir.
 • eğitim fakültesi öğrencilerinin mutlaka bir gün sınav kağıdında görecekleri isimdir.
 • "insanlar yüz bin franklık düşünceleri için dört kuruşluk imgelere sahipler." cümlesinin sahibi.

  (bkz: üç kuruşluk kişiye beş kuruşluk değer vermek)
  (bkz: delikanlı dili ve edebiyatı)
 • paris'teki grand guignol adlı korku tiyatrosu'nda 1901’den 1926’ya kadar bu tiyatronun baş yazası olan “korkunun prensi” (prince de la terreur) lakaplı fransız oyun yazarı andre de lorde’nin oyunlarında en sık işlediği tema olan akıl hastalığıyla ilgili olarak de lorde ile çalışmış olan psikologdur. de lorde, çoğu delilik sömürüsü üzerine kurulu 100 civarında oyunu onun katkılarıyla yazmıştır.

  (bkz: grand guignol/@songulyabani)
  (bkz: korku tiyatrosu/@songulyabani)
 • > zeka testinin ölçebildiği yalnızca bireyin belli bir zamanda ve belli bir bağlamdaki zihinsel yetenekleridir.

  > yetenekler çok kısa zaman aralıklarında değişirler, ayrıca kişisel gelişimin bir parçası olarak uzun vadede de değişirler.

  > zekâ insanın yaşamı boyunca değişecektir.

  > bireyin zekası sabit bir nicelik değildir.

  kaynak : alfa yayınları psikoloji kitabı
 • ıq testini geliştirme süreci deneme yayılma metodu ile yapılır, ilk yapan ise aldred binet’tir.
  öğrencileri üzerinde merak ettiklerine dayalı test yöntemi geliştirir. testin tarafımca güvenli olmamasının nedeni, kültür, gelişmişlik, coğrafya gibi etmenler. ırakta savaşın içinde bir çocuk ile norveçteki bir çocuk arasında dağlar kadar fark var her konuda.
  objektif değildir. aynı şartlarda yetişen bireyler arasında bir nebze de olsa geçerliliğinden söz edilebilir.