şükela:  tümü | bugün
  • istanbul üniversitesi fen fakültesi biyoloji bölümüne ait olan bahçede 60 familyadan 400 adet ağaç ve çalı ile yaklaşık 3500 adet otsu bitki çeşitli parsellere yerleşmiştir. ayrıca seralarda, bahçede sabit veya saksıya alınmış halde çeşitli cinslerden 2500 adet bitki ile hamburg üniversitesi botanik bahçesinden bağış yoluyla gelen çoğu tropik ve subtropik ülkelerin bitkisi olmak üzere, eğrelti, açık ve kapalı tohumlu bitki cinslerinden 390 adet egzotik bitki ile beraber botanik bahçesinin toplam bitki varlığı 5000 adede yaklaşmaktadır. 15 adedi seralarda, 8 adedi doğal ortamda, bir kısmı ısıtılan 23 adet çeşitli boyutlarda havuz yer almaktadır. bahçede ayrıca 430 metrekarelik bir taş bahçe bulunmaktadır.
    süleymaniye'de caminin hemen arkasında müftülük binasıyla aynı ortak kapıdan geçerek ulaşılabilir.
    (bkz: alfred heilbronn)
  • muhtesem manzarasi olan huzur verici yer.
  • koskoca istanbul üniversitesinin (koskoca olmadıgını öğrendiğimde maalesef sınavı kazanmış ve eğitime başlamıştım ya neyse) bir rezaletidir.

evet bence bir rezalettir. o kadar yabani ot bürümüş ki bitkiden anlamayan yanımdakiler yazan ismin ordaki yabaniler oldugunu sandılar. onu geçtim, o kadar özensiz ve kaba ki isim yazılan aparatlar hiç olmasa daha iyiymiş, hadi onu da geçtim sadece familya ismi yazmak hangi zekanın ürünüdür? türkçe isim yok, bari latince tam ismini yazın, o familyaya ait bir sürü bitki var değil mi?

o güzel manzarada özensiz, bakımsız, tam istanbul üniversitesine yakışır bir düzende korkunç bir bahçe. oysa peyzaj mimarı öğrencilerini, orman mühendislerini, hatta isteyen herkesi hafta sonları gönüllü olarak çağır hem bilgi ver hem yabanileri temizlet, isimleri güzelce yazdır. istemeye gelince herkes herşeyin en iyisini istiyor ama kendisine iş düşünce kimse parmagını kıpırdatmak istemiyor, bizim ülkemizin özeti de budur işte
  • 2015 yılından beridir diyanet işleri başkanlığına devredilmiş botanik bahçesi.

kaynak
  • istanbul müftülüğünün kapısını geçtikten sonra girişi yapılabilen botanik bahçesi. lokasyonu muazzam olduğu kadar bir o kadar bakımsız bir bahçe bekliyor sizi ilk girdiğinizde. doğa henüz uyanmadığı için erken baharda daha da gözümüze çarptı dağınıklık ve özensizlik. özellikle bitki künyeleri facia durumda. utanmasalar a4 kağıda yazıp önüne bırakacaklarmış gibi bir izlenim uyandırıyor gezerken.

erken yazda gidip gelişmeleri editlemeyi planlıyorum.