şükela:  tümü | bugün
 • ilki 1955-1965 arasinda 361 bolum (10 sezon) olarak, ikincisi ise hitchcock oldukten sonra 1985-1989 arasinda 80 bolum olarak yayinlanan gerilim serisi klasigi. bizzat hitchcock tarafindan sunulmu$, ya$adigi donemdeki bazi bolumleri de kendisi yonetmi$ti. 1955 serisi bir donem trt'de yayinlanmi$ti diye hatirliyorum. neredeyse bebeklikten hitchcock hayrani olarak, alfred amcanin gobekli siyah takim elbiseli tonton hallerini oradan hatirliyorum.

  bu seri twilight zone ile birlikte gelmi$ gecmi$ en mukemmel gerilim serileri olarak aniliyorlar.
 • bu serinin müziği çıkmaz aklımdan. ilgilenene mırıldanabilirim. sanırım bir commodore 64 oyununda da aynı müziği kullanmışlardı. yıllarca duymadığım halde unutmadığım iki melodiden biri budur, diğeri de otto e mezzo'da la saraghina'nın dansettiği sahnedeki rumbadır. nedendir bilmem.
 • zamanının çok ötesinde ve drama ve gizem ağırlıklı muhteşem seri. özellikle hitchcock'un bölüm girişlerinde ve sonlarında yaptığı imalar ve espriler mükemmeldir. kızını oynattığı bölümde, izleyin bakalım beğenecek misiniz diye sorar. bir bölümün girişinde de sette koltuğuna oturmuş açılışı yapıyordu ve arkadan sete avize gibi birşey düştü (gerilim öğesi her an herşey olabilir). sakin bir şekilde olayı bölümle ilişkilendirerek açılışı yapmıştı. şimdi bakıyorum da insanlar filmlerde bile uçuk bütçelerle bu tür yaratıcılık örnekleri sergileyemiyorlar. fakat hitchcock'un 50 yıl önce yaptığı işler hala bize keyif verebiliyor..

  breakdown adlı bir bölümünde zengin bir adam var ve ağlamaktan, ağlayan insanlardan nefret ediyor. bir gün yolda giderken arabası bozuluyor veya kaza yapıyor tam hatırlamıyorum ama adam felç oluyor. oradan bir sürü insan geçiyor bunun giysilerini, parasını alıyorlar. sonra ambulans geliyor öldü deniyor adam için. morga kaldırılıyor fakat adam canlı ama konuşamıyor, kalbi de az attığından hissedemiyorlar. adam sürekli içinden konuşuyor ve biz dinliyoruz. sonunda morga bir polis geliyor kontrole ve adamın üstünü açıyor adam hala ümitsiz bir şekilde gözü açık bakıyor ve gözünden bir damla yaş süzülüyor sonunda. polis de onun yaşadığını farkediyor.
 • söyle bir açılış müziği olan;

  http://www.youtube.com/watch?v=y9a4w7rlxak
 • bizzat alfred hitchcock tarafından değil, ona çok benzeyen başka biri tarafından sunulduğunu duymuştum. bilmiyorum ne kadar doğru...
 • "into thin air" isimli 1. sezon 5. bölümünde yönetmenin kızı patricia hitchcock'u başrolde izleyebileceğimiz, açılış jeneriğiyle akıllarda yer eden gerilim dizisi. alfred amcanın ta 1955 yılında ortaya koyduğu bu kısa ama etkileyici bölüm formatı takdire şayan.

  dipnot: alaskardan uyardı, 1949 yapımı suspense ve 1951 yapımı tales of tomorrow'da da aynı format kullanılmış. her üç dizinin de süresi 25 dakika, ancak etkileyicilik ve gerilim dozajı konularında olumlu önyargıya sahip olma hakkımı alfred hitchcock presents'ten yana kullanıyorum.
 • tesadüf denk gelip günlerdir hastası olduğum dizi. hitchcock un başta ve sondaki konuşmaları ciddi esprili oluşu ve acayip olaylar silsilesi ile baya oturup 4 5 bölüm izlemeye başladım peş peşe.
  acayip hikayeler olayını 50 li yıllarda şahane şekilde gerçekleştirmiş.
  bir bölümünde bi kısım hikaye cennette geçiyor o dönemin şartları düşünüldüğünde şahaneydi elbette. bölüm sonunda korku hikayesi yazarları hep cennete gider diye ana fikir verdiler birde alfred abi kendine selam çakmış hemen
 • "when this man dies"

  1-adamin biri inanilmaz maddi zorluk cekmektedir,bir gun bir mektup yada telefon alir(hatirlamiyirum), su saatte su kişi ölecek ve bu kadar para kazanacaksin,bahsedilen kişi ölûr ve adamin adresine para yollanir.bu olay 3 kez tekrarlanir, son ödül cok yukludur ve adam dayanamaz beklemeye, ve kendi öldurur. yine adresine para yollanir yaninda bir notla: "yeni işini beğendin mi!"

  "speciality of the house"

  2-bir gurme dunyanin en lezzetli restoranlarinda kesifler yapmaktadir ve yedigi seyin icindeki tum malzemeleri eksiksiz sayabilmektedir, bir gun cok unlu bir restorana gider ancak yedigi muhtesem lezzeti tam cikaramaz. malzemeleri tek tek sayar,ancak bir eksik hisseder ve tanimlayamaz. ilk kez bir seyi tanimlayamamaktadir! restoran sahibine sirlarini aciklamasini ister. restoran sahibi bunu aciklayamayacagini soyler ancak gurme israr etmektedir, buzhaneye giderler, et insan etidir ve gurme kafasina odunu yiyip buzhanedeki istif edilen cesetlerin arasina kaldirilir!

  gercekten inanilmaz bolumlerdi, bir de "final escape" ve "man from south" vardı ki başlı başına olaydı.

  3- "man from" south bölümü meşhur parmak sahnesiyle tarantino'nun 4 bölümden oluşan four rooms'unun son bölümüne esin kaynağıdır.

  4- "final escape" zaten başyapıt gibi ve hakkında hiç ama hiç bilgi yada ipucu vermeyeceğim çünkü ustaya hem seyirciye ayıp olur.

  final escape

  http://www.imdb.com/title/tt0394041/ season 2, episode 18 1964
  http://www.imdb.com/title/tt0508387/ season 1, episode 4 1985

  man from south

  http://www.imdb.com/title/tt0508196/ season 5, episode 15 1960
  http://www.imdb.com/title/tt0088692/ season 1 4in1 1985

  when this man dies

  http://www.imdb.com/title/tt0508444/ season 2, episode 8 1987

  the specialty of the house

  http://www.imdb.com/title/tt0508249/ season 5, episode 12 1959
  http://www.imdb.com/title/tt0508436/ season 2, episode 9 1987