şükela:  tümü | bugün
 • birinci dunya sava$inda topcu subayi olarak 1914-16 yillari arasinda bati cephesinde gorev yapmi$tir. burada iki kez yaralandiktan sonra doguya, ucuncu reich'da gayet taninan bir cok subay gibi osmanli imparatorlugu topraklarinda carpi$maya gonderilmi$tir. sava$ bittikten sonraysareichswehr'e katilmi$tir.

  jodl, 1939 agustos'tan 7 mayis 1945'e kadar okw'de wilhelm keitel'in yardimcisi olarak tum duzenlenen alman operasyonlarinda anahtar sayilabilecek bir rol oynami$tir. sava$ sona erene kadar hitler'e, hem teknik hem de materyaller acisindan onemli tavsiyelerde bulunmu$tur. 7 mayis 1945 tarihinde reims'de kayitsiz $artsiz teslim teslimiyeti de kendisi imzalami$tir. nuremberg mahkemeleri sonucunda da her ne kadaridam mangasi tarafindan oldurulmek istegini dile getirmi$sede, asilarak idam edilmi$tir (16 ekim 1946).

  ancak ne kadar gec ve kotudur ki 1953 yilinda tek yaptiginin "sadece emirlere uymak" olduguna karar verilmi$ ve kendisine zamaninda yapilmi$ ve idamina sebep olmu$ tum suclamalar geri cekilmi$tir.

  ayrica jodl, 4-21 kasim 1934 tarihlerinde turkiye'ye yarbay rohde ile birlikte askeri bir ziyaret duzenlemi$tir. bu onun birinci dunya sava$indan sonra sava$tigi topraklara ilk donu$udur. ayrica ziyaret icin, hariciye vekili tevfik ru$tu (ayni zamanda jodl ve rohde'yi de o kabul etmi$tir) alman subaylarin diger ulkelerin aksine turkiye'ye her zaman daha sempatik ve sicak yakla$tiklarini belirtmi$ ve bu iddialar alman taraflarinca da onaylanmi$tir.

  jodl ve rohde ziyaretleri boyunca fevzi pa$a, asim pa$a ve ismet inonu'nun bir temsilcisi ile goru$mu$, ankara garnizonu, polatli topcu garnizonu ve eski$ehir askeri havaalani'ni ziyaret etmi$tir. son ziyaretleri de ayrilmalarina yakin bir sure kala istanbul yildiz harp akademisine olmu$tur.
 • wilhelm keitel ile birlikte hitler'in savaş boyunca oldukça yakınında bulunmuş ve o'nun kritik anlardaki kararlarını etkileyecek güce sahip olmalarına rağmen başarılı olamamışlardır. hem hitler'in fazla etkisi altında kalmakla suçlanmışlar, hem de diğer generaller tarafından hitler'in uşakları gibi görülmüşlerdir.
 • "yaptığım ve yapmak zorunda kaldığım her şey için tanrı,tarih ve halkım karşısında vicdanım rahat " 21 kasım 1945 nürnberg duruşmalarının 2.günü alfred jodl'ın savunması.

hesabın var mı? giriş yap