şükela:  tümü | bugün soru sor
 • dil doğruluk ve mantık adlı kitabı çağdaş bir "mantık" klasiği olarak yorumlanmıştır.kitap dilimize vehbi hacıkadrioğlu tarafından (metis yayınları) 1984 yılında çevrilmiştir.
 • 1910 - 1989 yılları arasında yaşamış, ingiliz felsefeci. dil doğruluk ve mantık(1939) ve bilginin sorunu(1956) kitaplarıyla ingilizce konuşulan ülkelerde mantıkçı pozitivizmin popülerleşmesine katkıda bulundu. ikinci dünya savaşında ingiliz ordusuna katıldı .viyana düşünüşünden etkilenerek oluşturduğu kendi felsefesini mantıkçı empirizm olarak adlandırdı. ayer'in nedensellik konusunda hume'dan ayrıldığı nokta, ayer yapay (doğal olmayan) bir fikrin haklılığının ya da haksızlığının ispatlanamayacağını düşünürdü.
 • "bir tümce, bir kimse için, ancak o tümce ile öne sürülen şeyi nasıl doğrulayabileceğini, yani belirli koşullar altında hangi gözlemlerin kendisini, önermeyi doğru olarak kabule ya da yanlış olarak reddetmeye götüreceğini biliyorsa bir anlam taşır" diyerek doğrulama ilkesini bir anlamlılık ölçütü olarak sunmuş düşünürdür.
 • kendi döneminde örneğin oxford'da epey bir etki bırakmış mantıkçı. vehbi hacıkadiroğlu'nun bryan magee'den aktardıkları şudur:

  "ben 2.dünya savaşı'ndan sonra oxford'da lisans öğrencisi iken, hiç felsefe dersi almayan pek çok insan bu öğretinin(ayer'ın öğretisi) etkisinde kalmış gibiydiler. bunlara herhangi bir konuda -felsefeyle hiç ilgisi olmayan- herhangi birşey söylemeye kalktığınızda 'bu önermei nasıl doğrulayabilirsiniz?' ya da 'bu soruya nasıl bir yanıt bekliyorsunuz?' gibi sorularla sizi sıkıştırırlardı".
 • kant'a meydan okuyan filozoftur:

  ayer'a göre sentetik apiriori yargılar mümkün değildir. yargılar ya sentetik aposteriori ya da analitik aprioridir. bu durumda matematiğin yargıları da analitik aprioridir (kant, sentetik apriori olduğunu iddia ediyordu).

  “her gözcünün bir göz doktoru olduğunu bilişimizin, ‘göz doktoru’ simgesinin ‘gözcü’ ile eşanlamlı oluşundan gelmesi gibi, ‘7+5=12’ önermesini hiçbir deneyin çürütemeyeceğini bilişimiz de, doğruca, ‘7+5’ simgesel anlatımının ‘12’ ile eşanlamlı oluşundan gelir. aynı açıklama bütün öteki önsel (apriori) doğrular için de geçerlidir.” (ayer, dil doğruluk mantık)

  ayer 7+5 anlatımının 12 ile eşanlamlı olduğunu söylemektedir. ona göre 91x79=7189 gibi yargılar bizim doğal kavrayışımızın dışındadır. yani aklımız sınırlı olduğundan, biz bu kavramları doğrudan anlayamayız bunun için hesap yaparız. bu nedenle matematiği yargıları analitik apriori olmalıdır görüşündedir.
 • kant yetmezmis gibi descartes'a da meydan okuyor.

  "eger herhangi bir kimse varsa, o zaman vardir ve eger bu kisi dusunuyorsa, o zaman dusunuyordur."

  adam troll.
 • (bkz: igteizm)