şükela:  tümü | bugün
  • bertrand russell'in hocasi, matematikci. principia mathematica'yi russell'la beraber yazmistir.
  • aims of education adli eserinde eğitimcilere seslenen insan. şöyle ki:

sakin herşeyi öğretmeye kalkmayin,
    ama neyi, her neyi öğretiyorsaniz,
    onu iyi, çok iyi öğretin ki, çocuk,
    öğrenmeyi ve düşünmeyi öğrensin.
  • 1861-1947 yılları arasında yaşamış, varlık oluştur düşüncesini savunmuş ünlü bir filozoftur. "evrende sürekli bir oluş vardır ve bu oluş içerisinde herşey birbirine bağımlı, herşey birbiriyle ilişkilidir. doğadaki tüm bu değişimin arkasında da tanrı vardır." der whitehead. aynı zamanda matematikle de ilgilenmiştir kendileri.
  • whitehead aslında çoook önemli bir amcadır ve gerçekten çok önemli amcalar gibi fazla alaka gösterilmemektedir kendisine.
    birkaç lafını paylaşayım(bu saatte çevirmeye üşendim, bir ara yaparım tekrar görürsem; kusura bakılmasın...):
    "the aim of science is to seek the simplest explanations of complex facts. we are apt to fall into the error of thinking that the facts are simple because simplicity is the goal of our quest. the guiding motto in the life of every natural philosopher should be, "seek simplicity and distrust it."
    "it requires a very unusual mind to undertake the analysis of the obvious."
    "intelligence is quickness to apprehend as distinct from ability, which is capacity to act wisely on the thing apprehended."
    ayrıca;
    (bkz: process and reality)
  • oluşçuluk yaklaşımını yani değişimi savunan filozof.
  • kendisini tanımak isteyenlerin, açlıklarını alfa yayınlarından çıkan "dinin oluşumu" kitabıyla gidermelerini önerdiğim filozof. mevlüt albayrak kitapta whitehead'in din anlayışını yazmış ve whitehead'in kitapları ve konferanslarından çevirilere yer vermiştir. beni çok çarpmayan bu kitaptan murat menteşvari bir cümle ayıkladım: hakikate kestirmeden gidilmez.
  • tanrı'nın geleceği belirlemeye gücünün yetmeyeceğini, geleceğin tanrı'yı belirleyeceği görüşünü ortaya atmış düşünürdür. kendisinin süreç felsefesine göre tanrı ne her şeye kadirdir ne de her şeyi bilendir. o, olayların ilerleyişine göre değişen bir varlıktır.
  • kedi ve köpek arasındaki fark için "bir köpek kucağınıza atlarsa, sizi sevdiğindendir; aynı şeyi bir kedi yaparsa, kucağınız sıcak olduğu içindir." demiş.
  • bugün 'bir kadının "memnun oldum" dediği tek yer tanışma faslıdır.' şeklinde bir sözünü gördüm ve başlığına ileti yazmayı görev bildim
  • bütün felsefenin platon'a düşülmüş bir dipnot olduğunu düşünen ingiliz matematikçi ve filozof.