şükela:  tümü | bugün soru sor
 • nazi ideolojisti... (1893-1946)
 • (bkz: einsatzstab reichsleiter rosenberg)
  (bkz: sonderstab musik)

  esasen letonyalı tüccar bir baba, estonyalı bir anneden olma bir kişidir. resmi http://www.dhm.de/…o/objekte/pict/rosenbbio/200.jpg adresinden görülebilir
 • nurnberg mahkemeleri denen sirkte idama mahkum edilmiş, idamdan önce söyleyecek son bir sözü olup olmadığı sorulduğunda "hayır" demiştir. böyle "höy höy" bir ada ve şöyle bir tipe sahip olmanın doğal getirisi olarak önde gelen nazi ideologlarından biri, belki de en önde geleni olmuştur. en bilinen çalışması olan der mythus des 20. jahrhunderts'in (yirminci yüzyılın miti) yanı sıra 1919'dan 1933'e kadar yazdığı bazı makalelerin toplandığı blut und ehre (kan ve onur) adlı dört ciltlik bir kitabı da vardır. yaptığı en büyük icraatlar ise 1934'e kadar aktif olan ve nazi sanat anlayışının temellerini atan alman kültürünü koruma cemiyeti'ni kurması ve savaş sırasında "ele geçirilmiş doğu toprakları bakanı" olarak görev yapmasıdır. hırsitiyanlığa karşı tepkili, pagan kültürünü yücelten, dinsiz bir abimizdir. nurnberg'de kendisine yöneltilen suçlamalardan biri de kiliselere yönelik saldırıları teşvik etmektir.
 • neredeyse bütün alman yönetici elitinin faaliyetleriyle dalga geçtiği, önemsiz ve silik bir hayalperest olarak gördüğü biriydi. fakat bana sorarsanız, işgal edilmiş rus avrupası'ndaki sovyet düşmanı halkların kazanılması yönündeki tavrı oldukça akılcıdır. kendisi her ne kadar slav ve yahudi düşmanı olarak kodamanlardan eksik kalmasa da, ukraynalılar ve baltık halklarına karşı diğer nazilerin safkancılığının ötesinde kalmayı becermiş ve desteklenmelerini istemiştir. bu yönüyle, pilsudski'nin prometheizmi'ni ödünç almıştır sanıyorum. batı avrupa'daki devletlere karşı da kendisi bir çeşit özerklik savunucusu olmuş, karşılarındaki hollandalı, flaman, norveçli nazilerin de aynı zamanda birer ulus devlet savunucusu olduklarını hesaba katarak, batı avrupa'nın toptan ilhakı ve büyük cermen imparatorluğu altında birleşimi yerine, bir nasyonal sosyalist cumhuriyetler birliği'ni savunmuştur.

  (bkz: prometheizm)
  (bkz: jozef pilsudski)
 • the spinoza problem dahilinde ic dunyasina yolculuk yaptigimiz, bastirilmis, sevgisizlikten muzdarip insanlarin nasil sosyopat bir seytana donusebileceginin ispati mezarinda ters donesicelerden bir tanesi.

  hitler tarafindan onaylanma ve takdir edilme hayatinin yegane amaci haline donusmustur. sevilmediginin bilinci, baskalariyla duygusal duzlemde herhangi bir iliski kuramamasina sebep olmustur. tum bunlar bir de herkesten zeki oldugu dusuncesinin verdigi patlak ego ile birlesince (nitekim bunun da dogru olmadigi idamindan az once iq testi sayesinde anlasilmistir) felaket bir insana evrilmistir. dusunce patikalarindaki bozukluklar kitapta yahudiler ile ilgili her cumlesinde sinir bozucu sekilde anlasilabilir.
 • almanya'nın polonya'yı işgaliyle başlayan doğu politikası'nın da mimarıdır. hitler, onu ışgal edilen doğu toprakları'ndan sorumlu bakan olarak kabinesine atamıştır. 1945'te sadık olduğu lideri intihar edince ve sorumlu olduğu ülke tamamen kaybedince kendisini diğer nazi ideologlar, yüksek kurmaylar ve politikacılarla birlikte nürnberg'de bulur. acımasız, küstah, yalaka ve bencil kişiliğiyle bilinen alfred rosenberg, 1.5 sene sonra mahkeme heyetinin oy birliği ile verdiği kararla idam edildi.