şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ispanya'nın güneyinde bir şehir. fas'a feribot seferleri buradan yapılır.
  (bkz: tangier)
 • 711 de magribliler tarafından fetihedilmiş olan ispanyanın liman kenti.
 • el-ceziret'ül-hadra isminin ispanyolca'ya evrilmiş ve kısalmış hali.
 • algeciras limanı bir körfez içinde yer aldığı için sert rüzgarlara karşı iyi bir şekilde korunmaktadır. liman, akdeniz ile atlantik okyanusu ve avrupa ile afrika arasında geçiş noktasıdır dolayısıyla çok önemli bir konuma sahiptir. stratejik konumundan dolayı tarih boyunca birçok medeniyetin kontrolü altında olmuştur.
  romalılar döneminde "portus albus(beyaz liman)" adı ile anılmıştır. 711 yılında kuzeybatı afrika'nın müslüman halkı olan mağripliler tarafından işgal edilince ismi "al-jazirah al-khadra(yeşil ada)" olarak değiştirilmiştir. şehrin şimdiki ismi bu addan esinlenerek verilmiştir.

  ayrıca günümüzde algaciras limanı konteyner taşımacılığı açısından avrupa'nın yedinci sırasındadır. algeciras limanı kuzey afrika’dan sadece sekiz mil uzaklıktadır ve feribotlar ile yarım saat süren bir yolculuk ile ispanya'dan afrika'ya geçilebilmektedir.
 • turist olarak gitmeyi tavsiye edemeyecegim endulus sehri. ancak gerek pansiyonlarin cebelitarik'a, tarifa'ya oranla ucuzlugu gerek cebelitarik, ronda, tarifa gibi mekanlara cok yakin olmasi sebebiyle burda konaklanilabilir ve gezilesi yerlere gunubirlik gidilebilir.

  edit: ancak 12 gun suren ve yerli yabanci turistlerin sehre dolustugu algeciras feria yani festivalinde orada olursaniz bambaska bir dunya oluyor mekan.
 • bir denizci olarak gittiğim en güzel limanlardan birisiydi. limanın fiziki olanakları ve konumu açısından diyorum yoksa şehir sıradandı.

  2 tane türk lokantası görmüştüm ama çok basit yiyecekleri oldukça pahalıya satıyorlardı. hem lezzet hem hijyen hemde kalite olarak bizi iyi temsil etmedikleri için üzülmüştüm. şehre saat 15'ten sonra çıktığım için tüm bankalar kapalıydı bu yüzden paramı bir internet kafede bozdurmak zorunda kalmıştım, yüzde 15 civarı bir kaybım olmuştu. şehirde çok sayıda bakkal vardı ama market sadece 1 tane bulabilmiştim. marketteki ürünler oldukça kaliteliydi hatta o gün şehrin pazarı kuruluydu ve meyve sebzeler çok güzel görünümlü ve tadına baktıklarımda oldukça lezzetliydi. lokantalarda balık ürünleri ve hamburger patates tarzı yiyecekler yaygındı. bira ve diğer alkoller oldukça ucuzdu. orta yaşlı ve emekli çok sayıda insan görmüştüm, insanlar bakımlı ve renkli kıyafetler giymeyi çok seviyorlar. rahat tavırlı ama başkalarına karşıda oldukça saygılılar. sokaklarında çok sayıda turunç ve kumkuat bitkisi ekili, ağaçların üstleri de meyve dolu olmasına rağmen koparıp yememişler buna çok şaşırmıştım. bu yüzden koparıp bir kaç tane yeme isteğime rağmen bu tutumlarından dolayı bende utanıp yememiştim. gezilecek fazla bir yeri yok, dediğim gibi sıradan bir şehir ama farklı bir kültür sonuçta memnun kalmıştım. algeciras'a giderseniz otogarın tam önünde 2 tane devasa agaç var görmenizi isterim.

  https://eksiup.com/757b50514270
  https://eksiup.com/d4453e69d466
  https://eksiup.com/033ab3ac3621
  https://eksiup.com/b8b3a7634414
  https://eksiup.com/77ccec27c879
  https://eksiup.com/63b8b3d14134
  https://eksiup.com/0c97bef0f868
  https://eksiup.com/84ddfb343469
  https://eksiup.com/fcd2084df506
  https://eksiup.com/cd208499f283