şükela:  tümü | bugün
 • amerikan ordusunun işgal ettiği alanlarda halk tarafından işgalci değil zulümden kurtaran rolüyle görülmesini sağlamak amacıyla ordu tarafından geliştirilen daha sonraları halkla ilişkiler tarafından da kullanılmaya başlanan kavram... sivil yaşamdaki amacı kurumun hedef kitlesi tarafından nasıl algılandığını tespit edip bu tespitten hareketle kurumun imajının iyileştirilmesine yönelik çalışmalardır...
 • “algı yönetimi” yabancıların tutumlarını ve tarafsız düşünme yeteneklerini etkilemek için girişilen her türlü eylemi kapsar ve kamu diplomasisi, psikolojik operasyonlar, kamu bilgilendirme, aldatma ve gizli eylem faaliyetlerinden oluşur. irak’a özgürlük operasyonu’nda bunlardan özellikle ikisi dikkat çekmiştir; yürütülen politika, amaç ve eylemlerin içeriği ve haklılığı konusunda dış dünyayı etkilemek için bilinçli olarak yürütülen çabalar (kamu diplomasisi) ile dış dünyayı etkilemek ve fikirlerini değiştirmek için yürütülen faaliyetler ve özellikle medyanın bu yönde kullanımıdır.

  kaynak: yarbay steven collins, nato dergisi, www.nato.int
 • psikolojik harekatla aynı anlamda kullanılan kavram.
  pentagon tarafından verilen tanıma göre;
  duygu, güdü ve muhakemelerini etkilemek amacıyla, izleyicilere, seçili enformasyonu ve sinyalleri taşıyan ya da inkar eden faaliyet.
  eski bir mit müsteşarının bu konuyla ilgili açıklaması ise;
  ...bu tür psikolojik faaliyetlerin amacı dejenere edilmiş değer ve ölçülerin düzeltilmesi ve doğruya gidilmesidir. psikolojik faaliyetin asıl özelliği bataklığı kurutmak değil kandırılanlara gerçeği anlatmaktır...
  şeklindedir.
  bu kavram günümüzde halkla ilişkilerin önemli bir enstrümanıdır. hedef kitleyi en kolay etkileyecek yöntem tespit edilip yine hedef kitleye ulaşmanın en kolay yolu olan medya ile uygulanmaktadır. etrafımızda olan pek çok önemli olayın öncesinde, sırasında ve sonrasında ortaya çıkan pek çok olayda iyi çalışılmış senaryolar dizisiyle gündem yönetimi, konu yönetimi ve algı yönetiminin tüm süreçleri en ince ayrıntılarıyla hazırlanıp uygulanmaktadır. tek hedef daha kolay idare etmek ve daha çok para kazanmaktır. ancak alternatif iletişim yöntemlerinin yaygın olarak kullanılması bu faaliyetlerin hızını kesmekte ve sürecin eskisi kadar kolay ilerlemesine engel olmaktadır.
 • türkiye'de bu işi en iyi recep tayyip erdoğan yapıyor. belli bir kitle açısından düşünürsek de işi gayet kolay aslında. sosyal medyaya penetre olmamış veya olduysa dahi sadece kendi kapalı çevresiyle etkileşimde olan, sorgulama, okuma, mantık yürütme peşinde olmaktansa, kendisine iletilenlere(çoğunlukla televizyondan) inanmakla yetinen çok büyük bir kitle var. şu an için bu kitle akp'nin kemik seçmen kitlesi. recep tayyip erdoğan kendisine yakın olan liberallerin tepkisini çektiğinden, bu kesimden oy beklentisi kalmadı, onların kaygıları artık kendisi için mesele değil. erdoğan'a mevcut seçmen kitlesini korumak için malzeme lazım. elinde medya varsa, bu da çok kolay. önce medyadan asılsız bir haber yayılır, ertesi gün başbakan bunu meydanlarda defalarca dillendirir, bu da televizyonlarda defalarca yayınlanır. "camide içki içtiler" yalanı tam da bu şekilde gerçekleşmiştir mesela. caminin olaylara şahit müezzini tarafından yalanlanmış olmasının artık hiçbir önemi kalmamıştır zira müezzinin yalanlaması başbakanın iddialarının ulaştığı kadar kitleye hiçbir zaman ulaşmayacaktır. ulaşsa da, koskoca başbakanın günlerdir söylediği şeylerin inandırıcılığı bir cami müezzinine kıyasen daha fazla olacaktır haliyle.
 • (bkz: #36559047)
 • karizmatik lider ekolünün çok sevdiği bir oyuncak.
 • 1 durum, 2 bakış açısı ve karşılıklı aynı argümanlar söz konusu olduğunda karşılaşılan durumdur.

  bir taraf kesin algı yönetimine oynuyordur. toplumsal içerikli olaylarda algı yönetimi ile karşılaşabileceğiniz gibi, özel ilişkilerinizde de karşılaşmanız çok olasıdır. genellikle haksız çıkmak istemeyen taraf, aslında kabak gibi ortada olan duruma rağmen aynı argümanlarla kendisinin haklı olduğuna sizi inandırmaya çalışır.

  genellikle dalga geçiliyor hissi verdiğinden insanın sabrını ciddi anlamda zorlayan bu durum karşısında ya konuşarak anlaşmaya çalışırsınız -ki bu çok zordur- ya da mevzuyu kapatıp yolunuza devam edersiniz.
 • bir kişiye değil kalabalıklara yalan söyleyemek ve inandırıcı olabilmektir.
hesabın var mı? giriş yap