şükela:  tümü | bugün
 • bir twitter kullanıcısı tarafından ortaya çıkarılmış, henüz doğruluğu kanıtlanmamış iddiadır. algida'nın ingiltere ve türkiye'de satışa sunduğu twister isimli dondurmasında içeriklerin tamamen farklı olduğu ifade ediliyor. türkiye'deki twister'da yağsız süt oranı %1 iken bu oran ingiltere'de %13'e tekabül ediyormuş. aynı şekilde meyve püresi oranı türkiye'de %0,4 iken ingiltere'de satışa sunulan üründe %11'miş. twit şurada

  böyle bir farklılık doğruysa, yani algida türkiye'de çok daha sağlıksız formülasyona sahip ürünler piyasaya sürüyorsa büyük rezalet. söz konusu rezalette sadece algida firmasının değil, bu bariz farklılık içeren formülasyona okey veren bizdeki yetkilerin de payı var elbette.

  edit: konu genel hatları itibariyle şununla ilintiliymiş. (bkz: aynı ürünün türkiye'de daha kalitesiz olması) (bkz: türkiye'de ürünlerin kalitelerinin düşmesi)

  edit 2: konuyu gündeme getiren kullanıcı gıdadedektifi'dir. emeğe saygı açısından ismini paylaşmam söylendi. şahsım adına ben de teşekkür ediyorum gösterilen çabalar için.

  algida konuyla ilgili bir açıklama yapmış. onu da paylaşmak boynumuzun borcudur. link

  edit 3: uzman birisinin görüşleri şu şekilde. paylaşmakta fayda gördüm. (bkz: #91287805)
 • alım gücü düşük ülkelerde tüm çok uluslu markalar bu işi yapıyor.

  hindistan'da, endonezya'da ufacık paketlerde, çok daha kötü içerikli dondurma bile satıyorlar. amaç fiyata bağlı arz talep eğrisinde, yatırım maliyetlerini çıkarırken hedeflenen getiri oranını sağlayacak optimum noktayı bulmak. gıda kodeksi çerçevesinde gayet yapılabilir.

  acı ama gerçek.

  not: burada ağlanması gereken kişibaşına düşen harcanabilir gelirimiz.
 • şerefsizim aklıma geldiydi.

  dün magnum yedim, üstteki suserin dediği gibi resmen margarin aq.
 • dondurmanın ham maddeleri olan süt yerine süt tozu , şeker yerine ise glikoz şurubu kullanan markanın türkiye'ye layık gördüğü içeriklerde ürün sunması durumu

  yazık
 • türkiye den zorunda kalmadıkça paket dondurma almıyorum. muz, karadut, kiraz gibi meyveleri dondurup, yogurt ile blenderdan geçiriyorum. cok lezzetli oluyor. şekeri az ise bal ekliyorum. tavsiye ederim.
 • olay ekonomik degil, euro kuru ile carpsan bile cogu urun turkiye'de ya ayni fiyat ya da daha pahaliya geliyor.
  avrupada bim muadili markete girince 1-2 euro'ya kafam kadar cikolata aliyorsun. hem de gercek sekerle yapilmis.

  bu sorun ulkede hukuk olmamasindan kaynaklaniyor, adam balli süt uretmis ambalajinda hayvan gibi bal petekleri var. orana bakiyorsun ton basina 1 cay kasigi bal aromasi atmis.

  baska ulkede olsa o sirketi sikerler..
  bizde yapinca vergi indirimi falan aliyorlar.
  su an marketlerde satilan cocuklar icin cikolatali sut var.
  urunun ismi cikolatali sutlu icecek.

  icinde nerdeyse sut yok(%15). gerisi su.
  http://uploads.tapatalk-cdn.com/…aed0ceaa2e021d.jpg
  cikolata orani yuzde 0.01 yani eser miktarda.
  ton basina 100 gram falan atmislar.

  bu urunu hindistanda satsan onlar bile ceza verirler.

  sadece gida degil, burada aldiginiz alman beyaz esyalari ile ab ulkelerinde satilanlar ayni degil.
  hatta arabalarin bile testten gecemeyenlerini buraya gonderiyorlar.
  gurbetci akrabanin getirdigi deterjanlar daha konstantre, kokulari bile farkli.

  isin komigi bu ayrim ab icinde de var.
  gecensene sanirim letonya fark edip mahkemeye vermisti, dusuk kalite olanlari ab icindeki ufak ulkelere iteliyorlarmis.
 • algida ile alakasının olmadığını düşündüğüm olay. her ülkenin üretim şartları farklıdır. ingiltere, "dondurmaya minimum şu kadar meyve, bu kadar süt koyacaksın kardeşim" diyordur, onlar da o kadar koyuyordur. benzer farkları meyve suları, gazlı içecekler, türkiye'de üretilen biralarda da görebilirsiniz. aynı mantıkla tek tek tüm markalara benzer başlıklar açılabilir.
 • tanım: ne yediğimize daha da dikkat etmemizi gerektiren olay.

  lavaş kiri isimli markanın ürünlerinde de benzer vahim bulgular bulunmuştu. türkiye'de protein 1% almanya'da 15% idi yanlış hatırlamıyorsam.
 • tam bir rezalettir. lakin rezaletin nedeni türkiye cumhuriyetidir. elin çok uluslu şirketi nasıl kar ediyorsa öyle yapar, devletin müsade etmemesi lazım. eşek olana semer vuran çok olur