şükela:  tümü | bugün
 • bunun bir çok sebebi vardır .
  1- yasalar : eğer fransa satılan dondurmada süt tozu kullanamassın , süt oranı en az %15 olacak yoksa satış yapamassın der , türkiye nasıl satarsan sat bana farketmez derse fransada %15 süt içeren dondurmayı satar burda en ucuza ürettebileceğini satar.

  2-ekonomik refah : ülkenin alım gücünü göz önünde bulundurup oranın insanının alabileceği şekilde üretim yapmak ve satmak zorundadır. en basit örnek bim gidip bu ürünler ile isviçrede dükkan açsa millet yüzüne bakmaz çünkü ürünler kalitesiz fakat burda baş tacı çünkü ucuz , bimde bilir bi gofreti 3 liraya ürettirip çok lezzetli yapmasını ama 3 liraya ürettirdiği gofreti alacak kaç kişi var ülkede

  3-damak tadı : bunu tam nasıl açıklıyacağımı bilmiyorum fakat bazı ülkelerde bazı aburcuburlar ve içecekler var insanlar ayıla bayıla yiyor fakat tadı bizim insanımıza çok kötü ve saçma geliyor işte böyle bişey . yani youtube da yabancı yemekleri yiyen türkler ve ya türk yemekleri yiyen yabancıları izlerseniz ne demek istediğimi anlarsınız bizim adam gidiyo bilmem nerenin halkının ayıla bayıla yediği yemeğe bakıyo bu ne be diyor , yabancı geliyor bizim bayıldıgımız yemeğe eh işte diyor . işte bu yüzden burda satılan dondurmalar yabancılarınkinden farklı oluyor.
 • algida yemeyi bir kaç sene önce bıraktım.
  benim bildiğim dondurma sütten yapılır, adamlar süt yerine süt tozu; şeker yerine glukoz fruktoz şurubu koyuyorlar. sağlığa son derece zararlı bu ürünleri de malesef çocuklarımız tüketiyor.

  bilinçli bir tüketici olmanın, bizim gibi 3. dünya ülkerinde ne kadar önemli olduğunu gösteren hadisedir.
 • bir unilever markası olan algida'nın tamamen pazara göre hareket ettiği durumdur. fazla celallenmeyin.
 • anormal karşılamadığım iddia.

  bu tamamen o ülkedeki arz talep dengesiyle alakalı. bir ürünün fiyatını piyasa belirler. o üründen kâr edebilmek için fiyatını artırmazsın; maliyeti düşürürsün.

  muhtemelen algida'nın satış/pazarlama ekibi bu tip konularda pazar araştırması yapıyordur. şimdi söz konusu dondurma türkiyede (sanırım) 1 lira. dondurmanın içeriğini ingiltere'deki gibi yaparsan maliyeti muhtemelen ya satış fiyatını geçecek ya da satış fiyatına çok yaklaştığı için mantıklı bir kârı olmayacak.

  şimdi algida ingiltere'deki içerikle twister ultimate diye bir dondurma çıkarıp fiyatını 2 lira yapsa muhtemelen tüketici "lan bu bokun tadı neredeyse aynı, niye 2 tane almak varken 1 tane alayım" diye düşünüp yine mevcut twister'ı alacak.

  burada eleştirilen şey içeriğin sağlıksız olması ise hiç almamayı tercih edebilirsiniz. yok eğer eleştirdiğiniz ingiltere'deki twister ile farklı içerik ise çok mantıksız bir eleştiri.
 • yıllardır bu markanın sözde dondurmalarından yemiyorum. en son küçükken max falan yiyorduk. çok dondurma yiyen biri olmasam da yiyeceksem gerçek dondurma yapan yerlerden yerim.

  eğer başlığa konu olan olay gerçekse bu firma tüm türkiye’de protesto edilmeli. sen 80 milyonluk koca ülkeden para kazanıp, aynı anda bu insanları yapay gıdalarla zehirleyip, başka ülkelerde sattığın ürünlerden daha kalitesiz içerik sunamazsın kardeşim. bu ülkeden para kazanıp halkı keriz yerine koyamazsın.

  twitte iddia edilenler doğruysa kesinlikle protesto edilmesi gereken sahtekar firmadır.
 • zaten bilinen ve herkes tarafınca bilinmesi gereken durum.

  sadece gıda sektörü için değil elektronik ve daha bir çok sektör için de geçerli.

  1. kalite ürün her zaman amerika ve avrupa'da kalır. çevrenizde amerika'dan alınan iphone var ise kendi iphone'unuzla bir karşılaştırın bakalım.
 • biraz arastirirsaniz keske sadece dondurmayla kalsaydi dersiniz. ülkeniz bok yemenize izin veriyorsa adam da maliyetini en düşük şekilde tutup size lezzetli bok yedirir. işin özü budur
 • algida’nın algıda seçici olması.
 • hadi dondurma yemedin bundan kurtuldun da, asıl korkum ilaçlar. benzeri bir durum var mı acaba