şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: big mac index)
 • olm şunu kabullenemeyenler var hala, üzülüyorum.
  biz gelişmiş bir ülke değiliz. gelişmeye de niyetimiz yok.
  burası dandik bir ülke. dolayısı ile hayat standartlarımız da dandik.

  senin ucuz dondurma olarak hakettiğin bundan fazlası değil. aynı içerikte dondurmayı burada satmaya kalksan 8-10 tl fiyat basman lazım üzerine. onu da kimseye satamazsın. çünkü para yok. çünkü burası dandik bir ülke.
  kabullenin. hakettiğimiz bundan fazlası değil.

  bu arada bu büyük dondurmacılardan birinde çalışan birinden dolaylı olarak aldığım duyuma göre diğer dondurmalarda da aynı durum varmış. buradaki direkt köpük diyorlar. marka model vermeyeyim şimdi, şu katurt kuturt yenen fallik dondurma falan dahil.
 • amerikan filmlerindeki mısır gevreklerinden de anlaşılıyor bize herşeyin en kötüsünü reva gördükleri. ama bizler aptalız ki ne hükümeti ne de bu aptal firmaları boykot edemiyoruz.
 • yapılır. ortadoğu ülkesinde normal şeyler. neyimiz doğru? savunulacak bir şey değil elbette de; deve, nereniz doğru?
 • kendini kaf daginda gorup turkiyeyi isivcre istanbuluda zurih zaneden tiplerin hakli sersenisidir,
  bura ortadogu ve kalitesizligin buram buram koktugu her yerinden 5. dunya ulkesi gocmenlerin firladigi bir ulkeye, diger firmalar gibi en vasat en kalitesiz mallari getirecekler, ne bekliyordun...zaten adamlarin uretimi burada turkiye ve ortadogu pazarinin mallarini tr da uretiyorlar.
 • yoksa siz toshiba notebooklarda "turkiye icin uretilmistir" yazisinin ayricalik oldugunu mu saniyordunuz?
  axe deodorant'in yeni kapaklari avrupa'da 3 senedir vardi mesela. kirilan kapaklara ait stoklari 3 senede erittiler burada. sonra kirdiysak ozur dileriz diye reklam yaptilar.
  otomobillerin 3. dunya ulkelerine dair urunleri farklidir.
  forma koleksiyonerleri bilir. kumaslar fark eder.
  ılac icerikleri fark eder.
  fanta (%2 - %12 meyve orani farki), nutella (bilen bilir), dondurmalar, kiyafet kumaslari vs uzatmayalim hepsinde boyledir.
  adidas sana 40 euroya sattigi forma ile orada 100 euroua sattigi formayi ayni mi yapacak sandin?
  tek suclu firmalar degildir. tek suclu o vergileri koyan devlet daireleri yuzunden malzemeden calanlar degildir. tek suclu bu gidalari kontrolsuzce onaylayan devlet birimleri varken firmalar degildir. siz batinin yemedigi boklu dometesi yerken niye sesiniz cikmadi?
  letonya bu konuda dava acti mesela. sizin ulkeniz?
 • ben bunu pek çok bebek mamasında gördüm. tek bir firma var, adını yazmayayım merak eden özelden sorar. kendi yerlerine gittim, fabrikalarını, laboratuvarlarını gezdim, içeriklerini buradakiyle karşılaştırdım. içerik aynıydı. o zaman da benim kız küçüktü direkt o mamaya döndüm diğer mamalardan. zaten gittiğim mama fabrikasında anlatılan şey, "bizim önerimiz sadece anne sütü ama yetmiyorsa mama mecburi olabiliyor. yine de sütünüzü artıran yolları deneyin" oldu.
 • yetkililerin devrede, onları devreye alan da bizlerin olmasından bu durumdayız. benim memurun işini bilir, hırsız benim hırsızım, benim teroristim ıyi senin teröristin kötü diye diye götümüzde 3. göz çıkacak.

  en az suçlunun algida olduğu durum.
 • unilever klasiği...