şükela:  tümü | bugün soru sor
  • ankara'daki ve istanbuldaki galeri nev'in ortaklarından. aynı zamanda iletişim yayınlarının yeni başlatığı hayat sanat serisinin editörü. sanat gurmesi şahsiyet.
  • marmara üniversitesi güzel sanatlar fakültesi'nde yapmış olduğu üç konuşma, aynı fakülte tarafından, modernliğin sınırında sanat eleştiri, özerklik, siyaset adıyla yayımlanmıştır.
  • deniz artun'un babasıdır.
  • muze ve modernlik isimli iki ciltlik bir lezzet kaynaginin editorlugunu yapmistir. ilk cılt su gibi okunur. ikincisi ise bourdieu, adorno, nochlin gibi dipsiz kuyularla bezenmiştir.
  • son 3 senedir itü'de art and power dersini vermektedir.
  • itü'de yürüttüğü sanat ve eleştiri dersinden tanıdığım kadarıyla kibardır, mesafelidir. sert eleştirir, karşısındaki insandan yaratıcılık bekler, öğrencilere karşı kırıcı olabildiği görülmüştür. hoşuna gideni de över tabi. dönem boyunca tek bir ödev hazırlarsınız, ama sunum öncesi bir kaç hafta kadar yeterli olup olmadığı konusunda sağlam bir gerilim yaşarsınız çünkü notu beklemeniz gerekmez, kötü bir ödev sunumunu itin götüne sokmak suretiyle hayatınızın notunu canlı canlı verebildiğine tanık olunmuştur.

diğer taraftan bu gerilimli ödev hazırlama süreci ve kendini zorlama bana baya iyi gelmişti ve dersinden dönem boyunca çok şey öğrenmiştim. açıkçası kendisi anlattıklarında yaratıcı olmak için emek verdiğinden aynı şeyi karşısındakinden de beklemesine içten içe hak veriyordum.

bu kıymetli insanı tanımak ve birikiminden faydalanmak için fırsatları değerlendirmenizi öneririm.

dersinden bahsetmişken, derste okunmasını salık verdiği kitabı için (bkz: çağdaş sanatın örgütlenmesi)

ayrıca daha önce açıkça yazılmamış da eklemek gerek. bir süredir online olarak (bkz: e-skop) ismiyle bir sanat eleştiri dergisinin çıkarılmasında başat roldedir.
  • kendisiyle yakın zamanda yapılmış bir röportaj;

ali artun’la çağdaş sanatın bugününe dair.
  • internet sitesindeki yazıları boş vakitleri doldurmak, dolu vakitleri boşaltmak için birebirdir.

http://www.aliartun.com/
  • le peintre de la vie moderne isimli kitaba yazdığı baudelaire’de sanatın özerkleşmesi ve modernizm isimli ön söz, baudelaire'in walter benjamin, pierre bourdieu, adorno, sartre, poe, simmel gibi koca isimlerle olan -kimiyle şahsi kimiyle manevi- alakasını gösterirken, yine baudelaire'in kitap içi/dışı kavramlarını oldukça güzel açıklar. "ön sözü böyle güzelse kitabın kendisi ne kadar güzeldir kim bilir" dedirten bir ön söz. her konu öncesi epigrafları da ayrı emek.
    kendi sitesinde de paylaştığı yazının linki aşağıdadır şöyle: bip bip
  • her george soros dendiğinde aklıma gelen adam.
    iyi anlatmıyor tabi, şeytanın yer yüzündeki sureti gibi bahsediyor.

böyle takıntılı olduğu bir kaç konuyu için şişene kadar anlatıp duruyor, sınıfta estirdiği otoriteden, biraz da yaşına hürmeten kimse "yeter bea" diyemiyor.

şimdi gördüm ki, parçası olduğu iletişim yayınları'nın kurucularından osman kavala, soros'un açık toplum vakfı'nın türkiye şubesi'nin başındaymış.

gerçekten kimin eli kimin cebinde belli değil. sizin seviyenizde komplo teorisi yazma meraklısı olsaydım bay artun, bu ilişkiden yola çıkıp srebrenica'nın baş sorumlusu bile ilan edebilirdim sizi. ama etmiyorum, çünkü saçma.