şükela:  tümü | bugün
 • yegeni goztepenin su anki kalecisi olan efsane kaleci.
  (bkz: cenk gonen)
 • efsane göztepe'yi çok güzel anlatmıştır...

  "şampiyon olamadık ama; şampiyon olmuş gibi güzel günler yaşadık. istanbul egemenliğine meydan okuduk, üç büyükleri karşımızda savunma oynattık. avrupa'ya açıldık, önemli başarılara ulaştık. kimileri para kazandı futboldan, biz itibar kazandık."
 • sabri dino, varol ürkmez, yasin özdenak gibi kalecilerin önünde a milli formayı giymiş efsane kaleci. izleyenlere göre gelmiş geçmis en iyi türk kaleci.
 • beşiktaşımızın kalecisi cenk gönen'in dayısı, efsanevi türk kaleci..

  cenk'in dün gece bizi adeta ipten alan son saniye kurtarışını görünce aklıma gelmişti rahmetli.. toprağı bol ola..
 • lakabı moskova panteridir.

  moskova'da 80 bin kişi önünde avrupa şampiyonu sscb ile türkiye karşı karşıya gelir. sovyetler maçın net favorisidir. turgay şeren bir bahaneyle oyunun ilk dakikalarında çıkıp yerini ali artuner'e bırakır. ali'nin müthiş kurtarışlarıyla türkiye gol yemeden maçı 2-0 alarak sovyetleri şoke eder. bu maçtan sonra moskova panteri olarak anılır.

  ayrıca dile kolay tam 14 yıl aralıksız, altyapısında yetiştiği göztepe'nin formasını giyip jübilesini yapar arma aşkıyla.
 • moskova panteri lakabını kazandığı maç 16 ekim 1966'da oynanan sovyetler birliği - türkiye dostluk maçı'dır. (bkz: 16 ekim 1966 sovyetlerbirliği türkiye maçı)

  bu maç turgay şeren'in 51'inci ve son milli maçı olup ilk 5 dakika oynayıp yerini ali artuner'e bırakmıştır. maçta kalede devleşen göztepeli ali rusların dünya kupası dördüncüsü olmuş takımına kök söktürmüştür.

  maçtan sonra açıklama yapan sovyetler birliği takımı santraforu anatoli banişevski, ali artuner için "ben dünya kupasında bile böyle kaleci görmedim" demiştir.
 • türkiye'de yetişmiş en iyi kaleci nitelemesini rahatlıkla yapabileceğim, ne yazık ki çok genç yaşta aramızdan ayrılmış centilmen sporcu.

  alisamiyen'de bir fenerbahçe - göztepe maçında 6. dakikada ertan'dan yediğimiz golle geriye düştükten sonra, fenerbahçe'nin tek kale ve sahiden muhteşem oyununa tek başına karşı koyarak maçı gol yemeden tamamladığında trinünler onu, ve şimdiye dek bir daha şahit olmadığım şekilde bizim takımı alkışlamış, hepsinin hakkını teslim etmişlerdi.

  https://www.macanilari.com/…zbflv8wxy1fmf8txzbflv8w