şükela:  tümü | bugün
 • kli$ele$mi$ bir okuma fi$i... "a" harfi alfabenin ilk harfi ve en chok kullanilan sesli harflerden biri oldugu icin okuma yazma ogrenen miniklere ilk ogretilen fi$ "ali ata bak"tir ve bu yuzden bir cok insanin aklina kazinmistir... ve tabii ki cem yilmaz'in espri malzemesi olmasi da kendisini unutulmazlardan kilmistir... ayrica "neden bu fi$ler hep emir cumlesidir ki?" ve "yazik ali'ye" dedirten $ey...

  (bkz: ilkokul fisleri)
 • ali ata bak ile ali gel fişleri iki ayrı okuma sisteminin birinci fişleridir. eskiden birinci sınıflar okumaya ali gel ile başlarlardı, ancak şimdi sistem değişti, ali ata bak sistemi geldi. eski öğretmenler ali gel sisteminin daha iyi olduğunu iddia ederler. ali ata bak serisinde, aynı fiş cümlesi içinde, bir harfin hem büyüğü hem de küçüğü öğretildiğinden cümle başındaki büyük harf, cümle içinde de bir kelimenin ilk harfi olur, ali'nin a'sı ile at'ın a'sı gibi. bu mantığın zaman zaman karaya oturduğu da olur. mesela c harfinin fişi şöyledir:

  cemil cici kuş öttü.

  gülenler daha iyisini bulup bakanlığa bildirsin bir zahmet.
 • her türk gencinin bilinç altına yerleşmiş okuma fişi. seneler sonra farklı bir kullanımını göreceğim aklıma gelmezdi...iki tane birbirinden güzel ve uzun boylu hatunun fotoğrafı, başlık ise yerelere yatırıyor : "ali ata bak".
 • (bkz: ali bak ata)
 • her türlü geyik çıkma potansiyeli yüksek bir cümle. ilkokul saçmalığı. ayrıca "ali neden ata bakıyorlan, daha göz önünde bişeye baksın, uğraştırmasanıza çocuğu!" dedirten ama bir yandan da "ali ömründe hiç mi at görmedi acabalan" diye düşündüren "ışık ılık süt iç" ile devam eden fiş yazısı.
 • 2. dikili kısa film festivali'nde gösterilecek olan kısa film.
 • ali ata bak. ali ata baktı. atı gözlerine hapsetti. ali atın yanına gitti. ali atın kulağına fısıldadı. ali ata kendini tanıttı. atı okşadı. ata bindi ali. atla gezdi. attan indi ali. ata su verdi. atı bağladı ali. ata bağlandı ali. akşam oldu atı özledi. sabah ata bakmaya gitti. ata yem verdi. atı gezdirdi. öğlene doğru nehir kıyısında oturdular. ata geçmişinden bahsetti. zamanı durduramamanın veya geçmişe dönememenin ne acınası olduğunu anlattı. ali sinema eleştirisi yaptı. ali'nin karnı acıktı. atın bacağı seyrildi, at tıksırdı. ali atı dinlemedi. at ali'ye küstü. at gitti. ali ata baktı.
 • orhan ince'nin yönetmenliğini yaptığı 2011 yapımı kısa film.
  bu film, yanlışlığından her yerde dem vurduğumuz eğitim sistemini ve ana dilde eğitim hakkını dillendirip gözler önüne sermiş. tüm diktalara karşı: iyi dersler arkadaşlar.

  hikâyesi kitaplarda yazılı olmayan çocuklara.

  (bkz: buğdaylar düşerken)
 • ilkokulda okuma fisine yazilmis cumledir.

  ama hicbiri bu kadar anlamli degildir.

  bu kadar