şükela:  tümü | bugün
 • asıl isminin ali olup olmadığı konusunda şüphelerim var ise de, soyadının ayvaz olmadığına emin olduğum ünlü bir marjinal protest türkücü, ünsüz bir prodüktör ve yönetmen.
  özal kurşunu isimli eseri yüzünden yargılanmış defalarca kasetleri toplatılmış, neticesinde "seni sevmeyen ölsün özal" gibi bir eser ile gönülleri fethetmeyi bilmiştir. her daim protest ve muhalif olduğundan siyasi yasak dönemi "kıratına atla da gel baba sülü" gibi şarkılar yazmış, bir dönem krallar gibi yaşayıp, sonradan meteliğe kurşun sıkmış bir acaip insandır.

  ilk adından emin olsam daha da yazacağım bir insandır aynı zamanda.
 • aradaki isim benzeşmesi sorunu da hallolduktan sonra şahıs hakkında şunları yazabilirim.

  *pörtlek gözlü delimsirek bir insandır.
  *25 in üzerinde kasedi basılmış, toplatılmıştır.
  -yıldız kullanımı göz alabilmektedir
  - polonya televizyonunda prodüktör ve yönetmen olarak çalışmıştır, karısı da polonyalıdır.
  - polonyanın lailası kabul edilebilecek bir işletme açmış "garibanın dostuyum" formatından uzak bir çizgi çizmiştir.özal kurşunu davası sırasında 3 sene kadar yurtdışına çıkışı yasaklanınca işletmesi gümlemiş meteliksiz kalmıştır.
  + hiç bir zaman canlı performansta bulunmamıştır, bir kez sahneey cebren çıkarılmış, mikrofonu eline aldığında ise "beni niye alkışlıyorsunuz angutlar" demek suretiyle seyirciye muhalefet yapmıştır.
  / dört işlem ne de güzeldir.
  % bu entryde bahsi geçen bilgiler roll da metbu bir röportajından derlenmiştir, kendisini "van gölü canavarı" isimli eserinden öte tanıdığım söylenemez.
 • sesi günde 3 paket sigara içen 60 yaşında adamlar gibi gırtlaktan değil de direkt götünden çıktığı halde şarkı söylemeyi söylediği şarkılarla kaset yapmayı o kasetlerle halkın gönlüne girmeyi becermiş girişimci bir türk insanıydı.ve evet protest bir şarkıcı olmasına rağmen protest şarkıcının ne demek olduğunu bilmezdi.şarkıcı kısmını bilirdi de protest ne demek onu bilmezdi.bir kaç sene evvel katıldığı zaga'da okan bayülgen'in abi siz türkiyenin sayılı protest şarkıcılarındansınız şöylesiniz böylesiniz türü yaltaklanmaları karşısında kendisine ne dendiğini anlamamanın verdiği şaşkınlıkla yüzü garip bi şekil almış ne söyleyeceğini bilememiş ancak "aaa evet doğrudur biraz protez bir şeyim şarkıcıyım" gibi bir şey diyebilmişti.ilk başlarda eserlerinde özal enflasyon zam (o zamanlar kazık şeklinde gösterilirdi) gibi o dönemin* popüler konularını işlemiş ve bu sayede o kulak tırmalayan sesine rağmen halkın gözünde prim yapmışsa da ikide bir de kasetleri toplatılıp mütemadiyen mahkemeye verildiğinden kurtuluşu yurt dışına kaçmakta bulmuştur.kendisi bu kaçışın da etkisiyle bir süre sonra alamancı'larla gurbetle sarışın helga'yla ilgili şarkılar yapar olmuş,hatta bir adet el kamerasıyla çektiğini tahmin ettiğim hem yazıp hem yönettiği doymayıp bir de başrol oynadığı alaman gelin isimli ultra kötü fantastik filmiyle de alamancı türk erkeği imajını herşeyiyle yaşamış yaşatmıştır.
 • bu arada filmin adı alaman avratın bacısı'ymış.hatta google sağolsun yanlışlardan dönmekle kalmadığım gibi zamzam kurşunu ve kır atlı süleyman diye iki filmi daha varmış abinin onları da buldum.
  durun bitmedi!evde vhs videonuz varsa buyrun aşağıdaki adresten hediyesi 5.99 $ karşılığında verin siparişinizi evinize kadar getirsin çocuklar ailecek eğlenin coşun bu kıyağımı da unutmayın hadi...

  http://www.bogazicivideo.com/artist.asp?id=769
 • ve aha da sanatçının türkiye'nin çiftliği adlı kasetinin tamamını indirebileceğiniz adres.hemen inmezse linkler çalışmazsa yılmayın tekrar tekrar deneyin indirdikten sonra bu çabanıza değdiğini görecek bir kez daha bana teşekkür edeceksiniz:

  http://www.denizkuslari.8m.com/aliavaz.htm

  (bu arada ben indiremedim daha zip formatında geliyo yavaş yavaş.içinden trojan virüs el bombası şarbon falan çıkarsa bi mesuliyet kabul etmem kralınızı tanımam haberiniz olsun)
 • erkin koray'i turkce sarki soylemeye ikna etmis kisidir. 1967'de koray'i alelacele studyoya sokup, istanbul plak hesabina abdullah nail baysu'nun kizlari da alin askere sarkisini soyletmistir. plak epey basarili olup, iyi satinca da devami gelmistir ve de ne guzel olmustur..
  ayrica pek degerli arabesk/sanat muzigi yorumcusu gonul akkor'la 70'lerde beraber olmus, o donem akkor icin "gonul plak" isimli bir plak sirketini kurmustur.. cem karaca plaklari da yayinlamistir bu sirket o donem..
  oyle de eski, degerli ve protest bir abimizdir, weird al yankovic'in idolu olsa yeridir..
 • suna pekuysalla duet yaptigi ismini hatirlayamadigim bir albumu de mevcuttur.
 • erbakan-çiller koalisyonu döneminde, okan bayülgen'in programına konuk olmuştu ve nakaratı şu şekilde olan bir şarkı söylemiş idi;

  baci baci baci baci
  haciya giydirdin taci
  ne demiştin, söz vermiştin
  haciya giydirdin taci vay vay vayy...

  i harflerini bilerek yazdım çünkü bacı yerine baci, hacı yerine haci diyordu şarkısında ve bunu çok garip bir ses tonuyla icra ediyordu.
 • seçim dönemlerinden birinde çıkardığı bir kırkbeşlikle epey ilgi çekmiş olan bir yetmişler siması: a yüzünde "haydi bastırrrr karaoğlan (ecevit geliyor)", b yüzünde de "gudbay sülü".

  not: 30 yıl önce, uzaktan kumandanın olmadığı tek kanal döneminde babam beni televizyon açmaya "haydi bastır karaoğlan" diye yollardı, bu da çocukluğumun konsantre mutluluk noktalarından biridir.
 • bulent ecevit'in yasaklı oldugu donemde, rahsan ecevit tarafından dsp kurulmus ve ilk secimlere hazırlanmaya baslamıstır. ali avaz (ki hangi kasettir hatırlamam imkansız) aşağıdaki dizeleri yazmış kişidir;

  "karaoglan getti, geldi karakız
  poltika şimdi kazanıyor hız"

  bu kalmış bak kac sen oncesinden aklımda. kac sene diye dusundum de sanırım 22-23 sene olmuş. oh my god

hesabın var mı? giriş yap