şükela:  tümü | bugün sorunsallar (2)
4606 entry daha
 • sosyal medyada inanılmaz bir şekilde parlatılan siyasetçi...

  günlerdir gözlüyorum da kendimden şüpheye düştüm. "ulan acaba ben paralel bir evrende mi yaşıyorum" diye sordum kendime.
  hele bugün...

  şimdi birazdan yazacaklarımı kendisi okuyacaktır eminim. bizi bu konularda aydınlatırsa sevinirim.

  bugün ali babacan demiş ki; "referandumda halkı kandırdılar, başkanlık sistemi berbat bir sistem oldu..."
  https://i.ibb.co/fhsgvdx/baba1.jpg

  hatta daha da ileri gitmiş ve demiş ki; "beni dinleyen hayır'a oy verir dedim..."
  https://i.ibb.co/blzns01/bbc1.jpg

  eyvallah.
  başkanlık sistemine biz de karşıydık, ülkeyi felakete, yani bugünlere getireceğini öngörüyorduk, o yüzden 16 nisan 2017 referandumunda "hayır" diyerek vatan haini(!) ilan edildik.

  lakin sayın babacan 16 nisan referandum döneminde akp milletvekiliydi.
  https://i.ibb.co/0kynz7y/bbc2.jpg

  biz "hayır" deyip vatan haini ilan edilirken, ali babacan çevresindekilere "hayır oyu verin" diyormuş, ama ne hikmetse akp milletvekilliğine devam ediyor kendisi.

  yani hayır diyen bizler vatan haini olurken, akp milletvekili olan ali babacan vatanseverliğe(!) devam ediyor o dönem.
  bak sen allah'ın şu işine...

  kendisi çevresindekilere "hayır oyu verin" demiş ama, ne hikmetse akp'nin referandum kampanyalarında (açılışlar vs) boy göstermiş.
  https://i.ibb.co/hxk5bm2/bbc3.jpg

  yukarıda verdiğim örnek, akp'nin referandum sürecindeki açılışlarından biri ve babacan bey orada...

  bitmedi...!
  referandum sonuçlandı.
  akp istediğini aldı.
  erdoğan'a başkanlık yolu açıldı.
  başbakan binali yıldırım'dı. referandum sonrası kabinede bir revizyon gündeme geldi. o revizyonda ali babacan'ın yeninden kabineye gireceği konuşuldu, ali babacan ismi referandum sonrası yaz döneminde hep ön plana çıktı.
  https://i.ibb.co/zfg4mb3/bbc4.jpg

  demek ki hem referandum öncesi, hem referandum sonrası ali babacan'ın akp ile ilişkileri iyiydi ve bu süreçte akp ile birlikte saf tutmuştu.
  gayet normal. zira kendisi akp milletvekili bir vatansever. :))

  oysa ki tbmm'de ettiği yemini hatırlatırım kendisine.
  "namusu ve şerefi" üzerine ettiği yemini.
  sevgili babacan, madem akp halkı kandırıyordu, siz de ettiğiniz yemine sadık kalıp çıkıp bunu neden açıklamadınız o dönem.
  halkın vekili olarak "ey halkım bunlar sizi kandırıyor" neden demediniz?
  neden çıkıp safınızı belli etmediniz de referandum süreci boyunca akp ile birlikte saf tuttunuz, evet kampanyasına zeval gelmesin diye bir açıklama yapmaktan kaçındınız, referandum sonrası da herhangi bir eylemde bulunmadınız?

  hatta ve hatta 24 haziran 2018 seçimlerine kadar hiçbir girişimde bulunmadınız.
  bulunmadınız ki tayyip erdoğan rahat rahat başkan seçilsin.

  hülasa siz 24 haziran 2018 seçimine kadar, yani erdoğan başkan olana kadar akp'ye bilfiil hizmet ettiniz.

  ama utanmadan bugün çıkıp diyorsunuz ki "ben referandumda hayır oyu verin dedim..."

  yalan...!!!
  siz bal gibi de başkanlık sistemini ve referandumu desteklediniz.

  bugün hala 15 yıl boyunca bakanlık ve başbakan yardımcılığı yapmış biri olarak elinizde pek çok bilgi, belge olmasına rağmen çıkıp bunları açıklamıyor, konuşmuyorsunuz. neden?

  bitmedi...
  kendisine 2 ufak sorum daha olacak.

  sayın ali babacan 2013'ten beri aktif twitter kullanıcısı.
  ama ne hikmetse ilk tweeti şubat 2015'te atmış.
  https://i.ibb.co/c206c0z/bbc5.jpg

  aynı şekilde sayın ali babacan'ın twitter hesabında 4.5 yıllık bir süre içinde attığı tweetler yok edilmiş. 20 haziran 2015-1 ocak 2020 arasında hiç tweeti yok.
  https://i.ibb.co/srcgvcy/bbc6.jpg

  soru-1) sayın babacan, 2013 ile 2015 şubat ayı arasında hiç tweet atmadınız mı?

  soru-2)sayın babacan 20 haziran 2015-1 ocak 2020 arasındaki süreçte hiç tweet atmadınız mı? attıysanız o tweetler nerede?

  sonuç olarak buraya kadar okuyan arkadaşlara bazı hatırlatmalarda bulunmak isterim.

  1-)türk ordusunun şerefli ve namuslu subayları ergenekon ve balyoz tertipleri ile cezaevlerine atıldığında ali babacan bakandı.

  2-)fethullahçı terör örgütüne "ne istedilerse verildiği" dönemde ali babacan bakandı.

  3-)17-25 aralık yolsuzluk ve hırsızlık sürecinde ali babacan bakandı.

  4-)kürt açılımı yapıldığı dönemde, türk olmanın suç sayılıp, mustafa kemal atatürk bayrak ve posterlerinin suç unsuru sayıldığı dönemde ali babacan bakandı.

  benim nazarımda ali babacan, akp'yi iktidardan indirmek için birkaç puan alırsa şayet kendisini aklayabilir. kendisinden tek beklentim budur.
  ama kendisi bu ülke için asla ve kata bir kurtarıcı, bir iktidar alternatifi değildir, olmamalıdır...
 • adam "düşünce suçlularını serbest bırakacağız" dedi, hemen ardından türkiye "fetö, pkk serbest bırakacağım" deyip çevirdi troll ordusu bastı. çünkü öyledir türkiye'de.

  fazla zeki adamdır, bu yüzden siyasette başarılı olamayacaktır. türkiye siyaseti teknokrasi değildir.
 • tayyip erdoğan'in yeni projesi... yayını tamamen izledim, görüşlerimi yazayım, not olarak dursun, gün geldiğinde ben demiştim derim.

  öncelikle, "akp'den ne kadar oy çalarsa kârdır" tayfası bir sussun.
  amacı akp'den oy çalmak falan değil... bu adam düpedüz muhalif seçmenden oy istiyor...
  ali babacan'ın söylemleri tamamen chp'nin söylemleri. bire bir... özgürlük, demokrasi, düşünce suçlularına özgürlük, "hdp teröristse neden seçime sokuluyor" vb... chp zaten yıllardır ne söylüyorsa bu da bire bir aynısını söylüyor. bu söylemler "çomara" oy verdirtseydi eğer, chp ya da iyi parti çoktan alırdı o oyu.

  hedefi tamamen ve tamamen muhalif seçmen... akp'den oy kopartacak adam onun seçmenine yönelik konuşma yapar... akp seçmeni anlamaz özgürlükten, demokrasiden, güçler ayrılığından, parlamenter sistemden falan... onlara beka goygoyu yapıcan, dış güçler goygoyu yapıcan, dünya bize karşı goygoyu yapıcan, ezan susmaz goygoyu yapıcan, eline kuran alıp sallayacan falan... başka türlü akp seçmeninden oy alamazsın babacan efendi, almaya da niyetin yok zaten...

  önümüzde çok ilginç bir süreç var, akp'nin kan kaybettiği aşikar ama tayyip erdoğan (her ne kadar sevmesek de) kadar kurt ve tecrübeli bir siyasetçi ve danışmanlarının her zaman b, c hatta d planları vardır. bu da 2023 yılında hatta belki daha erken gelecek seçim için yapılan planlardan biri.

  ali babacan dahil, 2002 yılından itibaren akp'nin üst kadrolarında bulunmuş hiç bir kimsenin tayyip erdoğan'a karşı gelme şansı yok. çünkü erdoğan'ın sistemi bu... hiç bir şeyi tek başına yapmaz, bu bir sistem ve alayı bunun içinde. herkesi yolsuzluğa çekiyor ve işi bittiğinde kullanılmış mendil gibi atıyor. melih gökçek mesela, adam bildiğin boş damacana* gibi kapı önüne konduğu halde hala atarlanamıyor, hala çılgın gibi partizanlık yapıyor, çünkü başka şansı yok... ömrü boyunca erdoğan ne isterse onu yapmak zorunda. hepsi öyle...

  peki ali babacan'ın misyonu ne? bence seçimlere kadar azılı muhalif söylemi ile parlatıldığı kadar parlatılacak, chp ve iyi parti'den koparabildiği kadar oy koparması sağlanacak sonra duruma bakılacak, eğer barajı geçmesi yakınsa iyice coşturulup chp ve iyi parti seçmeninden direkt olarak ödünç oy istenecek, bu şekilde kopardığı oy maksimum seviyeye çıkacak. olur da verilen ödünç oylarla barajı geçerse de zaten misyonunu tamamlamış olarak cumhur ittifakına katılacak. geçemezse zaten dünyanın muhalif oyunu bölmüş olarak yine çok büyük iş yapmış olacak.

  yok odtü'yü 4.0'la bitirmiş, yok bilmem ne, geçiceksin bunları... yıllarca beraber yürüd(t)üler bu yollarda, hiç birinin yolu ayrılamadı şimdiye kadar, bunun da ayrılamaz...

  muhalifler gözünüzü açın, bu adamın söylemlerine kanmayın...
 • samimi bulmadığım siyasetçi.
 • bu adama siyasal islamcı diyenler ya kripto akpli ya da obsesiftir..

  20 yıldır göz önünde olan ve ''siyasal islamın'' ''s ''sini ağzına almamış bir adama bunu söylemenin başka bir izahı yok..yahu imamoğlu bile seçim öncesi camilerde mevlüt okuyordu ona kimse din sömürüsü yapıyor demedi, bu adam 20 yıldır bunun 100 de birini bile yapmamışken hala siyasal islamcı olarak anılması nasıl bir akıl tutulmasıdır.

  mesele akp de bakanlık yapmasıysa ertuğrul günay da yaptı bu boku..ertuğrul günay da mı siyasal islamcı ?

  rakibi ne erdoğan ne imamoğlu ne de mansurdur.. tek rakibi maalesef bağnazlıktır..
 • hakkında yaratıcı yorumlara denk gelinen ak partili, chp'den oy toplaması bunlar arasında mesela. olası seçimde davutoğlu'ndan başarılı olması muhtemel lakin benim diyen chp'linin babacan ile işi olacağını yazmak için paralı troll olmanın ötesinde şeyler söz konusu olmalı. cumhuriyet kazanımlarını satmakla bitirememiş, imf ile iş tutmuş, ulusalcılığı hastalık olarak görmüş, parti programını üç aşağı beş yukarı akp'den çakmış babacan'a chp'liler kaymaz abiler. ekmek için ekmeleddin vakasındaki gibi bir chp'de yok bu defa, daha derli toplu durmakta. gezi'yide karşısına almış ali babacan severler sonra sukut-u hayale uğramasınlar. kendisini ekrem imamoğlu'na alternatif görenlerse komikler. chp karşıtlarındaki özgüvene oldum olası hayranım.
 • birçoğumuzun geçmiş yıllardaki seçimlere dair beklentilerinin karşılanmaması ve hayal kırıklıkları yeni yeni geçmeye başlamışken bir anda ortaya çıkması doğal olarak dikkatleri üzerine çekmiş durumda.

  öte yandan diğer parti seçmenlerinin aksine özgürlük ve demokrasi söylemleri ilk olarak chp, iyi parti ve hdp seçmeninin ilgisini çekmeyi başardı. gözlemlerime göre olumlu entrylerin büyük çoğunluğu organik hesaplardan giriliyor. muhtemelen oyların büyük çoğunluğu da bu kesimlerden gelecek. akp tabanında hemen karşılık bulması zaman alacak, gidişat neyi gösterir bilinmez ama babacan en büyük kazancı ilk etapta chp ve iyi parti oyları üzerinden sağlayacaktır. hdp seçmenini geçmiş seçimlere göre %10 olarak değerlendirirsek oradan da %1’lik bir oy alabilir.

  değinmek istediğim nokta şu; ekonomik olarak kötü durumda oluşumuzun sebepleri bariz üretim eksikliği olmakla beraber yabancı sermayeden yoksun olmamız. babacan’ın geçmiş dönemlerde bakanlık tecrübesi ve bağlantıları sıcak para akışını tekrardan canlandırabilir. ki kendisi yapısal reformların yapılmasının gerekliliğini ifade ediyor böyle bir gelişme bize nefes aldırabilir. yatırımcıya da güven verir. ülkeyi sermayecilere bırakalım demiyorum ama gelinen nokta da sermayeden yoksun şekilde çıkış mümkün görünmüyor. üretim modeline geçmek için de sıcak para lazım bizi bu duruma sokanlar utansın.

  ali babacan seçilse bile bir anda tüm sorunlarımız çözülmeyecek ya da tam olarak işte bu dediğimiz adam olmayacak. siyasi profili de bizi yansıtmıyor olabilir ancak içinde bulunduğumuz durumdan çıkabilmek için birçok farklı siyasi görüşle ortak payda da buluşabileceğimiz bir kişi var karşımızda. değerlendirmelerimizde biraz daha aynı paydada buluşabilme ihtimali üzerinde duralım. ötekileştirme ya da belli bir siyasi düşünceyi kökten yok sayma bizi ayrıştırmaktan öteye gitmiyor zaten mevcut durumumuz bariz değil mi?
 • tüm yayınını dinledim fakat maalesef aklıma recep tayyip erdoğan’ın seçilmeden önceki vaatlerdi, konuşmaları geliyor. söylediği şeyler, savunduğu şeyler cidden güzel; fakat hatırlamak gerekli ki kendisinin bugüne kadar geldiğimiz süreçte büyük bir katkısı vardır. bu demek değil ki kendisi benim için baştan kayıp- hayır kesinlikle değil. bu yayınla az da olsa kendisine karşı umutlandım, artık kendisinin yapması gereken şey; savunduğu, inandığı şeylerin altını daha net çizmek, sesini daha yükseltmektir. türkiye’nin politik cevaplara ihtiyacı yok, bu durumu maalesef çok önceden geçtik, ali babacan açık bir dil ile kendini belli etmelidir.

  tekrardan belirtmek gerekirse (umarım kendisi de burayı okuyordur) potansiyeli olduğu kanaatindeyim. erken seçim olmaması işine yarayacaktır, 4 senelik süre içinde türkiye’yi otoriter rejimden kurtaracağını, insan haklarının ve bilimin yoluna koyacağını göstermedilir. kendisine ve cüneyt bey’e samimi, yerinde bir yayın için teşekkürlerimi sunuyorum. saygılar.
 • 25 yaşında bir seçmenim , takım tutar gibi parti tutmuyorum da. şimdiye kadar ağırlıklı olarak chp ye oy vermiş birisi olarak bu adamın benim gözümde oldukça büyük artıları var
  -odtü gibi bir okulun endüstri mühendisliğini bir yandan babasının yanında çalışırken 4.0 ile bitirebilmesi
  -genel olarak akılcı bir yapıda ilerleyip kararlarının arkasında durması
  -kendi ailesinden birine torpil yapabilecek çürük raporu alabilecekken bunu yapmaması ve o kişinin şehit olması
  -reza zarrabın rüşvet veremedim dediği iki bakandan birisi demesi.
  vs vs.
  elbette olumsuz birçok yönüde var eski kararlarda ki konumu ve yeri, akp bağlantısı, üretim değil para döndürme politikası gütmesi vs gibi ama çıkıpta "şiğmdi hatağsını gabul etseğğ" "siğyağsal islağmcııoğ" "aynının laciverti" gibi ahmak ahmak yorum yapmak gerçekten aptalca.misal adam çıksın hataları açıklasın özür dilesin deniliyor, lan bu adamın akp den oy toplaması lazım en çok.akp seçmeni güçlü profil seven bi seçmen geneli de malesef ki naif ve nazik değil hebele hübele sert adamlar, şu sokakta özür dilediğinde iyice tepene binecek tiplerden o yüzden salak salak hayallere girmenin lüzumu yok.neymiş siyasal islamcıymış, aga sen zaten boşver türkiyeyi dünyada liberal ve milliyetçi sağ görüş dışında bir partinin başa gelebileceğini düşünüyorsan üzgünüm soğuk savaş biteli çok oldu abi sol kaybetti. benim görüşüme gelirsek evet bu adam muhteşem bir revizyon yapmayacaktır ülkede hollandaya dönmez ama yolumuz şu an mısır olma yolunda, bu adam bu rotayı polonya olma tarafına çevirir maksimum. evet amerikayla ingiltereyle işbirliği yapar evet doğu akdeniz politikasından taviz verir. bir hocamın dediği gibi "siz sanıyormusunuz petrol bulunsa size bana yarayacak ? hükümet kimse işletme hakkını ve arabulucularını tanıdığından yakınından seçer zenginler daha zengin olur bu şekilde daha da güçlü olur bizde altlarında eziliriz" sonuna kadar katılıyorum bu yüzden bu mevzular umrumda değil kardeşim, amerika olmaya niyetim yok.sevgilimle kanadaya göç hayali kuruyoruz, şu ülke polonya olsun gitmeyiz lan kalırız yeter bize , 2002-2008 performansına dönsün kim mutsuzdu o zaman elinizi vicdanınıza koyun. o yüzden ne olduğu kimci olduğu umrumda değildir çalışkan bilinçli bir adaydır başarılarını diliyorum .
 • imamoğlu da aynı rüzgarı yaratmıştı, ta ki adama iftira kampanyaları düzenlenene kadar. sonra o iftiralar rüzgardan fırtına doğurdu. adamın seçim galibiyetini saymadılar; fırtına kasırga oldu etrafı toz duman etti.

  tekerrür ediyor. bunu resmen hissediyoruz. babacan şu hali ile %5 oy alır ya da alamaz. eğer akp bu adamın üzerine giderse kendi fırtınasını yaratır. tayyip gideceği kesinleşince kendi kasırgasını yaratır. net.

  boş tencere hiç bir vaadin önüne geçemez. tayyip fena sıkıştı bu sefer. mucize lazım.
1231 entry daha