• ali baran'ın "çene çene" albümü, samanyolu galaksisinde karşınıza çıkabilecek en muhteşem kürtçe albümdür. daha iyisini hiçbir yerde göremedim. şiddetle tavsiye ederim. olağanüstü ses, olağanüstü müzik, olağanüstü yorum... eline, diline, zihnine sağlık üstat.
  • diyarla birlikte dersim'in çıkardığı en mükemmel seslerden biri. kurmanci parçaları mükemmel. babası da mükemmel bir dengbejmiş.

ayrıca genelde zazaki değil kurmanci söyler, zaten anadili kürtçenin kurmanci lehçesidir.

dersim'liler kıymetini pek bilmezler.
  • dersimli halk ozanı mahmud baran ın oğludur. siyasal sebeplerden ötürü yurdunu terk etmek zorunda kalmıştır.1982 yılında melike demirağ, şanar yurdatapan ve bazı sendikacilarla birlikte vatandaşlıktan çıkarılmıştır, halen yaşamını almanya da sürgünde sürdürmektedir. kürtçenin kırmançki(zazaki) ve kırdaski lehçelerinde sözü ve müziği kendisine ait bir çok esere imzasını atmıştır.

(bkz: medina min)
  • bu adam gırtlaktan söylüyor ya da ciğerden ama kesinlikle ağzından çıkmıyor o ses. hele, o, aşkın divanesi isimli türküsü yok mu, mutlaka dinlenilmeli.
  • bir dönem şivan perwer ile yakınlaştığını ve aralarında müzik açısınıdan etkileşim olduğunu düşündüğüm tarifsiz sesi olan ozan.
  • bu isimde bir de yeni çıkmış karadenizli bir şarkıcı bulunmaktadır.. yakın zamanda adını sıkça duyuracağını düşünmekteyim..
  • dersimli vatandaşı bilmem ( onu da en kısa zamanda dinleyeceğim).
    karadeniz türkülerini söyleyen uşak, beni benden alıyor sesiyle.
  • yazuktur günahtur adlı şarkısını durmadan dinlediğim sanatçı. bir şarkı bu kadar güzel olabilir mi. on numara beş yıldız olmuş gerçekten.
  • uzun suredir hakkında kimse bir şey yazmamış bari ben hortlatayım buraları. üniversite yıllarımda geleneksel olarak her hafta cuma akşamı düzenlenen rakı şenliğinin vazgeçilmez sanatçılarından biridir benim için ali baran. aşk acım yoktu ama dinlerken sözleri kalbimi sızlatırdı her zaman. şarkılarının sözleri ve sesi çok derinden etkilerdi bizi.

şimdilerde ali baran dinlemiyorum dinleyemiyorum. belki ayda yılda bir daha fazla değil. o yuvarlak masanın etrafındaki ekip ülkenin dört bir yanına dağıldı. artık rakının tadı gibi ali baran da onlarsız daha acı benim için. içim daha fazla sızlıyor dinledikçe eski günlerin hasreti, kalbimin yorgunluğu, günümüzün boş koşuşturması ağır geliyor bana.

bazen diyorum geri dönebilsem o günlere. dersten çıkıp arkadaşın arabaya binsek derdi olan konuşmak yerine direk ali baran’dan gül bahçesi açsa, araba migros’un önüne çekilse alsak nevalemizi benim eve geçip yuvarlak masamızda içmeye başlasak. bazen öğlen içmeye başlar akşam olmadan pert olur bulduğumuz yere sızardık. aramızda bir tanesi içki konusunda ayarsızdı zaten o dürzü bizi ali baran’a alıştırmıştı kendi de nurettin rençber’den ezo’nun hastasıydı kafayı bulduğu an sürekli bu şarkıyı açardı.

özledim o günleri, dostları, hayatımı. geçen günlerin kıymetini bilin, ali baran’ı birlikte kalpten dinleyebileceğiniz güzel dostlar edinin.
hesabın var mı? giriş yap