şükela:  tümü | bugün
 • kartal anadolu lisesi'nin efsane edebiyat hocası. öğrenci adam gibi olursa, öğrencinin dostu kişilik. lise günlerine nostalji olunca, insanın aklına geliyor doğrudan.
 • dersi çok güzel anlatır,dersi ikiye böler;ilk kısmında ders işler ikinci kısmında serbest bırakır bizi..hocadan çok arkadaş gibidir.hala msn den konusuruz..fanatik galatasaraylıdır.6-0'dan sonraki iki gün okula gelmemiştir..aziz yıldırımdan nefret eder
 • galatasaray tribünlerinin en önemli adamlarından/abilerinden birisi. tribün alemindeki namıyla; ''fil ali''. galatasaray tribünlerinin sabahlama dönemindeki kare asının kafa adamlarından biridir. galatasaray tribünü bu günlere geldiyse, 55 bin kişilik stadyumlara kombine çıkartıp talep yetiştiremiyorsa bunu 50 kişi sabahlayan o insanlara, fil ali abi gibi hayatını cimboma adamış tribün emekçilerine borçludur. siz bakmayın çakma medyanın, cam plazalardan sayıkladığı; ''bunlar holigan bıdı bıdı'' naralarına. ali abiler ve o eski kuşak gerçek tribüncüler karşılıksız bir renk sevdası uğruna daha 70'li, 80'li yıllarda istikbal yakmışlardır.

  boyalı basının bilip bilmeden gazladığı ve 10 yıl sonra açılan malum dava nedeniyle, yargıtayın onadığı karar pratiğe dökülmüştür. ali abimiz dün sabahtan itibaren kader mahkumudur. asla yalnız yürümeyeceksin fil ali. senin efsanenle büyüdük o mirasa sahip çıkacağız. kapalıda tek yürek tek nefes haykırdığımız gibi; ''aldırma cimbom aldırma'' çünkü volta cezanın törpüsüdür.

  ''bir efsaneydi,efsaneydi gençliğinde fil ali
  kovalardı herkesi çekip çift emaneti.
  bağıran kardeşlerinin hepsi seviyor seni
  bir efsane bugünde ali abi...''

  görecek günler var daha...

  not: ne gariptir boğazıma düğümlenmişken tüm kelimeler, sözlük sayesinde öğrendim ki aynı isimde bir edebiyat hocası renkdaşımız varmış. hem de kartal'da. artık eminim bu tesadüf olamaz. ali baydar isminin olduğu heryerde sarı kırmızıya adanmış bir hayat hikayesi gizliymiş meğer... kader mahkumluğuna uğurlarken abimizi, edebiyat hocası olan adaşı ve renkdaşı ali baydar ustayada selam edelim.
 • 24 ekim 2010 fenerbahçe galatasaray maçında birlikte omuz omuza bağırdığımız maç çıkışı trenle semtimize döndüğümüz abimiz hiç belli etmiyordu 2 gün sonra mahkum olacağını oysa ki biliyormuş cezasının kesinleştiğini..
 • (bkz: fil ali)
 • ailemizin edebiyatçısı, biricik ali baydar'ımız. fanatik galatasaraylı, okulumuzun eğlencesi.
 • az önce metroda rastladığım ve yıllar sonra kendisiyle 15 dakika muhabbet etme keyfini yaşatan efsane edebiyat öğretmeni. hala okulda, sigarayı bırakmış. yaşlandiğini söylese de hiç değişmeyen 'adam'.

  bazı insanlar cidden unutulmaz ve hep sevilir; ali baydar bu insanlardan iste.
 • galatasaray'in 100. yil cd lerinde, barcelona maci özeti esnasinda* korner kullanilirken arkada ekrana yansiyan über galatasarayli, efsane edebiyat hocamiz
 • ansızın bir derste “bardak kadar boyun var ama sesin maşallah.” diyebilir fakat on dakika sonra hadi gel sarılıp barışalım diyecek kadar da iyi yüreklidir, bir tanedir. bu ufak kız sizi yıllar geçse de unutmaz hocam. şimdi üstümde mezun oluyor olmanın hüznüyle hatırlıyorum böyle güzel anıları...