şükela:  tümü | bugün
  • türk halkbilimi alanında yaptığı çalışmalarla tanınan profesör. saim sakaoğlu'yla beraber oluşturdukları "halk şiirinden seçmeler" isimli eseri milli eğitim bakanlığı'nın 100 temel eseri arasındadır.
  • necmettin erbakan üniversitesi ahmet keleşoğlu eğitim fakültesi türkçe ve sosyal bilimler eğitimi bölümünde profesör.
  • yaşar alptekin'den sonra bu soyadına karşı hep bi ön yargılıyım..
  • bugün ebediyete intikal eden türk halkbilimi profesörü. kendisi halkbiliminin köşetaşı hocalarından biriydi. mekanı cennet olsun.
  • ardında miras olarak güzel kitaplar bırakmıştır. allah rahmet eylesin.
  • zamanında henüz 20 yaşındayken kendisinin öğrencisi olma şansını yakalamıştım. halk edebiyatı dersimize giriyordu. anlatımı çok akıcıydı ve bahsettiği şeyler hep dikkatimizi çekerdi. ama böyle dediğime de bakmayın kendisi ne kadar değerli bilgiler veriyor olsa da benim o zamanlar aklım bir karış havadaydı. zaman zaman dinler zaman zaman arkadaşlarla gizlice muhabbet eder, farklı şeylerle uğraşırdım.

    aradan yıllar geçti kendisini uzaktayken çok daha yakından tanıdım. o yıllarda yanı başımda olan ve benim sınıfıma kadar gelip bana ders veren bu değerli insandan yeteri kadar neden yararlanamadım diye kendime kızıyorum şimdi. yaşıma veriyorum, o zamanlar aklım bir karış havadaydı. 20 yaşında o yaşın içindeyken aslında kendimi o yaşlarda büyük, olgun zannederken aslında ne kadar da küçük ve toymuşum. berat hoca ufak hınzırlıklarımızı görünce gülümserdi bize belki de yaşımıza veriyordu işte, o bizden önce biliyordu ve bunu yaşımıza verip gülümsüyordu. zamanla bu tür bilgilerin ne kadar değerli olduğunu anlayacak olgunluğa çok sonralardan vardım. bu yüzden de bugün ali berat alptekin'i hakkını vererek dinlemememin pişmanlığını yaşıyorum. kendisi 2019 yılının ağustos ayında vefat etti. bu haberi duyduğumda çok üzülmüştüm. gittiği yerde mutludur umarım.