şükela:  tümü | bugün
  • gabon cumhurbaşkanı.
  • anıtkabir özel defterine yazdığı yazı:

http://www.tsk.tr/12_anitkabir/defter130.htm
  • yeniden seçilmesi beklenen gabon devlet başkanı.

ali bongo ondimba (doğum ismi alain bernard bongo), (d. 9 şubat 1959, brazzaville), ekim 2009 tarihinden bugüne gabon devlet başkanı olan bir gabonlu politikacı.

1967'den beri gabon devlet başkanı olan omar bongo'nun oğlu olan ali bongo ondimba, babasının başkanlığı sırasında 1989-1991 yılları arasında dışişleri bakanı ve 1991-1999 yılları arasında millet meclisi'nde bir milletvekili olarak bongoville'yi temsil ediyordu; sonradan 1999-2009 yılları arasında milli savunma bakanı oldu. gabon demokrat parti (pdg) başkan yardımcısı ve babasının ölümünden sonra ağustos 2009'dan itibaren cumhurbaşkanlığı seçimlerinde pdg'den aday oldu. resmi sonuçlara göre, aldığı % 42 oy ile seçimleri kazandı ve yeni cumhurbaşkanı oldu.

kaynak: vikipedi
  • yüzde 49,80 oyla yüzde 48,23 oyda kalan rakibi jean ping'in önünde yeniden gabon devlet başkanı seçilmiştir.

http://www.lemonde.fr/…identielle_4990574_3212.html
  • kendisinden 24 ekim'den beri haber alınamadığı söyleniyor. en son geleceğe yatırım girişimi konferansı'na katılmak için 24 ekim'de riyad'a gitmiş.
  • kendisinden hala haber alınamayan devlet başkanı.

afrika birliği kendisi hakkında bilgi almak için suudi arabistana heyet gönderecekmiş.

haberleri görünce nedir ne değildir diye küçük bir araştırma yaptım. konsolosluk olayından sonra aklıma gelen ilk şey suudilerin adamı hiç edecekleri yönündeydi. ama mevzu çok öyle değilmiş.

şimdi efenim bongo ondimba 2016da yeniden seçildikten sonra ülke genelinde secime hile karıştığı gerekçesiyle kendisine karşı protestolar düzenlenmiş. anladığım kadarıyla da ondimba'nin sağlık durumu sorunlu. durum böyle olunca herhalde hükümet kendince, adam hazır suudi arabistan'a gitmişken orada tedavi olsun diye bir fikir geliştirmiş.

zaten ondimba'nin babası ki kendisi bir önceki devlet başkanı olur, ömrünün son zamanlarını barcelonada bir hastanede geçirmiş ve ölümünün ardından ülke genelinde internet yasaklanmış halk bilgi alamasın diye.

durum böyle olunca benim de kişisel çıkarımım hükumetin oğul ondimba'nin sağlık durumunun kötüleşmesi halinde iki sene önceki protestoların tekrar başlamaması için böyle bir yol izliyor olduğu.

kaynak: biraz uluslararası medya biraz da götüm *

ayrıca kendimi gabon politikası hakkında bu kadar araştırma yaptığım için resmen işsiz ilan ediyorum.

edit: bir takım düzeltmeler
  • yalnız ve güzel ülkemin başkanı. garibandık da zor zanaat, elin gazetecisinin peşini ili aydır bırakmayan dünya bir aydır kayıp başkanımı hiç arayıp sormuyor. zaten ali bongo kim ki.

bu arada o salman akıllı olsun kendine, biz gabonlular olarak reyizimizin yanındaydık hep, astılar kestiler bilmeyiz reyizimizi yedirmeyiz.
  • 24 ekimden beri yani yaklaşık 1 aydır kayıp olan ve kendisinden haber alınamayan gabon cumhurbaşkanı. suudi arabistana bir konferans icin gitmiş ve 1 aydir kayip

haber metni

olm nasıl lan? cumhurbaşkanı...kayıp...nasıl yani? nasıl kaybettiniz lan koskoca cumhurbaşkanını manyak mısınız olm siz? aklım hafsalam almadı 20 kere falan okudum. koca ülkenin cumhurbaşkanını nasıl kaybettiniz siz ya? bi de araştırma ekibi falan yollamışlar, halının altına, çekmecelere falan iyi bakın he düşmüstür biyere temizliğe gelen kadın atmış olmasın? ıyi bakın.

cumhurbaskanı evet...