• fettullahçı zaman gazetesi'nin demokrasiyle islam bağdaşır diyen ve kendisinin demokrat olduğunu düşünen islamcı köşe yazarı.
  • insana korku veren gözlere sahip islamcı yazar. (bkz: muhafazakar demokrat)
  • siyaset bilimi ve sosyoloji gibi dallarda arastirmalar yapmis, ozellikle modern devlet elestirileri ile sivrilmis musluman dusunur... kendisi kapasiteli bir dusunur olmasina karsin kuran'in islam'in tek gercek kaynagi oldugu gercegini bence yakalayamamistir. herkesin inancina gore bir cemaate girmesi ve bu cemaatin hukuku ile yasamasi gerektigini medine vesikasi'na gonderme yaparak savunmus ve boylece hukuksal cogulculuk tezinin bazi dergilerde tartisilmasina onculuk etmistir. bir de kuran cevirisi vardir
  • islamcı yazar. çağdaş kavramlar ve düzenler kitabında, müslümanların, milliyetçi, muhafazakar ya da sağcı olarak değerlendirmesine karşı çıkmış; amaçlarının kapitalizmle pratikte, sosyalizmle teoride mücadele olduğunu yazmıştır.
  • uzun zamandir zaman gazetesi okuyan birisi olarak benim icin sagin entellektuel isimlerinden ve soylediklerinin altini konulara hakimiyetiyle ve bilgisiyle dolduran saglam bi yazardi ali bulac.
    ama nasil ve neden oldugunu anlamadigim bi sekilde,kalp krizi olayi ve sonrasinda yargitayin laiklik konusundaki sıkı tavrini gevsetmesiyle yazilarinda bahsettigi konular ve uslubu inanilmaz derecede bayiklasan ve degisen,dolayisiyla beni buyuk hayal kirikligina ugratan bi yazardir ali bulac.
    bu gidisle yobaz ya da kaba softa damgasi yeme yolunda gidiyo.hosgoru ve diyalog ekseninden cikiyo.
    eskiden ali bulacin yazilarinda bahsettigi konuyu ve iddialarini baskalarina ispatlama cabasi olurdu ve bunu tarih,siyaset,din,sosyoloji gibi alanlardaki gorus ve fikirlerle desteklerdi ama bahsettigim olaylardan sonra bi haller oldu buna.
    basortusuyle ilgili yazilari ozellikle;
    eskiden:
    "basortusu ulus devlet modelinin savunucusu olan devlet erklerinin turk vatandasi uzerinde uygulamaya calistiklari islamin en doru uygulanis sekli bizim savundugumuz ve dikte ettigimiz seklidir tezahurunun bi sonucudur.bugun gerek anayasada gerekse kanunlarda basortusuyle ilgili herhangi bi yasak yoktur".......(yaziyi ben attim kafadan)
    bugunlerde:
    "basortusu hakkimiz soke soke aliriz,basortusu yasagi vicdansizliktir bunu uygulayan zalimler yarin hakkin huzurunda hesap vereceklerdir..."(yazilar uydurmada olsa bu tip bi fark olmaya basladi)
    cok ustalikla .noldu bu abiye kalp krizi gecirdikten sonra yada yargitay ipi gevsektikten sonra eehhh yeter be bu ispatlama kaygisi,alttan alma tavirlari diye gaza mi geldi ama var bi sey bi farklilik yani.
  • ali bulaç, hergun köşesinde bir tarafından entellektuel muhabbetler uydurmak için bir tarafını yırtan köşe yazarlarından, kişisel sataşmalara cevap vereyim derken yazmayı unutan köşe yazarlarından degildir..mutemadiyen yazmaz..

ayrıca çogu zaman kafası karışık bir yazardır..disiplinleri birbirine karıştırdıgı, sosyal bilimlerden inciler verirken anlaşılır olmak için pek çaba sarf etmediği de ortadadır..ama bildiğimiz katı islamcı yazarlardan degildir..kendince gerekli gördüğü zamanlar islam ilmihaline başvurur..ama kendisi diger islamcılardan ayıran özelliği sistem eleştrisi yaptıgı zamanlara denk gelir..oyle ki yazanın kim oldugunu bilmeseniz bunu yazan marksittir deyip kestirip atabilirsiniz..ki son günlerde eğitim ile alakalı olarak yazdıkları da bu savıma delildir..

ne olursa olsun kendini yetiştirebilmiş, aydınlatıcı yazılar yazabilen ve en önemlisi kendi düşünce okulunda kendi yetiştirmiş bir isimdir..kendini kısıtladıgı islam referanslı yazılarını bir yana bırakırsanız zaman gazetesini açıp okuma nedenlerinden bile olabilir..
  • " ben bu konuyla ilgili görünenlerin önemli bir bölümünün samimiyetine inanmıyorum. bir bölümü ise kaba bir cinsiyetçilik ve erkek düşmanlığını kendilerine formasyon seçtiklerinden bu cinayetler onların işine bile geliyor. fakat asıl verilmek istenen mesaj, töre cinayetleri gibi suç teşkil eden fiilleri öne sürüp, gündelik hayatta zinanın serbest olmasını sağlamak, kızlara ve kadınlara bedenlerini istedikleri gibi kullanabilecekleri; bu konuda din, aile, ahlak veya toplumun hiçbir söz ve hak sahibi olamayacağı telkininde bulunmaktadır. töre ve namus cinayetleri yargılanırken zinanın ve sivil fuhşun önü açılmak istenmektedir. oysa cinayet gibi zina da suçtur."

http://www.zaman.com.tr/…6&bl=yazarlar&trh=20051226
  • "ben türkiye’de siyasetçileri hiç samimi bulmuyorum. birkaç defa bir iki lideri takip ettim. ve kendi kendime şöyle dedim, "bu adam nasıl böyle bir performans gösterebiliyor? 1) ya kendini feda etmiş olmalı. 2) ya kendini bir mesih olarak görüyor. dünyayı kurtaracağını düşünüyor. yani paranoyak! 3) ya da bu adamda inanılmaz bir hükmetme duygusu var." bunların her üçü de gayrimeşru şeyler, o açıdan siyaset bana çok tehlikeli bir meslek gibi geliyor. ve siyasetçiler eleştirilmekten hoşlanmıyor. ben iyi niyetle akp’yi eleştiriyorum, diyorum ki "sizin önünüz uçurum. kötüye doğru gidiyorsunuz..." diyorlar ki, "siz bize mani oluyorsunuz..." "

demiş kendileri... sağlam bir analiz...
  • seyyid kutub’u idam edilişinin 40. yılında anmak amacıyla istanbul’da düzenlenen sempozyumda "bugün bilgi çok kolay ve ucuz ulaşılabilir bir hale geldi. tıpkı modern kadın gibi. modern kadına da bilgi gibi çok kolay ulaşılabilir" diye zikretmiş kişidir.

http://www.hurriyet.com.tr/…&gid=69&srid=3047&oid=6
  • ..tipki modern kadin gibi...
    çok okuyabilirsin, çok gezebilirsin çok da bilebilirsin, bilgiyi güzel harmanlarsin, iyi de kullanirsin butun bunlar entelektuel gorunmeni saglayabilir, ama ali bulaç'lığın baki kalir demek istedigim köse yazari.
hesabın var mı? giriş yap