şükela:  tümü | bugün soru sor
 • "echelon-istihbarat dünyasının perde arkası" adlı kitabın yazarı.
 • zaman ve today's zaman gazetelerinde yazan ve aynı zamanda tarihi degi$tiren olaylar, tarihi degi$tiren bilginler vb. gibi kitapların sahibi.
 • tarihi değiştiren askerler, tarihi değiştiren olaylar, tarihi değiştiren savaşlar, tarihi değiştiren konuşmalar, tarihi değiştiren bilginler, tarihi değiştiren imparatorluklar, tarihi değiştiren kadınlar kitaplarının yazarı olan ve söz konusu kitaplarında tarihi kendine göre yorumlayan 1971 doğumlu, türkçe dışında 5 dil` : ingilizce`` : almanca`` : italyanca`` : fransızca`` : flemenkçe` bilen gazeteci yazar.
 • dünyayı değiştiren günler adlı kitabında neden sadece son 100 yılda meydana gelen olayları daha çok ele alıp kendisine göre yorumladığını, araya nesnellikten uzak tamamen kendisine ait düşünceleri ön plana çıkartacak şekilde araya sokuşturduğu laflarla neden süslediğini merak ettiğim güya araştırmacı yazar.

  dünyayı değiştiren günler olarak eski çağlara ait bir haçlı seferlerini, bir de istanbul'un fethini, viyana kuşatmasını ve waterloo savaşını kitabına sığdırmaya uğraşmış gibi, o da zorla. iki dakikada internet kurtlarının daha fazla bilgiye sahip olacağı olayları yazıp, kendi ideolojisine uygun bazı yorumlar ile süsleyerek can sıkıcı bir kitap haline getirmiş. ön sözünde çoğunlukla yakın tarih, ara ara da uzak tarihi inceleyeceğiz demiş demesine de ben sadece neden işin kolayına kaçtığını merak eder haldeyim.

  bu arada ufak bir hatırlatma; kendisi vietman savaşının 8 yılda çok can yaktığını belirtir bir cümle ile vietnam savaşına giriş yapmış, sonrasında bunu 10 yıl en son olarak da 11 yıllık bir savaş olarak amerikan tarihin kara lekelerinden biri olarak ilan etmiştir. başını sonunu kendisinin iyi okuması gerekiyor, ya da düzeltmeleri daha dikkatli yapmasını tavsiye ediyorum. ki bu vietnam olayı yanlışlar konusunda tek değil.

  ha bir de ali kardeş kominizim geldi halklar ezildi deyip her sosyalist devletlerla alakalı başlıklarda tekrar tekrar belirtmene gerek yok. bu kadar açık etme kendini.
 • bir hata yapıp , yazar ile ilgili onsuzu okumadan ve kitabı randomly mıncıklamadan aldığım,kesinlikle taraflı yazdığını bile bile okumaya devam ettiğim kitapların yazarıdır kendisi.herkesin inancına saygımız sonsuz elbette fakat konu tarih oldugunda inançlar mumkun oldugunca dışarıda bırakılmalı bence.
  mesela yuri gagarin'den bahsederken sırf adam uzaya çıktığında "burada herhangi bir tanrı görmüyorum" dediği rivayet ediliyor diye adamın muhteşem cesareti yerine (altını çizmek isterim adam "ilk uzaya giden insan" yıl 1961) dönüşünde şöhreti kaldıramadıgı,kendisini alkole verdiği ,kırım'da bir hemsire ile kaçamak yaparken sarhoş halde düşüp yarandığını,karısı ile sorunlar yaşadığı gibi gereksiz bilgilere giriyor olması beni buz gibi sogutuyor.
  (bkz: yuri gagarin)
 • ali çimen tarafından gönderilen cevap metni:

  "söz konusu kitabımda, yuri gagarin'i anlattığım bölümden bazı cümleleri, bu entry üzerine paylaşmak istiyorum. dilerim ki, eleştirinin cazibesine kapılıp, gerçekleri çarpıtma hatasına hiçbirimiz düşmeyiz. saygılarımla ali çimen "...eğitimde gösterdikleri olağanüstü performans ve fiziksel durumlarından dolayı gagarin ve german titov, 20 kişi arasından ilk seçilen isimler olmuşlardı. gagarin’in seçimi üsttekiler tarafından da onaylanmıştı. bunda büyük ihtimalle gagarin’in, titov’un aksine orta sınıf karakteristiklerinden uzak, alçak gönüllü ve iyi bir terbiye almış olmasının yanı sıra sempatik kişiliğinin de etkisi olmuştu." "yuri gagarin, 12 nisan 1961’de, henüz 27 yaşındayken, vostok 1 (doğu) uzay aracı ile uzaya giden ilk insan oldu. uluslararası medyanın iddialarına göre gagarin, yörüngeye çıktığında ‘burada herhangi bir tanrı görmüyorum’ demişti. ancak gagarin’in, bu uçuş sırasında dünya ile yaptığı konuşmalarda bu cümleleri sarf ettiğine dair herhangi bir kayıt yoktu. bu, muhtemelen, dönemin ideolojik savaşı esnasında rusların bu büyük başarısını gölgelemek isteyen ve bu şekilde rusların ateist ideolojisini kullanarak bel altı bir vuruş gerçekleştirmek isteyen batılı kaynaklar tarafından uydurulmuştu..." "... gagarin’in sarhoş olduğuna yönelik iddialar ise doğru değildi. uçuştan önce iki sağlık kontrolünden geçmiş ve ölümünden sonra bedeninde yapılan testlerde de alkol veya herhangi bir ilaç izine rastlanmamıştı..." "... sonuç olarak komploları bir kenara bırakırsak gagarin, hayatını riske atarak, insanoğlunun ufkunu genişleten, keşfetme iştahını körükleyen o devasa adımı atan insan olarak adını sarsılmaz bir şekilde tarihe kaydettirmişti."
 • gazeteci, romancı ali çimen, türkiye'nin, yakın çevresinin röntgenini çekmiş.
  özlem coşan'ın güzel söyleşisi burada: http://www.izmirizmir.net/…in-rontgenini-cikariyor-
 • gerçekten kültürlü ve bilgi birikiminin yüksek olduğuna inandığım insan. cemaatçi olması bile beni kendinden soğutmadı vallahi.
 • kendisi taraflıdır ya da tarafsızdır bilemeyiz ancak tarihle ilgili geniş çaplı araştırmalar yapıp üzerine düşünüp ortaya cici şeyler çıkarabilen yazardır. aynı zamanda aynı isimli bir tanıdığım da vardır aramızda geyiği dönmüştür. isim benzerliği ne yaparsın.
 • "bugün çok sevdiğim bir dostun tabiriyle, "firavunun kükremesiyle boğulması arasında on dakika var." hiçbir iktidar baki değildir."