• 1945 yılında doğmuş ankara üniversitesi fen fakültesi,tabii ilimler bölümünü bitirmiş,zooloji dalında uzmanlaşmış,avrupada pek çok ülkede araştırma enstitülerinde çalışmış,82 yılından beri de hacettepe üniversitesinde öğretim üyeliği yapmakta olan profesör doktor,mükemmel biyolog,kitaplarını (yaşamın temel kuralları) okurken tüylerimi ürperten dahi adam..

okulun sera kısmında yere çömelmiş bir şekil görüldüğünde şaşırılmaması gereken kişi:
    (danışmana koşulur)
    -hocaam ali demirsoy gelmiş,ama yerde oturuyo,bişiyi mi var ki?
    -hıhı gördüm.yok bişeyi,bi solucan bulmuşlar yine de türünü tespit etmeye çalışıyolar.
  • yaşamın temel kuralları adlı aşmış kitabın yazarı. lisede okur okur zevk alırdık
  • oncelikle buraya şöyle yazmali:(bkz: ceviz kabugu)
    sonra:iki hafta ususte ceviz kabuguna katilan ve zevkten dort ko$e $ekilde kendisini izlememizi saglayan adam.agzindan resmen bal damliyor kendisinin.fakat kendisi cok mantikli konu$masina ragmen soylediklerini anlayabilecek insan sayisinin bu ulkede cok az oldugu da bir gercek.o programlarda cidden kar$isindakilerinin eline vermi$ olsa da kimsenin fikrini degi$tirebildigine inanmiyorum..
  • tubitak biyoloji gibi bir sınava hazırlanırken kitaplarıyla tanıstığım daha sonrada kendisini tübitak kampında tanıma fırsatı bulduğum konuşurken dehsetle gözlerinin içine baktığım ender insanlardan biri.evrim teorileriyle tıp alanında tartışmalara sebep olan."yasamın temel kuralları"
    adlı kitaplarıyla insani biyolojiye asık eden adam.
  • "kalitim ve genetik" kitabiyla tubitak projesi yapan her gencin yardimina kosan büyük bilim adami.
  • tapinilasi adamdir.
  • hala basucumda bulunan "yasamin temel kurallari i ve ii", "kalıtım ve evrim" kitaplarının yazarı güzel insan.

zamanında lisede deliler gibi çalışıp, hala hatırladıkça mutlu olduğum bilgileri bana öğreten bilim adamı.
  • (bkz: ytk)
  • tanışabildiğim ve muhabbet edebildiğim için kendimi şanslı saydığım, geçirdiği dayanılmaz acıya rağmen hala bilgi üretmeye, ürettiği bilgiyi diğer insanlarla paylaşmaya devam eden muhteşem bilim insanı.
  • ulusal biyoloji olimpiyatina hazirlik kampinda biyoloji takiminin basidir. yaz kampinda, derslerde oyle uzun cumleler yazdirirdi ki, sonuyla basinin pek alakasi olmazdi, ama cok kral adamdir.su diyalog gozumun onunde yasanmistir,

1999 yazinda pamukkale richmond otelde yaz kampi vardir, biyolojiciler bos salon bulunamamsi dolayisiyla discoda ders yapmaktadir, ali demirsoy hararetli bir sekilde ders anlatirken barin ustundeki telefon calar:

-hede hödö orda mi?
    -hayir
    -siz kimsiniz
    -ben ali demirsoy

bes dakika sonra telefon tekrar calar:

-hede hödö orda mi?
    -hayir
    -orasi neresi?
    -disco
    -siz kimsiniz?
    -disk jokeyim ben
hesabın var mı? giriş yap